هارد ضربه خورده

یکی از دلایل به وجود آمدن اشکال در هارد‌های امروزی، وارد شدن ضربه به این دستگاه‌ها است. متأسفانه در صورت شدید بودن ضربه، به علت بالا بودن میزان خسارات و آسیب‌های هارد، امکان ریکاوری اطلاعات در غالب موارد وجود ندارد. با این وجود، توصیه می‌شود در صورت ضربه دیدن هارد از ریکاوری هارد خود ناامید نشده و جهت بررسی هارد به یکی از مراکز بازیابی اطلاعات مراجعه نمایید.

(به ویژه اگر اطلاعات ذخیره شده بر روی هارد برای شما مهم است). در بخش‌های آتی عمده‌ترین حالت‌هایی مشاهده شده در هارد ضربه خورده شرح داده شده و شیوه تعمیر آنها توضیح داده خواهد شد. با این وجود توصیه می‌شود در صورت ضربه خوردن هارد، از هر گونه دستکاری خودداری کرده و در اسرع وقت به یکی از مراکز تخصصی بازیابی اطلاعات هارد مراجعه نمایید.

هارد ضربه خورده

ریکاوری اطلاعات هارد ضربه خورده

در این بخش حالت های متعددی را که ممکن است در هارد ضربه خورده مشاهده شود، شرح خواهیم داد. صدماتی که به تبع وارد شدن ضربه به هارد می‌تواند در هارد ایجاد شود عبارتند از:

امکان دسترسی به اطلاعات:

در برخی شرایط علی‌رغم وارد شدن ضربه به هارد، هارد ضربه دیده توسط دستگاه دیتکت شده (شناسایی شده) و دسترسی به اطلاعات ممکن می‌گردد.

عدم امکان تعمیر هارد ضربه خورده:

در برخی شرایط امکان تعمیر هاردهای ضربه خورده وجود ندارد. در این شرایط برای دسترسی به داده‌های هارد و ریکاوری اطلاعات می‌بایست هد هارد ضربه دیده را با یک هد مشابه تعویض کرد. در صورتی که خرابی هارد با صداهایی شبیه به کلیک کردن، خش خش و خراشیده شدن همراه باشد احتمال اینکه هد هارد یا پیش‌تقویت کننده هارد دچار خرابی شده باشد، بسیار بالاست.

در صورت اطمینان از این موضوع، جراحی هارد، تعویض هد و یا لحیم کاری مجدد پیش‌تقویت کننده هارد یا همان Preamplifier ضروری می‌گردد. تعویض استاندارد و اصولی هد هارد تنها با استفاده از ابزار تخصصی این کار و در کلین روم امکان پذیر است.

خراشیدگی هد هارد:

در برخی شرایط هاردهای ضربه خورده، دچار خراشیدگی و آسیب می‌شوند که این موضوع منجر به عدم امکان ریکاوری اطلاعات می‌گردد. در این شرایط هد هارد شکسته شده و معمولاً بر روی سطح هارد می‌افتد. همین موضوع سبب می‌گردد تا امکان ریکاوری داده های هارد به حداقل میزان ممکن برسد.

(نکته: در صورت پایین بودن سطح خراشیدگی تا حدی امکان بازیابی اطلاعات وجود دارد. البته شانس بازیابی اطلاعات در این وضعیت هم بسیار اندک است. با این وجود بهتر است هارد ضربه خورده مورد بررسی قرار گیرد تا امکان یا عدم امکان بازیابی اطلاعات آن مشخص گردد).

آسیب موتور هارد:

در برخی شرایط وارد شدن ضربه به هد هارد، سبب خرابی موتور هارد می‌گردد. در این شرایط جهت بازیابی داده های هارد نیاز است تا موتور هارد تعویض گردد. معمولاً پس از تعویض موتور هارد، امکان ریکاوری اطلاعات هارد وجود دارد. (در صورت نیاز به تعویض موتور هارد توصیه می‌شود صرفاً به مراکز معتبر بازیابی مراجعه شود؛بعضی هاردها کمی چرا که این کار بسیار تخصصی بوده و نیاز به ابزار و تجهیزات خاص خود دارد).

سوختن هد هارد:

در صورتی که هارد ضربه خورده دچار سوختگی هد شده باشد، می‌توان با تعویض هد، ریکاروی اطلاعات آن را انجام داد. برای تعویض هد، نیاز به یک نمونه مشابه و یکسان است.

بدسکتوری هارد:

تعمیر بدسکتوری هارد یکی دیگر از سرویس‌های تخصصی مرتبط با تعمیر هاردهای ضربه خورده است. بدسکتوری عموماً در دو حالت فیزیکی و نرم افزاری رخ می‌دهد و تعمیر آن پس از تعیین نوع بدسکتوری پیش آمده اتفاق می‌افتد. بدسکتور فیزیکی زمانی رخ میدهد که هارد ضربه خورده باشد و یا با دچار آبخوردگی شده باشد.

بدسکتوری منطقی یا همان نرم افزاری زمانی رخ میدهد که قسمتی از هارد وظیفه خود را به درستی انجام ندهد یا اینکه سیستم عامل در هنگام کار با هارد دیسک متوجه ایرادی شود که این ایراد ناشی از مطابقت نداشتن محتوای داخل سکتور با قالب ای سی سی باشد.

ریکاوری اطلاعات

کاربرانی که در حال حاضر به هر دلیل نیازمند بازیابی اطلاعات دستگاه هایشان هستند، توجه داشته باشند که بیشتر مراکز فعال در حوزه بازیابی اطلاعات انواع هارد –که از قضا تبلیغات وسیعی هم دارند- از ابزارهای غیرتخصصی و نامرتبط برای بازیابی اطلاعات استفاده می‌کنند.

بعلاوه گاه مشاهده شده که برخی از مراکز از دستگا‌ه‌های بازیابی چینی جهت بازیابی و ریکاوری اطلاعات استفاده می‌کند. بد نیست بدانید که این دستگاه‌ها در حوزه بازیابی اطلاعات هارد صرفاً نقش یک ایمیج‌گیر هارد هستند و در قیاس با pc3000 روسیه، بسیار ضعیف عمل می‌کنند.

در حال حاضر قدرتمندترین سیستم سخت‌افزاری- نرم‌افزاری موجود در بازارهای جهانی PC3000 است که توانایی بازیابی اطلاعات انواع هارد دیسک و تعمیر انواع برند و مدل‌های هارد دیسک را دارد. توصیه می‌شود جهت پیشگیری از اتلاف وقت و تلاش‌های بی‌نتیجه جهت بازیابی اطلاعات با نرم‌افزارهایِ گوناگون، به مرکز سخت‌افزار ایران مراجعه نموده و بازیابی اطلاعات انواع هارد خود را با بهره‌مندی از پیشرفته‌ترین ابزارآلات بازیابی نظیر pc3000 در کمترین زمان و با بالاترین کیفیت بازیابی نمایید.

مطالب مرتبط

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+