اشتراک گذاری

تفاوت فرمت کامل با فرمت سریع

تفاوت فرمت کامل با فرمت سریع، مربوط به نحوه پاک شدن اطلاعات در هریک از این روش هاست. اگر به هر دلیلی بخواهید اطلاعات هارد لپ تاپ، کامپیوتر یا هارد اکسترنال خود را پاک کنید، بهترین و سریع ترین روش، فرمت کردن آن است. این کار به دو روش فرمت کامل و فرمت سریع انجام می شود که دارای تفاوت هایی هستند.

اطلاع از تفاوت Quick format و Full format به شما این امکان را می دهد که با توجه به شرایط موجود، بهترین روش را انتخاب و اجرا کنید. در ادامه تفاوت فرمت کامل با فرمت سریع را بررسی می کنیم تا بتوانید اطلاعات هارد خود را به شکل درست و اصولی پاک کنید. کارشناسان مجرب مرکز بازیابی اطلاعات هم برای ارائه مشاوره های تخصصی در این زمینه، در کنار شما هستند.

تفاوت فرمت کامل با فرمت سریع

مهم ترین تفاوت فرمت کامل با فرمت سریع

بسیاری از افراد تصور می کنند که فرمت کامل، از نظر سرعت پاک کردن داده ها با فرمت سریع تفاوت دارد. اما تفاوت های زیادی بین این دو روش وجود دارد. به عنوان مثال در روش فرمت کامل، اطلاعات حذف شده غیر قابل ریکاوری هستند؛ اما اگر هارد را به صورت سریع فرمت کرده باشید، می توانید اطلاعات مورد نظر را بازیابی کنید. یکی دیگر از موارد تفاوت فرمت کامل با فرمت سریع، مربوط به بدسکتوری هاست.

در روش اول، بدسکتورها برطرف شده و می توان از تمام فضای دیسک استفاده کرد. در روش فرمت کامل، مشکلات و معایب نرم افزاری دیسک برطرف می شوند؛ درحالی که با فرمت سریع چنین اتفاقی نمی افتد.  نکته دیگر این که Quick format بسیار سریع انجام می شود؛ اما Full format زمان بر است.

فرمت کامل یا Full format چیست؟

حالا که با تفاوت فرمت کامل با فرمت سریع آشنا شدید، بد نیست با ماهیت هریک از این روش ها هم آشنا شوید. کارشناسان تعمیر کامپیوتر بر سر این موضوع اتفاق نظر دارند که بهترین روش فرمت دیسک ها، فرمت کامل است. در این روش، اول یک بررسی کلی بر روی سکتورهای دیسک انجام می شود و سپس سکتور به سکتور اطلاعات از روی آن حذف می شود. به همین دلیل هم بعد از فرمت شدن، امکان ریکاوری اطلاعات وجود ندارد. جالب است بدانید که گاهی از این روش برای از بین بردن بدسکتورهای هارد استفاده می شود.

فرمت کامل یا Full format چیست؟

مقالات مرتبط با فرمت هارد

فرمت سریع یا Quick format چیست؟

در ادامه بررسی تفاوت فرمت کامل با فرمت سریع، جالب است بدانید کهQuick format  بسیار زودتر از فرمت کامل انجام می شود. این روش، چند ثانیه بیشتر زمان نمی برد و برخلاف فرمت کامل که حدود یک ساعت به طول می انجامد، چندان وقت شما را نمی گیرد. در این روش، اطلاعات روی سکتورها پاکسازی نمی شوند؛ بلکه بلوک به بلوک آدرس دهی آنها حذف می گردد. به همین دلیل است که اطلاعات پس از فرمت سریع قابل بازگشت هستند.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید