اشتراک گذاری

تعمیر آی سی های هارد

هارد دیسک ها از اجزای کوچک و بزرگ متعددی ساخته می شوند. در این بین کوچک ترین اختلال به پیدایش ارورهای مختلف، ناکارآمدی رایانه و بروز مشکل صفحه آبی ختم خواهد شد. ظرافت ساختاری بالای اجزای هارد در آی سی هارد نیز وجود دارد. خرابی و سوختگی آی سی تعبیه شده در هارد دیسک می تواند دردسرهای فراوانی به بار آورد. در این مقاله شما را با تمامی جنبه های تعمیراتی این بخش از هارد دیسک آشنا می سازیم.

تعمیر آی سی های هارد

آی سی چیست؟

هر دستگاه دیجیتال می تواند دارای مدارهای بسیار ریز و پیشرفته ای باشد که فعالیت سیستم را در همکاری با دیگر اجزای آن شکل دهد. تعریف جامعی که برای آی سی ارائه می شود به مدار بودن آن اشاره دارد. در واقع آی سی یک مدار الکترونیکی است که بر روی یک قطعه کوچک از سیلیکون فشرده شده است. آی سی هارد نیز ساختار بسیار کوچکی دارند که به مواردی چون نفوذ آب، ضربه و حتی گرد و غبار حساسیت نشان داده و به سرعت دچار اختلال می شوند.

کدام قسمت از هارد دیسک دارای آی سی است؟

آی سی های هارد به دو بخش عمده قابل تقسیم هستند:

آی سی ROM هارد

آی سی ROM هارد یکی از آی سی هارد است که برای حفظ اطلاعات در بلند مدت فعالیت می کند.  آی سی رام یک بخش مدیریتی است که با دستگاهی به نام پروگرامر می توان به آن اطلاعات را وارد ساخت. حافظه رام مقاومت بالاتری نسبت به رم داشته و با قطع برق نیز اطلاعات را حفظ می کند. در برخی از هارد دیسک ها حافظه ی رام به صورت یک آی سی جداگانه با 8 پین مجزا تعبیه می شود. در برخی دیگر نیز آی سی رام داخل بخشی به نام کنترلر جای می گیرند.

اگر بخواهیم از مواردی که داخل آی سی رام قرار می گیرند، نام ببریم ابتدا باید به Firmware هارد اشاره نماییم. Firmware بخش مهمی از آی سی رام هارد است که شامل اطلاعاتی چون شماره سریال هارد، موقعیت دیسک گردان برای پروسه ی ذخیره ی اطلاعات و سکتورهای هارد می شود.

آی سی درایور موتور هارد

یکی دیگر از آی سی هارد که در خدمت موتور اصلی هارد است، آی سی درایور موتور می باشد.  دیسک گردان یا پلاتر هارد بخش ویژه ای از هارد دیسک است. تعمیر پلاتر خود پروسه ی مهمی برای کیفیت سیستماتیک هارد دیسک به شمار می رود. به هر حال پلاتر توسط موتور پیشرفته ای شروع به چرخیدن می کند تا فرآیند خواندن و نوشتن اطلاعات انجام شود.

چرخاندن موتور نیازمند انرژی بسیار زیادی است. از این رو در کنار موتورها یک آی سی راه انداز یا درایور مجزا نیز قرار می گیرد. درایور موتور به عنوان یک تقویت کننده ی جریان، کارایی دارد. این درایور سیگنال را از کنترلر گرفته و همان سیگنال را با جریان مضاعفی به موتور ارسال می کند.

تعویض آی سی هارد توسط متخصصین با گارانتی

تعمیر یا تعویض آی سی هارد

خرابی آی سی های هارد عموما در اثر بی احتیاطی های کاربران، اصابت ضربه و نفوذ مایعات به درون سیستم رخ می دهد. در چنین شرایطی احتمال سوختگی آی سی و از کار افتادگی کامل آن وجود دارد. برای رفع اختلالات آی سی موجود در هارد دیسک باید در کلین روم ساختار هارد مورد بررسی قرار گیرد.

مرکز بازیابی اطلاعات هارد تعمیر و یا تعویض آی سی های هارد را به بهترین شکل ممکن انجام می دهد. با حضور در این مجموعه می توانید اطمینان داشته باشید که کارایی آی سی هارد براساس پارامترهای استاندارد ترمیم می شود. در بیشتر مواقع آی سی سوخته را باید تعویض کرد. این جایگزینی را کارشناسان ما با استفاده از نمونه های باکیفیت و هاردهای مشابه در بالاترین سطح کیفی امکان پذیر انجام خواهند داد.

تعمیر هارد دیسک در مرکز بازیابی اطلاعات

مرکز بازیابی اطلاعات مجموعه ای حرفه ای است که نه تنها در مسیر ریکاوری دیتاهای از دست رفته ی انواع هارد فعالیت می کند، بلکه برای تعمیر و ترمیم کلیه ی ایرادات فیزیکی هارد دیسک های گوناگون نیز همراه شماست. امکانات و تسهیلات مرکز بازیابی اطلاعات برای بازیابی، جراحی و احیای هر هارد دیسک کاربرد مفیدی دارد. با حضور در مرکز بازیابی اطلاعات استفاده ی دوباره از هارد آسیب دیده دور از تصور نخواهد بود.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید