بازیابی اطلاعات لپ تاپ

اگر به دلیل آسیب دیدن هارد لپ تاپ خود با مشکل باز نشدن فایل‌ها و پوشه‌های سیستم خود مواجه شده‌اید، باید به فکر بازیابی اطلاعات لپ تاپ خود باشید. دلیل کند شدن شدید سیستم به ویژه هنگام کپی کردن فایل‌ها چیست؟چرا اسامی برخی از فولدرها به اسامی عجیب و غریب تغییر شکل پیدا کرده است؟علت ریست شدن ناگهانی سیستم در حین کار کردن با آن چیست؟چرا سیستم دائما هنگ می‌کند؟دلیل خراب شدن ناگهانی فایل‌ها یا Corrupt شدن آن‌ها چیست؟شنیده شدن صداهایی مثل کلیک از هارد لپ تاپ چیست؟

بروز تمامی این مشکلات نشان‌دهنده آسیب‌دیدگی هارد لپ تاپ به دلیل وارد شدن ضربه یا نفوذ رطوبت به آن، نوسان برق و همچنین ویروسی شدن سیستم شما می‌باشد؛ با این وجود اگر هر یک از این مشکلات گریبان‌گیر سیستم شما شده است، باید بدانید که اطلاعات لپ تاپتان در خطر هستند و امکان دارد که بخشی از آن‌ها یا کل آن‌ها از بین بروند؛ البته اگر به دلیل آسیب دیدن هارد لپ تاپ خود با مشکل باز نشدن فایل‌ها و پوشه‌های سیستم خود مواجه شده‌اید، باید به فکر بازیابی اطلاعات لپ تاپ خود باشید؛ به همین دلیل تصمیم داریم شما را با برخی از روش‌های ریکاوری اطلاعات لپ تاپ آشنا کنیم؛ منتهی توصیه می‌کنیم که اگر اطلاعات سیستم شما از اهمیت بالایی برایتان برخوردار هستند، کار بازیابی آن‌ها را به مرکز بازیابی اطلاعات بسپارید.

ریکاوری اطلاعات لپ تاپ

بازیابی اطلاعات لپ تاپ با pc3000

همانگونه که گفته شد یکی از برترین و بهترین روش‌های موجود جهت ریکاوری اطلاعات هارد لپتاپ، ریکاوری با pc3000 است. بازیابی داده‌ها با این ابزار در حال حاضر امن‌ترین و بهترین شیوه موجود است. بازیابی اطلاعات با این روش اگرچه به صورت صد در صدی نیست اما در قیاس با دیگر روش‌های بازیابی، امن‌تر و قابل اعتمادتر است. بد نیست بدانید که قدرتمندترین سیستم سخت‌افزاری- نرم‌افزاری حال حاضر که مورد استفاده بسیاری از مراکز بازیابی در سطح دنیاست pc3000 است. این ابزار توانایی بازیابی اکثر اطلاعات از دست رفته هارد لپ تاپ را دارد.

به طور کلی در بسیاری از اشکالات پیش آمده برای هارد، نظیر ایرادات نرم افزاری (مواردی چون دیتکت نشدن، بدسکتوری، مشکلات ماژولی و مواردی از این دست) امکان بازیابی اطلاعات لپ تاپ با pc3000 وجود دارد. اما در شرایطی که اشکالات ایجاد شده در هارد مواردی نظیر شکستگی هد، سوختن موتور و یا سوختن هد را شامل شود، تنها راه چاره تعویض و جراحی هارد است. البته برای بازیابی اطلاعات لپ تاپ گزینه‌های دیگری چون استفاده از نرم افزارهای بازیابی وجود دارد که این روش به دلایلی که شرح خواهیم داد، چندان توصیه نمی‌شود. در حال حاضر بهترین روش موجود برای ریکاوری اطلاعات لپ تاپ، بازیابی هارد با ابزار pc3000 است که البته هزینه‌ی این بازیابی نیز در قیاس با سایر روش‌ها، بیشتر و بالاتر است. در بسیاری از اشکالات پیش آمده برای هارد لپ تاپ، نظیر ایرادات نرم افزاری (مواردی چون دیتکت نشدن، بدسکتوری، مشکلات ماژولی و مواردی از این دست) امکان بازیابی اطلاعات لپ تاپ با pc3000 وجود دارد.

ریکاوری اطلاعات لپ تاپ با نرم افزارهای بازیابی

برای بازیابی اطلاعات لپ تاپ روش دیگری نیز وجود دارد که البته استفاده از آن در مواقعی که اطلاعات مهمی را از دست داده‌اید، توصیه نمی‌شود. در صورتی که بازیابی همه جانبه اطلاعات از دست رفته اهمیت چندانی برای شما ندارد، می‌توانید یکی از نرم افزارهای موجود در بازار یا در فضای اینترنت را تهیه کرده و پس از نصب، اقدام به ریکاوری اطلاعات نمایید. این شیوه همانگونه که گفته شد تنها در شرایطی توصیه می‌شود که اطلاعات پاک شده از دستگاه اهمیت چندانی ندارند.

تجربه ثابت کرده که اکثریت قریب به اتفاق نرم افزارهای بازیابی توان چندانی در اثبات ادعاهای خویش مبنی بر ریکاوری همه جانبه اطلاعات ندارند و تنها موفق به احیا بخش اندکی از اطلاعات می‌گردند. در صورتی که روش انتخابی شما برای بازیابی اطلاعات لپ تاپ، این روش، یعنی- بازیابی با نرم افزار باشد بهتر است پیش از تهیه نرم افزار از سازگاری آن با سیتم عامل دستگاه خود مطمئن گردید. برخی از این نرم افزارها صرفاً برای ویندوز و یا برای مک او اس طراحی شده‌اند.

چگونه شانس بازیابی اطلاعات لپ تاپ را افزایش دهیم؟

صرف‌نظر از اینکه حذف اطلاعات به چه دلیل اتفاق افتاده است، توجه به برخی نکات می‌تواند شانس بازیابی اطلاعات لپ تاپ را افزایش دهد. برای مثال کارشناسان بازیابی اطلاعات توصیه می‌کنند پس از حذف اطلاعات هیچ گونه داده جدیدی اعم از متن، تصویر و مواردی از این دست بر روی دستگاه ذخیره نشود. بی‌توجهی به این مسئله سبب می‌گردد اطلاعات جدید جایگزین اطلاعات قدیمی شوند و شانس بازیابی کاهش یابد. بنابراین اگر فایلی را به اشتباه حذف کرده‌اید و قصد بازیابی آن را دارید، بر روی درایو آن فایل، اطلاعات جدیدی ذخیره نکنید و همچنین درایو را دیفرگ نکنید.

تمامی این کارها، یعنی ذخیره اطلاعات جدید و دیفرگ کردن هارد، سبب جایگزینی اطلاعات جدید  شده و در نهایت شانس بازیابی اطلاعات لپ تاپ را به شدت کاهش می‌دهد. در صورت حذف ناخواسته اطلاعات، بهترین کار خاموش کردن دستگاه و مراجعه به مراکز بازیابی اطلاعات در اولین فرصت است.

بازیابی فایلهای پاک شده در ویندوز 11

ممکن است پس از ارتقای رایانه شخصی به ویندوز ۱۰ یا ویندوز ۱۱، برخی از کاربران با مشکلاتی هنگام دسترسی به فایل‌های قدیمی خود روبه‌رو شوند و نیاز به بازیابی اطلاعات داشته باشند. به منظور مکان‌یابی فایل‌های خود، می‌توانید به نکات زیر توجه کنید:

۱. بررسی کنید آیا با یک اکانت موقت به سیستم متصل شده‌اید یا خیر؟ – شروع (Start) > تنظیمات (Setting) > حساب‌ها (Accounts) > همگام‌سازی تنظیمات خود را انتخاب کنید (Sync your settings). – در صورت ورود با اکانت موقت و مواجهه با پیامی مبنی بر عدم دسترسی، کامپیوتر خود را راه‌اندازی مجدد و ورود مجدد نمایید تا حساب موقت حذف شود و فایل‌هایتان دوباره قابل دسترسی باشند.

۲. اگر مواجه به پیام ورود نشدیم با عنوان “ما نمی توانیم به حساب شما وارد شویم”، می‌توانید با راه‌اندازی مجدد رایانه شخصی و ورود مجدد به سیستم، این مشکل را رفع کنید. این مرحله اغلب با خروج از حساب کاربری و ورود مجدد به سیستم قابل حل است.

۳. جهت جستجوی فایل‌ها، کادر جستجو در نوار وظایف را انتخاب کرده و مورد موردنظر را جستجو نمایید. در صورت عدم نمایش فایل‌ها و عدم ورود با حساب موقت، از عیب‌یاب برای رفع این مشکل اقدام کنید.

۴. استفاده از ستاره (*) برای جستجوی همه‌ی فایل‌های یک نوع خاص می‌تواند مفید باشد. برای مثال، برای جستجوی تمام اسناد Word، *.doc را جستجو کنید و برای فایل‌های موسیقی، *.mp3 را جستجو نمایید.

۵. اگر فایل‌های شما هنگام ارتقا به ویندوز ۱۰ منتقل شده‌اند، با راست‌کلیک بر روی آن فایل، Open file location را انتخاب کرده و آن را به مکان دیگری منتقل کنید.

۶. در صورت عدم موفقیت در بازیابی فایل‌ها، ممکن است نیاز به بازیابی از نسخه پشتیبان داشته باشید. – Start > Settings > Update & Security > Backup را انتخاب کرده و Backup and restore (Windows 7) را انتخاب کنید. سپس مراحل بازیابی فایل‌هایتان را دنبال نمایید. امیدوارم که این مراحل به شما کمک کند تا فایل‌های خود را بازیابی و دسترسی به آنها را به‌دست آورید.

برگرداندن فایل‌های پاک شده در ویندوز 7

خوشبختانه ویندوز 7 ابزاری دارد به اسم Previous Version که به شما کمک می‌کند تا به نسخه‌های قبلی فایل‌ها و پوشه‌های هر یک از درایوهای این سیستم‌عامل دسترسی داشته باشید؛ منتهی این ابزار تنها برای درایو C فعال است و برای فعال کردن آن برای سایر درایوها باید مراحل زیر را دنبال کنید:

  • از طریق کنترل پنل سیستم به تنظیمات System and Security و سپس System بروید.
برگرداندن-فایل‌های-پاک-شده-در-ویندوز-7
  • در سمت چپ پنحره‌ای که برایتان باز می‌شود، گزینه System Protection را انتخاب کنید.
  • حالا در قسمت System Protection، گزینه Configure را انتخاب کنید.
نحوه برگرداندن-فایل‌های-پاک-شده-در-ویندوز-7
  • در پنجره جدید سه گزینه در قسمت Restore Settings به شما نمایش داده می‌شود که با انتخاب گزینه اول هم قابلیت Previous Version و هم قابلیت Restore فعال می‌شود؛ اما با انتخاب گزینه دوم فقط قابلیت Previous Version فعال می‌شود. گزینه سوم هم برای غیرفعال کردن این تنظیمات به کار می‌رود. شما می‌توانید یکی از دو گزینه اول و دوم را به دلخواه انتخاب کنید.
  • سپس در قسمت Disk Space یک مقدار دلخواه از هارد را درنظر بگیرید. توجه داشته باشید که هر چقدر فضای بیشتری از هارد را برای بازیابی اطلاعات لپ تاپ درنظر بگیرید، مدت زمان نگهداری ورژن‌های قبلی بر روی ویندوز بیشتر می‌شود.
  • درنهایت بر روی OK کلیک کنید.
آموزش بازگرداندن فایلهای حذف شده در ویندوز 7

بعد از فعال کردن این ابزار نوبت استفاده از آن است که برای انجام این کار تنها کافیست روی فایل یا پوشه‌ای که باز نمی‌شود یا اطلاعات آن پاک شده است، کلیک راست کرده و گزینه Restore Previous Version را انتخاب کنید. در پنجره جدیدی که برای شما باز می‌شود می‌توانید نسخه‌های قبلی فایل موردنظرتان را در طول هفته، ماه، سال و حتی سال‌های گذشته ببینید و با انتخاب گزینه Restore آن را بازیابی کنید. اگر با این روش موفق به برگرداندن فایل‌های پاک شده در ویندوز 7 نشدید، بهتر است سیستم خود را جهت بازیابی اطلاعات آن به مرکز بازیابی اطلاعات بسپارید.

بازیابی فایل‌های پاک شده در ویندوز 10

خوشبختانه مایکروسافت ابزاری طراحی کرده است به اسم Windows File Recovery که می‌توانید با دانلود و نصب آن به بازیابی فایل‌های پاک شده در ویندوز 10 بپردازید. این نرم‌افزار برای بازیابی اطلاعات از هارددیسک‌ها، کارت‌های SD، درایوهای USB و سایر فضاهای ذخیره‌سازی گزینه مناسبی است؛ منتهی قبل از اینکه خودتان برای بازیابی اطلاعات لپ تاپ دست به کار شوید، بهتر است اگر اطلاعات پاک شده از اهمیت بسزایی برخوردارند، این کار را به فرد متخصص آن بسپارید؛

به گونه‌ای که به یکی از شعبه‌های نمایندگی بازیابی اطلاعات مراجعه کنید یا از سرویس پذیرش و تحویل دستگاه در محل این مرکز استفاده کنید؛ تا تکنسین‌های آن اطلاعات سیستم شما را ریکاوری کنند؛ چراکه گاهی‌اوقات دستکاری‌های بی‌مورد نه تنها موجب بازیابی اطلاعات لپ تاپ نمی‌شود بلکه امکان ریکاوری آن‌ها را کاهش می‌دهد.

مرکز تخصصی ریکاوری اطلاعات

در دنیای کنونی که کار با لپ تاپ ها و دستگاه های هوشمند رواج بسیاری یافته است، بسیاری از ما اطلاعات ضروری و مورد نیاز خویش را در این دستگاه ها ذخیره می کنیم. اما مشکلی که گاه در این میان اتفاق افتاده و باعث دردسر بسیاری از کاربران میگردد از دست رفتن اطلاعات است. از دست رفتن اطلاعات ممکن است به دلایل متعددی روی دهد که برخی از آنها عبارتند از:

بروز ایرادهای نرم‌افزاری، خراب شدن اطلاعات، حمله‌ رخنه‌گران، حذف اتفاقی اطلاعات، بروز ایراد در هارد دیسک و  قطعی برق. از دست دادن اطلاعات به هر دلیلی که روی دهد عملیات مرتبط با بازیابی آنها نیازمند حضور کارشناسان زبده و تجهیرات آن است. مرکز بازیابی اطلاعات با بهره مندی از پیشرفته ترین تجهیزات بازیابی اطلاعات و با همکاری زبده ترین مهندسان این حوزه ارائه دهنده تمامی خدمات مرتبط با بازیابی اطلاعات از جمله خدمات مرتبط با بازیابی اطلاعات لپ تاپ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید