اشتراک گذاری

هارد ضربه خورده

بعد از ضربه خوردن هارد مشکلاتی به وجود  می آیند که به صورت یک سوال برای شما مطرح می شوند. دلیل ناپدید شدن اطلاعات هارد چیست؟چرا سرعت لپ تاپ کند شده است؟دلیل نمایش صفحه آبی مرگ ویندوز چیست؟علت شنیده شدن صدای کلیک از هارد چیست؟ چرا سیستم مدام هنگ می‌کند؟ اگر شما هم با هر یک از این مشکلات در سیستم خود مواجه شده‌اید، احتمال دارد که هارد سیستم شما آسیب دیده باشد.

در آسیب‌دیدگی هارد، هم عوامل نرم‌افزاری دست دارند و هم عوامل سخت‌افزاری؛ به گونه‌ای که گاهی‌اوقات ویروسی شدن هارد لپ تاپ موجب آسیب‌دیدگی آن می‌شود و گاهی‌اوقات هم عوامل فیزیکی مانند وارد شدن ضربه، نفوذ رطوبت به هارد و همچنین نوسان برق موجب خرابی آن می‌شوند. با این وجود توصیه می‌شود در صورت ضربه خوردن هارد، از هر گونه دستکاری خودداری کرده و در اسرع وقت به یکی از مراکز تخصصی بازیابی اطلاعات هارد مراجعه نمایید. . در ادامه شما را با انواع مشکلاتی که هارد ضربه خورده به بار می‌آورد آشنا خواهیم کرد.

هارد-ضربه-خورده

ریکاوری اطلاعات هارد ضربه خورده

زمانی که ضربه‌ای به هارد وارد می‌شود امکان دارد که هر یک از سکتورهای هارد یعنی هر یک از بخش‌های هارد آسیب ببینند و به همین دلیل امکان دسترسی به بخشی از اطلاعات هارد برای ریکاوری آن وجود نداشته باشد؛ در کل امکان ریکاوری اطلاعات هارد ضربه خورده به میزان ضربه و آسیبی که به هارد وارد شده است بستگی دارد؛ با این وجود بهتر است ریکاوری اطلاعات هارد آسیب‌دیده را به مرکز بازیابی اطلاعات هارد بسپارید تا تکنسین‌های این مرکز با عیب‌یابی هارد و میزان آسیبی که به آن وارد شده است، اگر امکان ریکاوری اطلاعات هارد وجود داشت، به بازیابی اطلاعات هارد سیستم شما بپردازند.

عدم امکان دسترسی به اطلاعات

یکی از آسیب‌هایی که با وارد شدن ضربه شدید به هارد به وجود می‌آید، عدم امکان دسترسی به اطلاعات هارد است. برای مثال اگر بر روی سیستم خود اطلاعاتی داشته باشید، امکان دارد شاهد ناپدید شدن بخشی از آن‌‌ها یا کل آن‌ها باشید؛ یا اینکه با کلیک کردن بر روی هر فایل و فولدری که قصد دسترسی به آن را دارید با ارورهای متعددی مواجه شوید و درنهایت هم پوشه موردنظرتان باز نشود. متاسفانه هر یک از این مشکلات نشان‌دهنده دیتکت نشدن یا بهتر است بگوییم شناسایی نشدن هارد توسط سیستم به دلیل ضربه شدیدی که به آن وارد شده است.

عدم امکان تعمیر هارد ضربه خورده

در برخی شرایط امکان تعمیر هاردهای ضربه خورده وجود ندارد. در این شرایط برای دسترسی به داده‌های هارد و ریکاوری اطلاعات می‌بایست هد هارد ضربه دیده را با یک هد مشابه تعویض کرد. در صورتی که خرابی هارد با صداهایی شبیه به کلیک کردن، خش خش و خراشیده شدن همراه باشد احتمال اینکه هد هارد یا پیش‌تقویت کننده هارد دچار خرابی شده باشد، بسیار بالاست.

در صورت اطمینان از این موضوع، جراحی هارد، تعویض هد و یا لحیم کاری مجدد پیش‌تقویت کننده هارد یا همان Preamplifier ضروری می‌گردد. تعویض استاندارد و اصولی هد هارد تنها با استفاده از ابزار تخصصی این کار و در کلین روم امکان پذیر است.

خراشیدگی هد هارد

در برخی شرایط هاردهای ضربه خورده، دچار خراشیدگی و آسیب می‌شوند که این موضوع منجر به عدم امکان ریکاوری اطلاعات می‌گردد. در این شرایط هد هارد شکسته شده و معمولاً بر روی سطح هارد می‌افتد. همین موضوع سبب می‌گردد تا امکان ریکاوری داده های هارد به حداقل میزان ممکن برسد.

(نکته: در صورت پایین بودن سطح خراشیدگی تا حدی امکان بازیابی اطلاعات وجود دارد. البته شانس بازیابی اطلاعات در این وضعیت هم بسیار اندک است. با این وجود بهتر است هارد ضربه خورده مورد بررسی قرار گیرد تا امکان یا عدم امکان بازیابی اطلاعات آن مشخص گردد).

آسیب موتور هارد

در برخی شرایط وارد شدن ضربه به هد هارد، سبب خرابی موتور هارد می‌گردد. در این شرایط جهت بازیابی داده های هارد نیاز است تا موتور هارد تعویض گردد. معمولاً پس از تعویض موتور هارد، امکان ریکاوری اطلاعات هارد وجود دارد. (در صورت نیاز به تعویض موتور هارد توصیه می‌شود صرفاً به مراکز معتبر بازیابی مراجعه شود؛بعضی هاردها کمی چرا که این کار بسیار تخصصی بوده و نیاز به ابزار و تجهیزات خاص خود دارد).

سوختن هد هارد

وظیفه هد هارد خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی دیسک هارد است. گاهی‌اوقات وارد شدن ضربه و نفوذ رطوبت به هارد موجب می‌شود که هد هارد هر بار که در حال خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی دیسک هارد است، با دیسک هارد برخورد کرده و صدا کلیک از هارد شنیده شود؛ اما گاهی‌اوقات که هد هارد در اثر ضربه و رطوبت می‌سوزد امکان خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی دیسک هارد وجود ندارد و شما نمی‌توانید هیچ اطلاعاتی را بر روی سیستم خود ذخیره کنید یا اطلاعات آن را حذف و جابجا کنید؛ چراکه دائم با ارورهای متعددی مواجه خواهید شد.

بدسکتوری هارد

هارد از چندین و چند سکتور تشکیل شده است که وارد شدن ضربه یا نفوذ رطوبت به آن و همچنین عوامل نرم‌افزاری موجب می‌شود که یک یا چند تا از سکتورهای آن دچار آسیب‌دیدگی شوند که در این حالت گفته می‌شود که هارد بدسکتور شده است؛ یعنی که یک یا چند تا از سکتورهای آن آسیب دیده است. به همین دلیل امکان دارد امکان دسترسی شما به بخشی از اطلاعاتتان روی سیستم وجود نداشته باشد.

تعمیر بدسکتوری هارد یکی دیگر از سرویس‌های تخصصی مرتبط با تعمیر هاردهای ضربه خورده است. بدسکتوری عموماً در دو حالت فیزیکی و نرم افزاری رخ می‌دهد و تعمیر آن پس از تعیین نوع بدسکتوری پیش آمده اتفاق می‌افتد. بدسکتور فیزیکی زمانی رخ میدهد که هارد ضربه خورده باشد و یا با دچار آبخوردگی شده باشد. بدسکتوری منطقی یا همان نرم افزاری زمانی رخ میدهد که قسمتی از هارد وظیفه خود را به درستی انجام ندهد یا اینکه سیستم عامل در هنگام کار با هارد دیسک متوجه ایرادی شود که این ایراد ناشی از مطابقت نداشتن محتوای داخل سکتور با قالب ای سی سی باشد.

هزینه تعمیر هارد ضربه خورده چقدر است؟

مطمئنا زمانی که مشکلی برای هارد سیستم شما به وجود می‌آید یا دچار ضربه‌خوردگی می‌شود، مانند سایر کاربران این سوال در ذهنتان رژه می‌رود که هزینه تعمیر هارد ضربه خورده چقدر می‌شود؟ قبل از عیب‌یابی هارد نمی‌توان به این سوال پاسخ قطعی داد؛ به همین دلیل توصیه می‌شود تا عیب‌یابی هارد خود را به مرکز تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد بسپارید. تکنسین‌های این مرکز با دقت و سرعت بالایی به عیب‌یابی هارد شما می‌پردازند تا میزان آسیب وارد شده به آن را تشخیص دهند. سپس هزینه تعمیر هارد را برآورد کرده و به شما اطلاع می‌دهند تا درصورتی که تمایل داشتید، پروسه تعمیر هارد را آغاز کنند.

ریکاوری اطلاعات

کاربرانی که در حال حاضر به هر دلیل نیازمند بازیابی اطلاعات دستگاه هایشان هستند، توجه داشته باشند که بیشتر مراکز فعال در حوزه بازیابی اطلاعات انواع هارد –که از قضا تبلیغات وسیعی هم دارند- از ابزارهای غیرتخصصی و نامرتبط برای بازیابی اطلاعات استفاده می‌کنند. بعلاوه گاه مشاهده شده که برخی از مراکز از دستگا‌ه‌های بازیابی چینی جهت بازیابی و ریکاوری اطلاعات استفاده می‌کند. بد نیست بدانید که این دستگاه‌ها در حوزه بازیابی اطلاعات هارد صرفاً نقش یک ایمیج‌گیر هارد هستند و در قیاس با pc3000 روسیه، بسیار ضعیف عمل می‌کنند.

در حال حاضر قدرتمندترین سیستم سخت‌افزاری- نرم‌افزاری موجود در بازارهای جهانی PC3000 است که توانایی بازیابی اطلاعات انواع هارد دیسک و تعمیر انواع برند و مدل‌های هارد دیسک را دارد. توصیه می‌شود جهت پیشگیری از اتلاف وقت و تلاش‌های بی‌نتیجه جهت بازیابی اطلاعات با نرم‌افزارهایِ گوناگون، به مرکز سخت‌افزار ایران مراجعه نموده و بازیابی اطلاعات انواع هارد خود را با بهره‌مندی از پیشرفته‌ترین ابزارآلات بازیابی نظیر pc3000 در کمترین زمان و با بالاترین کیفیت بازیابی نمایید.

4/5 (1 امتیاز)