اشتراک گذاری

تعمیر هارد دیسک

تعمیرات هارد دیسک در نمایندگی تعمیر هارد مرکز سخت افزار ایران، مطابق با آخرین متدها و استانداردهای روز دنیا انجام می شود. انواع هاردهای اینترنال و اکسترنال از کلیه برندهای مطرح، در این مرکز عیب یابی شده و تعمیر می شوند. کلین روم پیشرفته و دستگاه pc3000، تنها بخشی از دستگاه هایی هستند که برای تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد در نمایندگی تعمیرات هارد دیسک مورد استفاده قرار می گیرند.

شما می توانید برای دریافت با کیفیت ترین خدمات در این زمینه با مرکز تعمیر هارد تماس بگیرید. با استفاده از سرویس پذیرش و تحویل هارد در محل هم هارد دیسک در آدرس شما پذیرش شده و پس از انتقال به مرکز تعمیرات و رفع ایرادات عملکردی، در همان آدرس به شما تحویل داده می شود.

تعمیرات تخصصی هارد دیسک

تعمیر هارد در تهران

برای دریافت تخصصی ترین خدمات تعمیر هارد در تهران، کافی است با مرکز بازیابی اطلاعات تماس بگیرید. این مرکز دارای چند شعبه در شمال، شرق، غرب، جنوب و مرکز تهران است و به کلیه مناطق پایتخت سرویس دهی دارد. شما می توانید ضمن مراجعه به نمایندگی تعمیر هارد در ستارخان، امیرآباد، ولیعصر، فرجام، پیروزی و … انواع مدل های هارد را برای عیب یابی و تعمیر تخصصی، به مجرب ترین تکنسین های تعمیرات هارد بسپارید.

تعمیرات هارد در کرج

تعمیرات هارد در کرج، توسط تکنسین های مجرب و متعهد مرکز ریکاوری اطلاعات انجام می شود. استفاده از تجهیزات پیشرفته، اجرای روش ها و مراحل تعمیراتی مطابق با آخرین استانداردهای روز دنیا و تجربه و مهارت بالای تعمیرکاران، سطح کیفی تعمیر هارد در کرج را به بالاترین حد رسانده است. گفتنی است مرکز بازیابی اطلاعات در کرج، در شاهین ویلا واقع شده و به تمامی محله های کرج، خدمات رسانی دارد.

هزینه تعمیرات هارد دیسک

هزینه تعمیر هارد دیسک با توجه به مشکلات این قطعه و روش های تعمیراتی آن متفاوت است. وقتی مشکلات هارد با اقدامات نرم افزاری برطرف شوند، معمولا نیاز به پرداخت مبالغ بالا نیست. چنانچه اجزایی همچون هد، پلاتر و … قابل تعمیر باشند، قیمت تعمیرات هارد دیسک کمی افزایش پیدا می کند. اما در صورتی که قطعات قابل تعمیر نبوده و راهی به جز تعویض آنها نباشد، باید هزینه بیشتری پرداخت کنید که بخشی از آن مربوط به قیمت قطعات جدید است.

خدمات تعمیر هارد

اقداماتی همچون عیب یابی هارد، بازیابی اطلاعات، تعمیر و تعویض هد، تعویض پلاتر، اصلاح پلاتر، تعمیر بدسکتوری،  تعویض و تعویض سوکت، تعمیرات تخصصی برد و … بخشی از مهم ترین خدمات تعمیر هارد دیسک در مرکز  تخصصی بازیابی اطلاعات هستند. این اقدامات با استفاده از تجهیزات پیشرفته، در کلین روم های مدرن انجام می شوند. ضمانت نامه مرکز سخت افزار ایران هم به شما این اطمینان را می دهد که خدمات ارائه شده و قطعات مورد استفاده، اورجینال بوده و از بالاترین کیفیت برخوردار هستند.

بازیابی اطلاعات هارد

بازیابی اطلاعات، یکی از مراحل تعمیر هارد دیسک است که باید با دقت و حساسیت ویژه ای انجام شود. برخی از مشکلات فیزیکی و منطقی هارد، منجر به پاک شدن اطلاعات شده و یا آنها را از دسترس خارج می کنند. در این صورت باید علاوه بر تعمیرات هارد، ریکاوری این قطعه را نیز انجام داد تا اطلاعات ذخیره شده در آن مجددا قابل استفاده باشند.

بسیاری از کاربران برای ریکاوری هارد از نرم افزارهای رایج این حوزه استفاده می کنند. البته این برنامه ها کاربردی هستند، اما چند محدودیت دارند. اول این که برای حصول نتیجه بهتر، نیاز به نظارت یک کارشناس مجرب دارند و دوم این که معمولا توانایی بازگردانی همه اطلاعات را ندارند. از طرفی اگر پای یک آسیب دیدگی سخت افزاری در میان باشد، با نرم افزارها نمی توان کاری کرد.

تعمیر بدسکتوری هارد

گاهی باید برای تعمیر هارد دیسک، بدسکتوری آن را ترمیم و اصلاح کرد. گاهی در اثر افزایش سکتورهای خراب، این قطعه قادر به خواندن و نوشتن اطلاعات نیست. در این شرایط از اصطلاح بدسکتوری استفاده می شود. به دنبال بروز این مشکل، اطلاعات داخل هارد پردازش نشده و سیستم قادر به خواندن آنها نیست. از آنجا که این مشکل می تواند منجر به از بین رفتن محتوای هارد شود، باید هرچه زودتر با تعمیر بدسکتوری هارد، مسئله را حل کرد.

تعمیر سوکت هارد

گاهی باید برای تعمیر هارد دیسک، سوکت را تعمیر یا تعویض کرد. سوکت بخشی است که امکان اتصال هارد به لپ تاپ، کامپیوتر و … را فراهم می کند. اگر این بخش آسیب دیده باشد، برای تعمیر هارد آن را تعمیر یا تعویض می کنند تا مشکلات اتصال هارد به دستگاه های دیگر برطرف شوند. حتی گاهی نیاز به تعمیر سوکت هارد نیست و تمیز کردن آن کفایت می کند. در صورت نیاز به تعویض سوکت، قطعه جدید باید اورجینال بوده و با درگاه های هارد، سازگاری کامل داشته باشد.

تعمیر هد هارد

تعمیر هد هم یکی از خدمات تخصصی تعمیر هارد دیسک است که باید با دقت بسیار بالایی انجام شود. در برخی موارد وقتی کاربر قادر به دسترسی به اطلاعات نیست، باید به فکر تعمیر یا تعویض هد هارد باشد. اگر هارد شما زمین افتاده یا ضربه خورده و بعد از آن به محتوا دسترسی ندارید، به احتمال زیاد هد آسیب دیده است.

حتی ممکن است هد روی پلاتر خط انداخته باشد و اطلاعات به طور کامل پاک شده و غیر قابل ریکاوری شده باشند. شنیدن خش خش، کلیک، بوق یا هر صدای عجیبی از هارد هم نشان دهنده خرابی هد است. اگر هد در زمان مناسب تعمیر نشود، هارد دیسک به طور کلی از کار می افتد و شانس ریکاوری اطلاعات آن نیز به شدت کاهش پیدا می کند.

تعمیر انواع برندهای هارد

تیم  تعمیرات هارد در مرکز سخت افزار ایران، تمامی برندهای مطرح این دستگاه را پذیرش کرده و به شکل تخصصی، تعمیر می کنند. شما می توانید برای تعمیر انواع هاردهای وسترن، سیگیت، توشیبا، هیتاچی و … با این مرکز تماس بگیرید تا حرفه ای ترین سرویس های تعمیر هارد را در کوتاه ترین زمان دریافت کنید.

تعمیر هارد وسترن دیجیتال

تعمیر هارد وسترن دیجیتال، یک نکته مهم و اساسی دارد؛ هاردهای این برند، دارای یک برد مجزا هستند و اطلاعات را به صورت Encryption  و کدینگ نگهداری می کنند. بنابراین تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد وسترن دیجیتال، نیاز به مهارتی خاص و ویژه دارد. کند شدن هارد دیسک و عدم کپی اطلاعات و عدم دیتکت، رایج ترین مشکلات در هاردهای این برند هستند و عیب یابی و برطرف کردن این ایرادات، باید توسط تعمیرکاران مجرب انجام شود.

تعمیر هارد سیگیت

تعمیر هارد سیگیت هم در نمایندگی تعمیرات هارد انجام می شود. هاردهای این برند، ساختار بسیار پیچیده تری در مقایسه با دیگر برندها دارند و به همین دلیل، تعمیرات آنها نیازمند مهارت بیشتری است. عدم دیتکت در کامپیوتر را می توان یکی از شایع ترین ایرادات این هاردها عنوان کرد. به علت یونیک بودن اکثر ماژول های اساسی هارد، راهی جز اصلاح ماژول آسیب دیده نیست و به همین دلیل، باید برای تعمیرات هارد سیگیت، تنها به مراکز مجاز و معتبر مراجعه کنید.

تعمیر هارد توشیبا

بسیاری از کاربران هاردهای توشیبا از بروز مشکلاتی همچون بدسکتوری، دیتکت نشدن و خرابی فریمور در این هاردها شکایت دارند. در صورت مشاهده هریک از این مشکلات، کافی است با نمایندگی تعمیرات هارد در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید. توصیه اکید می کنیم که به هیچ عنوان خودتان اقدام به باز و بسته کردن هارد یا استفاده از نرم افزارهای رایج برای بازیابی اطلاعات آن نکنید؛ تعمیر هارد توشیبا باید با ابزارهای مخصوص و در محیط تعمیرگاهی انجام شود.

دلیل خراب شدن خود به خود هارد چیست؟

ممکن است تصور کنید که هارددیسک شما بدون هیچ دلیلی از کار افتاده و خراب شده است. باید بدانید که گاهی یک ضربه سطحی یا جابجایی نادرست، باعث آسیب دیدگی اجزای داخلی هارد و از کار افتادن این قطعه می شود. با این حال ممکن است بر اثر مشکلات نرم افزاری، هارد درست کار نکرده و اطلاعات را در اختیار شما قرار ندهد.

سوختن هد و خرابی پلاتر هم عوامل دیگری هستند که موجب خرابی هارد دیسک می شوند. در نهایت کارشناسان تعمیرات هارد دیسک معتقدند که هریک از مدل های این دستگاه، طول عمر مشخصی دارد. در صورت پایان عمر مفید هارد، این قطعه از کار می افتد.

آیا هارد ضربه خورده قابل ریکاوری است؟

برای پاسخ دادن به این سوال، باید میزان آسیب دیدگی هارد و قطعات داخلی آن مشخص شود. ریکاوری هارد ضربه خورده، بسته به شدت خرابی این قطعه ممکن است امکان پذیر بوده و یا غیر قابل انجام باشد. تکنسین های ماهر تعمیرات هارد در مرکز سخت افزار ایران، تمام تلاش خود را می کنند تا اطلاعات هارد ضربه خورده را ریکاوری کرده و در اختیار شما قرار دهند. به دلیل استفاده از دستگاه های پیشرفته ای همچون pc3000 در این مرکز، می توان گفت که شانس بازیابی فایل های شما بسیار بالاست.

تعمیرات هارد دیسک لپ تاپ ( خرابی های فیزیکی )

خرابی فیزیکی هارد لپتاپ یعنی این هارد دچار آسیب هد و پلتر ، اسپیندل موتور با PCB شده است که به چند دسته ی مهم تقسیم میشود :

 • هد صدای تیک تیک میدهد : در این نوع خرابی اصولا هد هارد در سطح پلتر گیر کرده و نیاز به جراحی هارد میباشد که پس از جراحی هد از سطح پلتر آزاد شده و در قسمت اصلی خود قرار میگیرد و میتواند براحتی شروع به استخراج اطلاعات کنیم اما اصولا هاردهایی که به هر دلیلی نیاز به جراحی باشند هاردهای قابل اطمینان نبوده و نیاز میباشد این اطلاعات در مکان دلگیر ذخیره شود .
 • هارد صدای غیر متعارفی میدهد و از فاصله یک یا دو متری نیز قابل شنیدن می باشد
 • سطح پلتر دچار آسیب شده است : این مرکز توانایی بازیابی اطلاعات این نمونه از هاردها را نداشته و فقط و فقط در دو کشور در دنیا با هزینه هنگفت توانایی بازیابی ۵۰% این هارد ها را دارا میباشند .
 • هد هارد خراب شده از طریق یک هارد مشابه و جابجایی هد قابل ریکاوری و بازیابی میباشد.
 • اسپیندل موتور قفل کرده و صدای شبیه به صدای تلق تلق میدهد که با تعویض پلتر و یک اسپیندل موتور نو قابل بازیابی میباشد.
تعمیرات هارد دیسک
 • تعمیر و بازیابی اطلاعات انواع فلش مموری کارت های حافظه داخلی
 • تعمیرات هارد دیسک وبازیابی اطلاعات انواع هارد SCSI , SAS , NAS و انواع مختلف رید (۰ , ۱ , ۰+۱ ,۵ و …)
 • تعمیرات هارد دیسک با انواع فایل سیستم
 • NTFS , FAT 16 , FAT32 , Linux , MAC
 • تعمیرات هارد دیسک با PCB یا برد خراب
 • انواع هارد دیسک اینترنال واکسترنال (معیوب سوخته)
 • تعمیرات هارد دیسک با انواع برند و ظرفیت های مختلف
 • Segate – samsung – maxtor – western digital – Toshiba – fujistu – quantom – hitachi – IBM
 • تعمیرهارد و بازیابی اطلاعات انواع حافظه های ssd

خرابی هارد نرم افزاری یا فریموری

خرابی فریموری یا همان ساختاری هارد یعنی هارد از نظر Service Area به مشکل خورده است. هد هارد با توجه به نوع هارد : وسترن ، سیگیت ، توشیبا و … از یک Defect List بهره میبرد که هارد پس استفاده مکرر و مواجه شدن با خرابی های مختلف شروع به خارج کردن خرابی ها از سطح پلتر و اضافه کردن به این لیست میکند .

این لیست هابه علت ظرفیت کم پس از مدتی کامل ، پر شده و هارد پس از مواجه شدن با یک خرابی جدید قادر به اضافه کردن به این لیست نیست و خرابی های از جمله عدم شناسایی در کامپیوتر و عدم ظرفیت صحیح ، مواجه شدن با پیغام فرمت و … می شود.

کانون بازیابی اطلاعات با بهره گیری از بروز ترین ابزار ریکاوری از جمله PC3000 و MRTPRO توانایی شناسایی این خرابی ها را دارا میباشد و به بهترین روش و سریعترین راه ممکن شروع به اصلاح این لیست میکند و اگر هاردهای فوق نیاز به آپدیت جدید فریمور باشد توانایی آپدیت فریمور را دارا میباشند.

انواع آسیب الکترونیک هارد دیسک

نارسایی چیپست رام هارد دیسک Rom Chip Failure / آسیب دیدن فرم ویر Firmware Corruption

بعضی از ماژولهای فرم ویر ، بخصوص ماژولهایی که برای شناسایی هارد دیسک به سیستم ضروری هستند بر روی چیپ رام ROM Chip بر روی برد مدار چاپی هارد دیسک ( PCB ) ذخیره می شوند. زمانیکه فرم ویر آسیب می بیند و یا چیپست رام هارد دیسک خراب می شود ، هارد دیسک قابل دسترسی نیست. کارشناسان تعمیرات هارد دیسک بانک اطلاعاتی فرم ویر هارد دیسک های Seagate ، Western Digital ، Samsung ، Maxtor ، Toshiba و Hitachi را جهت بازیابی اطلاعات شما در دسترس دارند.

بیشتر بخوانید: بازیابی اطلاعات هارد 

دلایل خرابی الکترونیک هارد دیسک Hard Disk Drive Electronic Failure

تخلیه الکترواستاتیک Electrostatic Discharge

اگرچه درایو هارد دیسک دارای دیود هایی جهت محافظت از تغییرات ناگهانی ولتاژ در مدار می باشد اما در برابر تخلیه الکترواستاتیک آسیب پذیرند. شدت جریان بیشتر از حد نرمال باعث افزایش فشار بر فلز رسانای برد مدار چاپی شده و به اتصالات آن آسیب وارد می کند.

شوک الکتریکی Electrical Overstress

هر درایو هارد دیسک بایستی که با محدوده ای از ولتاژ کار کند و این محدوده ی جریان و ولتاژ توسط کمپانی سازنده هارد دیسک تعیین می شود. زمانیکه هارد دیسک خارج از محدوده امن عملکرد کار می کند ، شوک الکتریکی می تواند باعث آسیب به الکترونیک هارد دیسک شود. بعنوان مثال استفاده از آداپتور جایگزین برای لپ تاپ در صورتیکه ولتاژی متفاوت با آنچه برای لپ تاپ در نظر گرفته شده است می تواند الکترونیک هارد دیسک را دچار شوک الکتریکی کند.

دمای بیش از حد Thermal Overstress

یک دستگاه میزبان با دمای بیش از حد مانند یک کامپیوتر یا لپ تاپ که با دمای بالا کار می کند ، باعث شوک حرارت بیش از حد بر روی الکترونیک هارد دیسک می شود. این آسیب اغلب بصورت علائم تاول شکل بر روی PCB هارد دیسک ، روی چیپ رام و یا چیپ MCU قابل مشاهده می باشد.

انواع خرابی هارد دیسک بر اثر آسیب های فیزیکی

 موتور دوکی یا اسپیندل موتور Spindle Motor یکی از اجزاء الکترونیکی در درایو هارد دیسک شماست که پلاتر درایو را می چرخاند. میانگین سرعت گردش پلاترهای درایو ۷۲۰۰ دور در دقیقه است. زمانیکه بلبرینگ های اسپیندل موتور هارد دیسک قفل می کند ( بعنوان مثال بر اثر شوک فیزیکی و ضربه خوردن ) درایو برای شناسایی اولیه تلاش می کند اما چون یاطاقان اسپیندل موتور قفل شده ، توانایی چرخاندن پلاتر را ندارد.

در برخی موارد ، کارشناسان تعمیرات هارد دیسک با استفاده از ابزار فوق تخصصی موتور هارد دیسک قفل اسپیندل موتور را در صورتیکه آسیب جدی نباشد ، برطرف نموده و اطلاعات شما را بازیابی می کنند. در سایر موارد ، هارد دیسک بصورت اسمبل نشده باقی و برای تعویض موتور و یا انتقال پلاتر به هارد دیسک با هویت مشابه و اسمبل مجدد ( اصطلاحاً جراحی هارد دیسک ) اقدام می شود.

تعمیر هارد دیسک دارای بد سکتور

سکتورهایی از هارد دیسک که در زمان خواندن و نوشتن توسط هد هارد دیسک توانایی پاسخگویی در زمان تعیین شده را ندارند بعنوان بد سکتور طبقه بندی می شوند. بد سکتور ها می توانند نرم یا سخت باشند. بد سکتور نرم یا Soft Bad Sector به راحتی ترمیم و مجددا قابل نوشتن و خواندن می شود. اما بدسکتور سخت یا Hard Bad Sector نواحی ای بر روی پلاتر هارد دیسک هستند که بصورت مغناطیسی تثبیت شده اند. این بد سکتور ها قابل ترمیم نیستند و نواحی این بدسکتور ها توسط هارد دیسک قابل استفاده نیستند و اصطلاحا سکتور های آن ناحیه مرده اند.

تعمیر هارد دیسک با خرابی پلاتر Hard Disk Platter

پوشش مغناطیسی بر روی پلاتر هارد دیسک ها بسیار آسیب پذیر است. اگر سطح پلاتر هارد دیسک خراشیده شود ، آسیب وارد شده جبران ناپذیر می باشد. حتی اگر تعویض هد هارد انجام شود ، هد جدید فورا آسیب می بیند. خرابی پلاتر به آسانی از حلقه های مخدوش دورانی بر روی سطح پلاتر و یا علائم خراشیدگی روی سطح پلاتر قابل تشخیص می باشد.

تعمیرات هد هارد دیسک Hard Disk Drive Head Failure

  شاید بتوان گفت یکی از ظریفترین اجزاء هارد دیسک هد هارد دیسک می باشد. اغلب هارد دیسک های مدرن از هد مقاوم ابر مغناطیسی یا Giant Magento Resistive head استفاده می کنند. این هد ها بر روی اسلایدر Slider قرار گرفته و به بازوی متحرک هارد دیسک متصل می شوند. آنها بر روی سطح پلاتر هارد دیسک سر می خورند اما اصلا با سطح پلاتر تماس برقرار نمی کنند که این عمل به نوعی تحمل هوا یا Air-Bearing نامیده می شود.

هد های هارد دیسک سیگنال هایی را که به سیگنال مغناطیسی مبدل شده اند از پلاتر دیسک شناسایی می کنند. این فرآیند بعنوان بیشترین شباهت پاسخ نسبی یا Partial Response Maximum Likelihood (PRML) نامیده می شود. این سیگنال های دیجیتالی به واحد میکروکنترلر هارد دیسک MCU ، منتقل می شوند. میانگین ارتفاع پرواز ( فاصله هد از سطح پلاتر ) حدود ۳ نانومتر می باشد.

یک موی انسان ، یک ذره گرد و غبار و یا اثر انگشت به راحتی می تواند موجب اختلال در فرآیند خواندن و نوشتن هد بر روی سطح پلاتر هارد دیسک شود. برای یک هارد دیسک ۱ ترابایت استاندارد ، بطور معمول ۶ هد بر روی اسلایدر قرار گرفته است.

دلایل خرابی هد هارد دیسک Har Disk Head Failure

خرابی پنهان هد هارد دیسک:

Latent Failure

درایو های هارد دیسک قبل از ترک کمپانی تحت آزمایش کنترل کیفیت قرار می گیرند. اما برخی از هارد دیسک ها ممکن است دارای ایرادات کوچکی در مراحل ساخت کمپانی باشند که تحت آزمایش کنترل کیفیت قابل شناسایی نباشند.

تخلیه الکترواستاتیک :

Electro Static Discharge – ESD

سنسورهای روی هد مقاومتی ابر مغناطیس فوق العاده به تخلیه الکترومغناطیس حساس هستند. این اتفاق موجب آسیب رساندن سنسور به هد هارد دیسک شده و در برخی موارد باعث ذوب شدن سنسور هد می شود.

فرسایش به مرور زمان :

Degradation Over Time

حسب عمر هارد دیسک ، سیگنال خروجی از هد به الکترونیک هارد دیسک کاهش می یابد. زمانیکه سیگنال بسیار ضعیف می شود ، درایو هارد دیسک توانایی خواندن و نوشتن خود را از دست می دهد که موجب مشکلات دسترسی به اطلاعات می شود.

نامطبوعی حرارتی :

Thermal Asperity

زمانیکه ذرات بسیار کوچک در زیر هد گیر می کنند ، یک فرآیند شناخته شده بنام نامطبوعی حرارتی رخ می دهد. این ذرات می توانند با ایجاد اصطکاک باعث افزایش بیش از حد دمای پلاتر توسط هد هارد دیسک شوند و همچنین باعث از دست رفتن مکانیکی و یا حرارتی داده ها شوند.

خرابی ناشی از ضربه :

Shock Damage

 یکی از دلایل متداول خرابی هد هارد دیسک ها که کارشناسان تعمیرات هارد دیسک با آن مواجه می شوند ، آسیب بر اثر ضربه می باشد. آسیب فیزیکی به هارد دیسک معمولا بر اثر پرتاب یا سقوط تصادفی یک درایو هارد دیسک اکسترنال ، یا لپ تاپ می باشد. این اتفاق باعث آسیب جدی به فرآیند پارک کردن هد هارد دیسک شده و مانع از برگشت هد به ناحیه پارکینگ می شود. در مواردی دیگر نیز وارد شدن شوک به هارد دیسک باعث بلند شدن هد از روی پلاتر و غیرممکن شدن فرآیند خواندن و نوشتن هارد دیسک می شود.

خرابی چیپ پیش تقویت کننده Preamplifier Chip

در برخی موارد ، هد هارد دیسک ، الکترونیک و مکانیک هارد دیسک به درستی کار می کند ، اما سیگنال های خروجی از هد به درجاتی ضعیف شده هستند و توسط درایو کنترلر آنها قابل خواندن نیستند. این مشکل می تواند علائمی از اختلال چیپ پیش تقویت کننده بر روی بازوی فعال کننده باشد.

وظیفه این چیپ تقویت سیگنال های رمزگزاری شده به سمت واحد میکروکنترلر درایو MCU و آسان نمودن خوانده شدن داده ها می باشد. خرابی چیپ پیش تقویت کننده معمولا آسیب ثانویه بر اثر نوسان جریان می باشد. تعویض کامل واحد هد برای بازیابی اطلاعات موفق ضروری است.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید