اشتراک گذاری

بازیابی فایل حذف شده

بسیاری از افراد فایل هایی در حافظه دستگاه ذخیره کرده اند که پس از پاک شدن آنها به دنبال راهی برای بازیابی فایل حذف شده می گردند. در این مطلب، مرکز سخت افزار ایران به عنوان یکی از معتبرترین مراکز بازیابی اطلاعات در کشور، تمامی مسائل مربوط به بازیابی اطلاعات را تشریح می کند. پس اگر در جستجوی راهی برای ریکاوری فایل حذف شده می باشید، تا آخر بحث ما را همراهی کنید.

امروزه با سرعت بالای تولید و انتشار اطلاعات، احتمال حذف ناخواسته آن‌ها از گذشته بیشتر شده است. در مقابل، نرم افزارهایی نیز برای بازیابی فایل حذف شده طراحی شده اند و در دسترس کاربران قرار گرفته اند. این نرم افزارها قادرند برخی از اطلاعات پاک شده را ریکاوری کنند. البته در بسیاری از مواقع شنیده شده که کاربران نتوانسته اند فایل مورد نظر را بازیابی کنند. این موضوع دلایل متعددی دارد که می تواند به نوع نرم افزار بازیابی و شیوه انجام این کار مرتبط باشد.

اگر قصد بازیابی اطلاعات پاک شده را دارید و یا قبلاً موفق به انجام این کار نشده اید، می توانید این کار را به متخصصان مرکز بازیابی اطلاعات بسپارید تا با استفاده از تجهیزات و متدهای پیشرفته این کار را انجام دهند. اما قبل از اقدام برای ریکاوری بهتر است نکاتی را مورد توجه قرار دهید که در ادامه به آنها می پردازیم.

بازیابی-فایل-حذف-شده

نکات قابل توجه در بازیابی فایل حذف شده

  • اگر ناخواسته باعث حذف یک فایل شدید، هیچ اطلاعات تازه‌ای بر روی دیسک یا دستگاه، ذخیره نکنید. برای مثال اگر حافظه مورد نظر هارد است و در درایو C فایلی را گم کرده‌اید، هیچ فایلی بر روی این درایو ذخیره نکنید. ذخیره کردن فایل جدید می تواند ریکاوری اطلاعات را با شکست مواجه کند.
  • اگر حافظه از دست رفته شما حاوی اطلاعات بسیار مهمی می باشد، پیش از آنکه شروع به بازیابی کنید، حتماً یک نسخه پشتیبان کامل از آن تهیه نمایید؛ حتی اگر هیچ پارتیشنی نداشته یا به صورت خام است.
  • همواره به یاد داشته باشید که نرم افزارهای بازیابی فایل حذف شده هر اندازه هم پیشرفته باشد، باز هم ضعف‌های عملکردی داشته و نمی تواند به طور کامل فایل ها را ریکاوری کند. برای بازیابی تخصصی و اصولی‌تر بایستی از ابزارهای سخت افزاری استفاده کنید که تنها در مراکز معتبر بازیابی داده انجام می‌شود.

با چه اقدامی نیاز به بازیابی فایل حذف شده نداریم؟

واقعیت آن است که همواره فایل های روی حافظه عمداً توسط کاربر حذف نمی شوند بلکه گاهی اوقات، این اطلاعات توسط سیستم و به صورت ناخواسته پاک شده و دلایلی مانند نوسان برق، ویروس یا عاملی دیگر باعث این موضوع می شود. بنابراین بهتر است قبل از پاک شدن فایل ها راهی برای مراقبت از آنها پیدا کنید تا مجبور به بازیابی فایل حذف شده نباشید.

یکی از بهترین اقداماتی که می‌توانید با انجام آن، مانع از دست رفتن طولانی مدت داده‌ها شوید، گرفتن بک آپ یا فایل پشتیبانی است. پشتیبانی گرفتن از فایل ها در فواصل زمانی مشخص، موجب حفظ داده ها می شود. برای این کار می‌توانید از خدمات دهندگان پشتیبان‌گیری ابری استفاده کرده و یا از یک هارد دیسک پشتیبان در منزل استفاده کنید.

مرکز ریکاوری اطلاعات

مرکز ریکاوری اطلاعات با استفاده از تجهیزات ویژه ای که در اختیار دارد، قادر به بازیابی اطلاعات از روی انواع حافظه می باشد. اگر اطلاعاتی بر روی هارد، فلش مموری، کارت SD، حافظه دوربین، حافظه گوشی یا دیگر حافظه های جانبی داشته اید و ناخواسته حذف شده‌اند، تیم تخصصی بازیابی اطلاعات، آن را برای شما ریکاوری می کند.

در این مرکز از دستگاه های مختص بازیابی همچون PC3000 استفاده می شود که به دقیق ترین شکل ممکن عمل ریکاوری را روی دستگاه انجام می دهد. شایان ذکر است که تعرفه ریکاوری اطلاعات نیز براساس نرخ مصوب اتحادیه بوده و هیچ هزینه اضافی از شما دریافت نمی شود. کادر تخصصی بازیابی اطلاعات از افرادی تشکیل شده که نهایت امانت داری را به کار بسته و حفظ اطلاعات شما را از اهداف اولیه خود در بازیابی فایل های از دست رفته تعریف می کنند.

4/5 (2 امتیاز)