اشتراک گذاری

آموزش نحوه رفع مشکل raw شدن هارد اکسترنال

یکی از مشکلات دردسرساز در انواع هارد اکسترنال، بروز مشکل raw شدن هارد اکسترنال است. اما دقیقا بروز این حالت به چه معناست. در حالت عادی برای ذخیره سازی داده ها و امکان بازیابی آنها باید به فضاهای ذخیره سازی مختلف هارد یک فایل سیستمی اختصاص داده شود. اما در برخی مواقع هارد اکسترنال هیچ فایل سیستمی مشخصی ندارد یا این که فایل سیستمی آن آسیب دیده است.

در نتیجه بروز این حالت ذخیره سازی و بازیابی داده ها با مشکل مواجه شده که نتیجه آن بروز مشکل raw شدن هارد است. در نتیجه بروز چنین حالتی دیگر اطلاعات و داده ها در سیستم خوانده نمی شوند و قابل شناسایی شدن نیستند. نهایت تمام این اتفاقات غیر قابل دسترس شدن این دیتاهاست. دلایل مختلفی می تواند عامل بروز این مشکل باشد. با توجه به دلایل بروز مشکل raw شدن، می توان از راه حل هایی برای رفع آن استفاده کرد. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی دلایل raw شدن هارد اکسترنال و روش های رفع آن بپردازیم.

رفع مشکل raw شدن هارد اکسترنال

دلایل raw شدن هارد اکسترنال چیست؟

به چند دلیل مختلف ممکن است هارد اکسترنال شما به حال raw دربیاید. در اولین حالت ممکن است مشکل از همان فایل سیستمی باشد که توسط سیستم شناسایی نمی شود یا این که فایل سیستمی مورد نظر آسیب دیده است. در برخی موارد هم ممکن است به دلایل امنیتی دسترسی به هارد مسدود شده باشد و به همین دلیل هارد اکسترنال به حالت raw در آمده است. 

ویروسی شدن هارد اکسترنال، کهنه بودن و قدیمی بودن هارد یا استفاده نکردن برای مدتی طولانی از هارد هم می تواند عامل raw شدن هارد اکسترنال مورد نظر باشد. گاهی نیز مشکل raw شدن بعد از به روز رسانی سیستم عامل به وجود می آید و اطلاعات پارتیشن ها باز نمی شود. بدسکتوری یا خرابی پارتیشن تیبل نیز دلیل دیگر بروز این مشکل است. در نهایت اگر هارد به درستی فرمت نشده باشد، امکان بروز چنین حالتی وجود دارد.

روش های رفع مشکل raw شدن هارد اکسترنال

با توجه به دلایلی که موجب بروز این مشکل شده اند می توان از روش هایی برای رفع این مشکل استفاده کرد. نکته مهم در به کار بردن این روش ها این است که در برخی موارد می توان بدون فرمت کردن هارد مشکل raw شدن هارد اکسترنال را برطرف کرد و در برخی مواقع نیز باید هارد را فرمت کرد. به این ترتیب ابتدا روش هایی که بدون نیاز به فرمت هارد مشکل raw شدن آن را برطرف می کنند را بررسی کرده و سپس به بررسی روش هایی که به فرمت شدن هارد نیاز دارد می پردازیم.

هارد را چک کنید

قبل از هر کاری بهتر است یک بار به صورت کلی هارد و اتصالات آن به سیستم را بررسی کنید. برای این منظور یک بار هارد را از سیستم جدا کرده و مجددا آن را متصل کنید. حتی بهتر است از یک پورت دیگر برای اتصال هارد اکسترنال به سیستم استفاده کنید. تعویض کابل اتصال یا حتی امتحان کردن هارد روی یک سیستم دیگر هم پیشنهاد می شود. در صورتی که با وجود انجام تمام این کارها هنوز هم مشکل raw شدن هارد اکسترنال پابرجا ماند، باید به سراغ سایر روش ها رفت.

Drive Letter را تغییر دهید

راه حل بعدی که می توان از طریق آن بدون نیاز به فرمت کردن هارد مشکل raw شدن هارد اکسترنال را برطرف کرد، تغییر Drive Letter است. برای تغییر دادن Drive Letter ابتدا در قسمت جست و جوی ویندوز عبارت disk management را سرچ کنید تا بتوانید به بخش مدیریت دیسک سیستم دسترسی یابید.

وارد آن شده و با یافتن نام هارد اکسترنال مورد نظر روی آن کلیک راست کنید. حال در بین گزینه های لیست روی گزینه Change Drive Letter and Path کلیک کرده و آن را انتخاب کنید. در ادامه می توانید از طریق گزینه Assign the Following Drive Letter، درایور Letter را انتخاب کرده و آن را اوکی کنید. در مرحله آخر با دیدن عباراتی مانند آیا می خواهید ادامه دهید و …، روی گزینه yes بزنید و پنجره را ببندید. با انجام این مراحل ممکن است مشکل raw شدن هارد برطرف شود.

روش های رفع مشکل raw شدن هارد اکسترنال
Drive Letter را تغییر دهید

استفاده از دستور چک دیسک برای رفع مشکل raw شدن هارد

در قدم بعدی اگر راه حل های پیشین نتیجه نداشت می توان با استفاده از دستور chkdsk مشکل raw شدن هارد اکسترنال را برطرف کرد. البته استفاده از این دستور ممکن است به برخی از داده های ذخیره شده در پارتیشن ها آسیب برساند. به هر حال در صورتی که بخواهید از این روش برای رفع مشکل استفاده کنید باید در کادر جست و جوی ویندوز عبارت cmd را سرچ کرده و روی آن کلیک راست کنید.

حال Run as administrator را زده و در ادامه در کادری که باز می شود عبارت chkdsk x: /f را وارد کنید ( به جای x باید نام هارد اکسترنال خود را وارد کنید ). گزینه اینتر را زده و منتظر اتمام مراحل کار بمانید. در پایان باید مشکل به وجود آمده در هارد اکسترنال مورد نظر برطرف شده باشد.

استفاده از دستور چک دیسک برای رفع مشکل raw شدن هارد

فرمت کردن هارد اکسترنال

در صورتی که هیچ یک از روش هایی که در بالا به آن اشاره شد نتوانست مشکل raw شدن هارد اکسترنال را برطرف کند، باید در ادامه از گزینه فرمت کردن هارد استفاده کنید. متاسفانه با فرمت کردن هارد تمامی اطلاعات روی آن حذف خواهد شد، اما برای این که امکان استفاده مجدد از هارد را داشته باشید تنها گزینه شما فرمت کردن آن است. البته بهتر است قبل از فرمت کردن آن از داده های روی هارد یک فایل بکاپ تهیه کنید.

در این حالت به بازیابی اطلاعات هارد raw شده نیاز دارید که در ادامه به آن می پردازیم. برای فرمت کردن هارد باید در بخش This PC روی هارد raw شده مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه فرمت دیسک را انتخاب کنید. با شروع فرمت شدن هارد، اطلاعات آن پاک شده و هارد مجددا از صفر قابل استفاده خواهد بود.

نحوه بازیابی اطلاعات از هارد اکسترنال raw شده

اگر داده هایی که روی هارد دارید برای شما مهم باشد، می توان قبل از فرمت کردن آن این داده ها را بازیابی کرد. برای ریکاوری اطلاعات هاردی که پارتیشن های آن raw شده است باید از یک نرم افزار اختصاصی ریکاوری هارد استفاده کنید. یکی از این برنامه ها، نرم افزار iBoysoft Data Recovery است که می توان با نصب آن روی سیستم، از آن برای ریکاوری اطلاعات هارد اکسترنال raw شده استفاده کرد. در برنامه مورد نظر گزینه RAW Drive Recovery را بزنید و بعد از انتخاب درایور، روی next زده تا فرایند ریکاوری هارد شروع شود.

بعد از تمام شدن مراحل بازیابی هارد، فایل های بازیابی شده برای شما نمایش داده خواهد شد که می توانید با انتخاب آنها، فایل ها را ریکاوری کنید و به تمامی آن اطلاعات دسترسی یابید. در صورتی که با مشکل raw شدن هارد اکسترنال مواجه شدید بهتر است حتما از گزینه های ریکاوری استفاده کنید تا به این ترتیب اطلاعات تان را از دست ندهید. علاوه بر این می توانید برای تعمیر هارد و مشکلات مشابه به مرکز تعمیرات و بازیابی هارد نیز مراجعه کنید تا هارد شما به صورت تخصصی تر تعمیر و عیب یابی شود.

نحوه بازیابی اطلاعات از هارد اکسترنال raw شده
5/5 (1 امتیاز)