اشتراک گذاری

تعمیر mbr هارد

پیش از پرداختن به سرویس‌های تخصصی مرتبط با تعمیر mbr هارد، بد نیست نگاهی به این بخش از هارد و عملکرد آن داشته باشیم. همانگونه که می‌دانید نخستین سکتور هر هارد یا دیوایس ذخیره سازی اطلاعات MBR (مخفف Master Boot Record) است. این سکتور، مهم ترین سکتور اطلاعاتی تمامی هاردها، اعم از هارد اکسترنال یا اینترنال است.

از آنجا که سکتور MBR دربردارنده‌ی اطلاعات پارتیشن یک هارد است، هرگونه تغییر، پاک شدن یا خرابی در آن، موجب از کار افتادن پارتیشن هارد می‌گردد. در صورت بروز چنین اشکالی در سکتور MBR، جهت راه اندازی مجدد هارد، نیاز به تعمیر MBR هارد خواهیم داشت.

تعمیر mbr هارد

وظیفه MBR هارد

سکتور  MBR هارد، همانگونه که گفته شد، وظیفه حفظ اطلاعات مربوط به پارتیشن‌ها و بالا آوردن هسته سیستم عامل (به صورت غیر مستقیم) را بر عهده دارد. سکتور MBR در زمان پارتیشن بندی هارد ساخته می‌شود و از آنجا که دارای دستوراتی برای اجرا شدن و بوت کردن سیستم عامل است، یک برنامه خوانده می‌شود.

برخی از وظایف MBR هارد عبارتند از: اسکن کردن جدول پارتیشن ها یا Partition Table برای پیدا کردن پارتیشن فعال یا Active Partition، پیدا کردن سکتور شروع یا Starting Sector پارتیشن فعال یا Active Partition، لود کردن یک کپی از Boot Sector از داخل Active Partition به داخل Memory سیستم و در نهایت انتقال دستورات کنترلی به کدهای اجرایی موجود در Boot Sector.

از آنجا که سکتور MBR دربردارنده‌ی اطلاعات پارتیشن یک هارد است، هرگونه تغییر، پاک شدن یا خرابی در آن، موجب از کار افتادن پارتیشن هارد می‌گردد. در صورت بروز چنین اشکالاتی در سکتور MBR، جهت راه اندازی مجدد هارد، نیاز به تعمیر MBR هارد خواهیم داشت.

علل خرابی سکتور MBR

بروز اشکال و خرابی در سکتور MBR به دلایل متعددی اتفاق می‌افتد. تمامی اشکالات پیش آمده در ام بی آر هارد، صرف‌نظر از علت بوجود آمدن‌شان، در نهایت منجر به بالا نیامدن هارد اکسترنال و اینترنال می‌گردند. برخی از علل به وجود آوزنده اشکال در سکتور MBR هارد عبارتند از: دستکاری نرم افزاری، اشتباهات فردی مانند زدن هارد به موبایل یا تلویزیون، بد سکتور شدن mbr، خرابی ماژول هارد، جابجا شدن mbr،  غیر قابل دسترس بودن mbr به علت خرابی هد و …. .

هرگونه تغییر، پاک شدن یا خرابی سکتور MBR، موجب از کار افتادن پارتیشن هارد می‌گردد. در صورت بروز چنین اشکالاتی در سکتور MBR، جهت راه اندازی مجدد هارد، نیاز به تعمیر MBR هارد خواهیم داشت. در صورت بروز اشکال در هارد مورد استفاده، توصیه می‌شود سرویس‌های تخصصی مرتبط با تعمیر و بازیابی اطلاعات آنرا صرفاً از مراکز مجاز و استاندارد این کار، نظیر مرکز بازیابی اطلاعات دریافت نمایید.

علل خرابی سکتور MBR

تعمیر MBR هارد

همانگونه که گفته شد هرگونه تغییر، پاک شدن یا خرابی سکتور MBR، موجب از کار افتادن پارتیشن هارد می‌گردد. در صورت بروز چنین اشکالاتی در سکتور MBR، جهت راه اندازی مجدد هارد، نیاز به تعمیر MBR هارد خواهیم داشت. بروز خرابی در نخستین سکتور هارد به دلایل متعددی اتفاق می‌افتد؛ برای مثال فرمت شدن هارد ممکن است سبب ایجاد تغییر و خرابی در mbr گردد. مورد دیگری که ممکن است سبب بروز اشکال در mbr هارد گردد، بدسکتور هارد است.

بدسکتوری هارد سبب شود هنگ کردن و درنهایت بالا نیامدن هارد می‌گردد. بروز اشکال در mbr، با نشانه‌هایی همراه است که از میان آنها می‌توان به صدا دار شدن هارد اشاره کرد. در صورتی که اطلاعات ذخیره شده در هارد مهم است، mbr هارد تعمیر و باز سازی می گردد و در شرایطی که دیتاهای هارد اهمیتی نداشته باشد، mbr حذف شده و به لیست خرابی های هارد اضافه می‌گردد.

مرکز بازیابی اطلاعات

بازیابی اطلاعات هارد اگرچه ادعای بسیاری از نرم افزارهای ارائه شده در سایت ها و مراکز موجود در سطح شهر است لیکن چنانکه برخی از شما نیز تجربه نموده اند- این ادعا هیچگاه به حقیقت نمی پیوندد و بسیاری از اطلاعات و داده ها پس از بازیابی توسط نرم افزارهای مذکور همچنان خارج از دسترس کاربر باقی می مانند. پیشنهاد ما به شما آن است که جهت پیشگیری از اتلاف وقت و صرف هزینه های نامرتبط، به یک مرکز مجاز و استاندارد جهت بازیابی اطلاعات هارد خود مراجعه نمایید.

در مراکز استاندارد بازیابی اطلاعات هارد، این امکان فراهم گشته است تا با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات این حیطه نظیر pc3000 تمامی اطلاعات از دست رفته بازیابی و ریکاوری گردند. جهت آشنایی با برخی از شیوه های ریکاوری و بازیابی در مرکز بازیابی اطلاعات می توانید به بخش مقالات این وبسایت مراجعه کرده و مطالب درج شده در آن را مطالعه فرمایید.

5/5 (1 امتیاز)