اشتراک گذاری
  • خانه
  • مقالات
  • نحوه بازیابی ماشین مجازی پاک شده از ویندوز یا هارد

نحوه بازیابی ماشین مجازی پاک شده از ویندوز یا هارد

بعد از پاک کردن ویندوز برای تعویض یا ارتقا دادن آن، ممکن است یک سری داده ها از روی سیستم پاک شود. در برخی مواقع کاربران تعدادی ماشین مجازی روی سیستم خود نصب کرده اند که با پاک کردن ویندوز آن ها هم پاک شده و از دست می روند و در نتیجه به بازیابی ماشین مجازی است. از طرفی گاهی هم به هر دلیلی داده ها و اطلاعات ذخیره شده در ماشین مجازی غیر قابل دسترس می شود.

در این صورت کاربران نیاز دارند تا با ریکاوری ماشین مجازی مورد نظر، مجدد به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند. اما شاید در ابتدا برای بسیاری این سوال مطرح شود که اصلا ماشین مجازی سرور چیست و چه کاری انجام می دهد؟ در این آموزش می خواهیم شما را با ماشین مجازی و نحوه بازیابی ماشین مجازی سرور آشنا کنیم. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تخصصی در زمینه ریکاوری و بازیابی داده های از دست رفته از جمله بازیابی فایل های از دست رفته لپ تاپ است و می تواند در زمینه بازیابی اطلاعات بهترین خدمات را ارائه دهد.

بازیابی ماشین مجازی

ماشین مجازی سرور چیست؟

برای شروع آموزش نحوه بازیابی ماشین مجازی پاک شده بهتر است ابتدا ماشین مجازی را بشناسیم. ماشین مجازی یا Virtual Machine یک قابلیت مبتنی بر فناوری است که امروزه در سیستم های کامپیوتری به منظور افزایش بهره وری و سازمان دهی هر چه بهتر داده ها و اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از ماشین مجازی سرور می تواند موجب صرفه جویی در هزینه هم شود و کار مدیریت و سازمان دهی سیستم را راحت تر کند.

در واقع این قابلیت مبتنی بر فناوری یک برنامه کامپیوتری است که درست مانند یک سرور مجازی عمل می کند. این برنامه مجازی قادر است درست مانند یک کامپیوتر، سخت افزاری مجازی را در دسترس کاربران قرار دهد. ماشین مجازی عملکردی دقیقا مشابه یک کامپیوتر واقعی دارد. برای انجام کار های خود هم از منابع سخت افزاری سیستم مانند رم و پردازنده استفاده می کند.

نحوه استفاده از ماشین مجازی

در مرحله دوم برای آموزش نحوه بازگرداندن ماشین مجازی باید ببینیم این برنامه چطور نصب می شود. برای استفاده از ماشین مجازی باید آن را روی یک نرم افزار مجازی ساز به نام Hypervisor نصب کرد. با نصب این ماشین مجازی حال سیستم اولیه مانند یک سیستم میزبان عمل کرده و می تواند پذیرای سایر سیستم ها به عنوان مهمان باشد. این نوعی شبکه کردن است. این نرم افزار مجازی Hypervisor خود دو تایپ اصلی دارد.

یکی از آن ها که تایپ یک است بسیار قدرت مند است و به سیستم عامل نیازی ندارد. دومی حتما باید روی یک سیستم عامل دیگر نصب شوند. معروف ترین آن ها هم  VMware Workstation است. در نتیجه برای نصب ماشین مجازی ابتدا باید این نرم افزار مجازی روی سیستم عامل نصب شود تا به این ترتیب ماشین مجازی بتواند کار های خود را انجام دهد. حال در صورت پاک شدن این نرم افزار و ماشین مجازی روی آن، چطور می توان با بازیابی ماشین مجازی پاک شده دوباره به داده ها دسترسی پیدا کرد؟

دلایل پاک شدن ماشین مجازی چیست؟

ماشین مجازی که برای ذخیره سازی داده ها و افزایش امنیت اطلاعات کاربرد دارد، در شرکت ها و سازمان ها بیشترین استفاده را دارد. در نتیجه از دست رفتن داده های آن و پاک شدن ماشین مجازی به همین سادگی ها اتفاق نمی افتد. اما چرا ماشین مجازی پاک می شود و داده های آن نیاز به بازیابی دارد؟ گاهی اوقات فایل های سیستم میزبان دچار مشکل شده و خراب است.

گاهی هم خود ماشین مجازی به دلایل مختلف حذف می شود. در صورت خرابی فیزیکی هارددیسک و خرابی فایل های سیستمی ماشین مجازی نیز ممکن است ماشین مجازی پاک شده و داده های آن نیاز به بازیابی داشته باشند. در صورت نیاز به بازیابی ماشین مجازی پاک شده، این کار بسیار سخت و پیچیده است. بنابراین بهتر است حتما برای این منظور از مراکز متخصص بازیابی اطلاعات به منظور بازگرداندن ماشین مجازی کمک بگیرید.

ریکاوری ماشین مجازی

نحوه بازیابی ماشین مجازی پاک شده از سرور

برای ریکاوری ماشین مجازی پاک شده از سرور یک سری نرم افزار های تخصصی وجود دارد که می توان از آن ها برای بازگرداندن ماشین مجازی استفاده کرد. این نرم افزار ها تنوع زیادی دارند و قابلیت های مختلفی به کاربران می دهند. بهترین برنامه ای که در این خصوص می توان از آن استفاده کرد برنامه R-Studio  است. برای استفاده از این برنامه به منظور بازیابی ماشین مجازی پاک شده، سه روش کاربردی وجود دارد که در ادامه روش های استفاده از این برنامه برای بازیابی کردن ماشین مجازی پاک شده را بررسی می کنیم. علاوه بر این برنامه، جهت بازیابی اطلاعات از دست رفته می توان از برنامه کاربردی EaseUS Data Recovery Wizard نیز برای برگرداندن ماشین مجازی پاک شده استفاده کرد.

بازیابی ماشین مجازی پاک شده با استفاده از R-Studio Technician License

برای استفاده از این قابلیت و کار با برنامه از این روش نیاز است کاربر دارای کد فعال سازی فوری برنامه باشد یا این که اجازه دسترسی تکنسین برنامه R-Studio را داشته باشد. در نتیجه باید بعد از دانلود و نصب برنامه، باید آن را با یک سی دی یا دی وی دی مجاز بالا بیاورید تا برنامه با استفاده از درایو سی دی یا دی وی دی شروع به بالا آمدن کند. در قدم بعدی برای بازیابی ماشین مجازی، ماشین مجازی مورد نظر با استفاده از برنامه R-Studio بوت می شود. حال می توان با استفاده از یک هارد یا USB داده ها و اطلاعات مورد نیاز را بعد از بازیابی ذخیره سازی کرد.

ریکاوری ماشین‌مجازی از طریق R-Studio Network License

برای استفاده از این روش باید به مجوز شبکه برنامه دسترسی داشته باشید. در صورت داشتن این مجوز می توان با استفاده از نسخه R-Studio Agent Emergency، به صورت شبکه ای تمام داده ها و اطلاعات مورد نیاز را بازیابی کرد. در این روش هم باید بعد از دانلود و نصب برنامه، آن را با درایو سی دی و دی وی دی بوت کرد، در نتیجه باید نحوه بوت شدن سیستم را بر اساس درایو سی دی و دی وی دی تغییر دهید. بعد از بوت شدن برنامه، کار بازیابی ماشین مجازی سرور آغاز می شود و می توان به داده ها دسترسی یافت و آن ها را در جایی دیگر ذخیره کرد.

استفاده از R-Studio Local License برای ریکاوری ماشین‌مجازی

در صورت دسترسی به مجوز لوکال برنامه R-Studio، می توان با استفاده از Image Drive داده ها و اطلاعات پاک شده را بازیابی کرد. برای این منظور باید R-Studio Agent Emergency ISO را دانلود و اجرا کرد. سپس باید ماشین مجازی را با درایو سی دی و دی وی دی بوت کرد تا اجرا شود. باز هم ممکن است به تغییر نحوه بوت سیستم نیاز باشد. در نتیجه برای بازیابی ماشین مجازی باید ایمیج درایو ماشین مجازی را ایجاد کرد و آن را در جای دیگری مانند یک هارد اکسترنال ذخیره کرد. حال این ایمیج ایجاد شده را در برنامه R-Studio باز کنید و با استفاده از آن به ریکاوری ماشین مجازی مورد نظر بپردازید.

Rate this post