اشتراک گذاری

هد هارد

هارد قطعه ی حساسی است که در اثر کوچک ترین ناهماهنگی دچار اختلال می شود. یکی از دلایلی که موجب عدم شناسایی هارد توسط سیستم های رایانه ای می گردد، خرابی هد هارد است. در صورتی که هارد در هنگام فعالیت با صداهایی شبیه به کلیک کردن، خش خش و خراشیده شدن همراه باشد؛ به احتمال قوی هد هارد از کارایی اصلی خود دور مانده و آسیب دیده است. در چنین شرایطی جراحی هارد، تعویض هد و یا لحیم کاری مجدد پیش‌تقویت کننده هارد ( Preamplifier ) برای استفاده ی دوباره از آن ضروری است. در این مقاله قصد داریم شما را با تمامی جنبه های تعمیراتی و حائز اهمیت در عملکرد هد هارد آشنا سازیم. با ما همراه باشید.

هد هارد

دلایل خرابی هد هارد

خرابی هد هارد می تواند براساس دلایل گوناگونی گریبانگیر کاربر شود. درایوهای هارد دیسک قبل از ترک کمپانی سازنده تحت آزمایش کنترل کیفیت قرار می گیرند. اما برخی از هارد دیسک ها ممکن است دارای ایرادات کوچکی در مراحل ساخت کمپانی باشند که تحت آزمایش کنترل کیفیت شناسایی نشوند.

خرابی های پنهان هد هارد دیسک طی ۱۲ ماهه اول طول عمر هارد دیسک ظاهر شده و دردسرساز می گردند. اصابت ضربه، فرسایش اجزا و حرارت بالای محیط و سیستم رایانه ای برخی از عمده ترین مواردی هستند که  موجب از کار افتادگی هد هارد خواهند شد.

خرابی پیش تقویت کننده ی هارد

پیش تقویت کننده یک چیپ کوچک است که بر روی اجزای هد هارد قرار می گیرد. در هارد درایوهای قدیمی معمولا این چیپ به صورت پایه دار تعبیه می شود؛ اما در مدل های جدید هارد دیسک، پیش تقویت کننده از نوع Open-Frame و بدون پایه قرار گرفته که توسط تکنیک BGA جایگذاری می شود. این موضوع می تواند بر حساسیت امور تعمیراتی پیش تقویت کننده های امروزی و بازیابی کارایی هد هارد بیافزاید.

لازم به ذکر است که مرکز بازیابی اطلاعات هارد قادر به رفع کلیه ی اختلالات ساختاری اتصالات پیش تقویت کننده ی هارد با صرف مدت زمان کوتاهی می باشد. کارشناسان مجرب این مجموعه با استفاده از به روز ترین تجهیزات کاری ریزترین لحیم کاری ها را نیز با نهایت کیفیت انجام می دهند.

تعویض هد هارد

در صورت محرز شدن خرابی هد هارد طی مراحل عیب یابی، باید اقدامات تخصصی تعویض هد هارد آغاز شود. نخستین مرحله در تعویض هد هارد ، فراهم سازی محیط کلین روم است. از آنجا که تعویض هد طی فرآیند جراحی هارد انجام می‌پذیرد، استفاده از کلین روم امری ضروری است که باید مطابق با استانداردهای جهانی این حوزه شکل گیرد. 

استفاده از لفظ جراحی در این باره به آن دلیل است که عملیات مرتبط با تعویض هد هارد می‌بایست در یک محیط کاملاً پاک و خالی از هرگونه گردوغبار انجام پذیرد؛ محیطی شبیه به اتاق های جراحی.

امروزه در هاردهای مدرن‌تر تراکم ذخیره سازی اطلاعات بسیار افزایش یافته و هر ذره کوچک از غبار محیط می‌تواند مانع خوانده شدن چندین سکتور حاوی اطلاعات بر روی سطح دیسک بشود. در این راستا آنچه که پس از تهیه ی کلین روم استاندارد با اهمیت است، نحوه ی تعویض هد هارد می باشد. مرکز بازیابی اطلاعات هارد با به کارگیری دانش و مهارت بالای کارشناسان خود و استفاده از تجهیزات پیشرفته، هد هاردهای معیوب را در بالاترین سطح کیفی امکان پذیر تعویض می نماید.

تعمیر-هد-هارد

تعمیرات تخصصی هارد

هارد می تواند بخشی از سیستم های دیجیتالی و یا یکی از تجهیزات جانبی آن ها باشد. این قطعه وسیله ایست که حضورش برای ذخیره سازی و تبادل اطلاعات سیستم هایی چون کامپیوتر، لپ تاپ و تلفن همراه واجب است. هارد هر سیستمی مانند هر بخش دیگری از آن ممکن است بر اثر عوامل مخربی چون ضربه و یا هجوم ویروس های گوناگون دچار اختلال گردد.

مرکز بازیابی اطلاعات هارد مجموعه ای فوق تخصصی است که در جهت نابودی کلیه ی مشکلات ساختاری هارد سیستم های مختلف فعالیت می کند. خاطرنشان می نماییم که تمامی امور تعمیراتی این مرکز براساس معیارهای اصولی و استاندارد شکل گرفته و به همراه گارانتی عرضه می شوند.

Rate this post