اشتراک گذاری

تعمیر و تعویض پلاتر هارد

شاید شما هم با تجربه تلخ خرابی هارد و از دست رفتن اطلاعاتی که داخل آن داشته‌اید، دست و پنجه نرم کرده‌ باشید؛ مطمئناً می‌دانید که مهم‌ترین دلایل خرابی هارد و از بین رفتن اطلاعات آن، آبخوردگی و البته وارد شدن ضربه به آن است. یکی از مهم‌ترین قطعات هارد که آسیب‌پذیرترین بخش هارد در برابر ضربه است، قطعه‌ای به نام پلاتر یا همان پلتر (Platter) هارد دیسک است که تعمیر یا تعویض آن کار هر کسی نیست؛ خوشبختانه یکی از خدمات تخصصی مرکز بازیابی اطلاعات، تعمیر یا تعویض پلاتر هارد است. اگر دوست دارید بیشتر با پلاتر هارد و خدمات مرکز بازیابی اطلاعات در زمینه تعویض و تعمیر پلاتر هارد آشنا شوید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

تعمیر-و-تعویض-پلاتر-هارد

پلاتر هارد چیست؟

شکل و شمایل هارد مشابه گرامافون است؛ یک صفحه گرد که یک سوزن به کمک یک دسته بر روی آن در حال گردش و چرخیدن است؛ هارد نیز مانند گرامافون دارای یک صفحه گرد است که قطعه‌ای به نام هد هارد مانند سوزن گرامافون بر روی آن در حال چرخش است؛ با این تفاوت که سوزن گرامافون با چرخش بر روی صفحه گرامافون موجب پخش موسیقی می‌شود اما چرخش هد بر روی صفحه دایره‌ای شکل هارد موجب خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی هارد می‌شود؛

درواقع به این صفحه دایره‌ای شکل در هارد که یک صفحه مغناطیسی است، پلاتر هارد می‌گویند. پلاتر هارد برای ذخیره داده‌ها در هارد دیسک مورد استفاده قرار می‌گیرد که غالباً از آلومینیوم ساخته شده است. هنگامی که هارد دیسک عملیات خواندن و نوشتن را انجام می‌دهد، پلاتر هارد شروع به چرخیدن می‌کند و هد هارد داده‌ها را بر روی آن می‌خواند و می‌نویسد.

این مقاله ی کاربردی را از دست ندهید : آموزش تغییر فرمت هارد اکسترنال

هر هارد چند پلاتر دارد؟

تعداد پلاتر در هر هاردی متفاوت است به گونه‌ای که یک هارد تنها دارای یک پلاتر است اما هارد دیگری دارای دو یا حتی سه پلاتر است؛ درواقع هر چه تعداد پلاترها در هارد بیشتر باشد به این معناست که فضای ذخیره‌سازی آن هارد نیز بیشتر است. در اکثر هاردهای 1.8 اینچی و 2.5 اینچی که مخصوص لپ تاپ هستند، دو پلاتر وجود دارد اما در هاردهای 3.5 اینچی، 3 پلاتر وجود دارد؛ البته برخی از کامپیوترهای رومیزی قدرتمند دارای هاردی هستند که 4 پلاتر دارد. هر چه تعداد پلاترهای هارد بیشتر باشد، کار تعمیرات هارد دیسک سخت‌تر خواهد شد از این‌رو به شما توصیه می‌کنیم که از خدمات تخصصی تعمیر هارد به ویژه تعویض یا تعمیر پلاتر هارد دیسک در مرکز بازیابی اطلاعات استفاده کنید.

تعمیر و تعویض پلاتر هارد در مرکز بازیابی اطلاعات هارد

همانطور که اشاره کردیم یکی از دلایل از بین رفتن اطلاعات هارد، خرابی پلاتر هارد دیسک می‌باشد؛ بنابراین درصورتی که با چنین مشکلی در هارد دستگاه خود مواجه شدید، بدون اینکه آن را دستکاری کنید یا اطلاعات جدیدی در آن ذخیره کنید که به شدت احتمال بازیابی اطلاعات را کاهش می‌دهد به یکی از شعب مرکز بازیابی اطلاعات مراجعه کنید. تکنسین‌های مرکز بازیابی اطلاعات پس از عیب‌یابی دقیق هارد دیسک به تعمیرات تخصصی آن می‌پردازند و درصورتی که مشکل از پلاتر هارد باشد به صورت تخصصی به تعمیر پلاتر هارد می‌پردازند در غیر این صورت این قطعه را تعویض می‌کنند.

این مقاله را از قلم نیندازید : آموزش نحوه رفع مشکل raw شدن هارد اکسترنال

مرکز بازیابی اطلاعات؛ تخصصی‌ترین مرکز بازیابی اطلاعات هارد

مرکز بازیابی اطلاعات از تکنسین‌های مجرب و متخصصی در زمینه تعمیرات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری انواع هارد از هارد اینترنال گرفته تا هارد اکسترنال، برخوردار می‌باشد؛ با این وجود می‌توانید با خیال راحت بدون اینکه نگران پاک شدن و از دست اطلاعات هارد باشید، بازیابی اطلاعات هارد، تعمیرات نرم‌افزاری و همچنین تعمیرات سخت‌افزاری آن را به تکنسین‌های متخصص مرکز بازیابی اطلاعات بسپارید.

Rate this post