اشتراک گذاری
 • خانه
 • مقالات
 • آموزش نحوه رفع مشکل کند شدن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال

آموزش نحوه رفع مشکل کند شدن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال

یکی از رایج ترین مشکلاتی که در هارد های اکسترنال وسترن دیجیتال مشاهده می شود، کند شدن این هارد هاست. کند شدن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال می تواند موجب کاهش سرعت بالا آمدن هارد و اجرای فایل های ذخیره شده روی آن شود. این مشکل یعنی کندی هارد اکسترنال می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. علاوه بر این در ادامه ممکن است هارد توسط سیستم شناسایی نشود یا این که با تاخیر هارد در سیستم دیتکت شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با بررسی دلایل و نشانه های کند شدن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال، راه کار های موجود برای افزایش سرعت هارد را نیز بررسی کنیم. در نهایت به این نکته توجه کنید که در صورت بروز هر گونه مشکلی در هارد های اکسترنال وسترن دیجیتال می توان از مراکز تخصصی تعمیر و بازیابی هارد کمک گرفت. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تعمیرات تخصصی است که می تواند مشکلات مختلف هارد های وسترن دیجیتال از جمله بازیابی اطلاعات هارد وسترن دیجیتال را انجام دهد.

کند شدن هارد اکسترنال

مشکلاتی که در اثر کند شدن هارد اکسترنال ایجاد می شود

در اولین مرحله هارد عملکرد کندی خواهد داشت. این کند بودن به تدریج بیشتر می شود تا جایی که هارد در سیستم با تاخیر و به کندی دیتکت می شود. در نتیجه این کندی در شناسایی شدن هارد در سیستم، کپی داده ها و ذخیره کردن فایل ها هم با کندی و با تاخیر انجام می شود. در صورتی که مشکل کند شدن هارد اکسترنال مورد نظر برطرف نشود، این مشکل تا جایی ادامه می یابد که هارد دیگر در سیستم دیتکت نمی شود و داده ها بالا نمی آیند. حتی ممکن است دسترسی به داده ها کاملا غیر ممکن شده و نیاز به بازیابی اطلاعات هارد وجود داشته باشد.

دلایل کند شدن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال

در ابتدا بهتر است دلایل و علت های مختلف کندی هارد اکسترنال وسترن دیجیتال را بررسی کنیم تا با توجه به این دلایل بتوان بهترین راه کار ها را برای رفع مشکل ایجاد شده در هارد پیشنهاد داد. به صورت کلی کندی هارد مربوط به مشکلاتی است که در سیستم عامل یا فریمور هارد ایجاد می شود. مهم ترین دلایل کند شدن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال شامل موارد زیر می شود:

 • بروز یک سری مشکلات در فریموری هارد و سیستم عامل، مانند خرابی ماژول های سیستم عامل یا فریمور
 • بروز بد سکتوری در هارد مورد نظر
 • استهلاک هارد و فرسودگی آن در اثر استفاده طولانی مدت از هارد
 • استهلاک و خرابی هد ها در هارد مورد نظر در اثر فرسودگی یا ضربه و نوسانات برقی
 • وارد شدن ضربه های فیزیکی به هارد و زمین خوردن آن
 • بروز نوسانات برقی و آسیب رسیدن به برد هارد اکسترنال مورد نظر
 • کالیبره نبودن هد های هارد
 • بروز مشکل در برخی ورودی ها و اتصالات هارد مانند سوکت USB و …

نشانه های خرابی و کند شدن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال

هر یک از این دلایل می توانند موجب کندی هارد اکسترنال مورد نظر شوند و عملکرد آن را با مشکل مواجه کنند. در صورتی که هارد کند شده باشد، این ایراد خود را با نشانه هایی نشان می دهد که برخی از مهم ترین آن ها شامل موارد زیر می شود:

 • بالا آمدن با تاخیر و کند هارد بعد از این که به سیستم وصل می شود
 • دیتکت نشدن هارد به دلیل کند شدن هارد اکسترنال مورد نظر
 • نمایش پیغام فرمت پارتیشن در هارد به صورت خودکار
 • عدم امکان ذخیره داده روی هارد یا انتقال فایل ها از هارد در حالی که اطلاعات بالا می آیند و کاملا قابل دیدن هستند
 • کپی داده ها روی هارد با کندی و به سختی انجام می شود
 • نمی توان اطلاعات روی هارد را به یک هارد دیگر انتقال داد

نشانه های آسیب های فیزیکی در هارد

آسیب های فیزیکی مانند ضربه های شدید یا نوسانات برقی یکی از مهم ترین دلایل کند شدن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال است. معمولا هم اگر آسیب فیزیکی دلیل خرابی و کندی هارد اکسترنال مورد نظر باشد، برای رفع مشکل به تعمیرات تخصصی هارد ضربه خورده نیاز است. نشانه هایی مانند هنگ کردن سیستم در صورت اتصال هارد به آن، کند شدن عملکرد Check Disk در زمان اسکن و صدا دادن هارد و روشن شدن چراغ LED هارد نشان دهنده احتمال آسیب های فیزیکی به هارد است که به دنبال آن عملکرد هارد کند می شود. در صورت آسیب های فیزیکی به هارد و کندی آن، باید سریعا برای تعمیر آن اقدامات لازم را انجام داد تا داده های ذخیره شده از دست نروند.

راه کار های رفع مشکل کندی هارد اکسترنال وسترن دیجیتال

اول از هر چیزی باید دید مشکلات ایجاد شده در هارد اکسترنال به چه علتی ایجاد شده است. بنا به این که کدام علت و دلیل موجب کند شدن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال مورد نظر شده است، می توان از راه کار های تعمیراتی زیر کمک گرفت:

 • از روش یکپارچه سازی هارد دیسک یا Defragment در ویندوز استفاده کنید
 • از ابزار check disk scan در ویندوز برای بررسی هارد و رفع مشکل آن کمک بگیرید
 • کابل ها، اتصالات و ورودی های هارد را بررسی کنید و در صورت خرابی و مشکل دار بودن آن ها به فکر تعویض شان باشید
 • اگر کندی هارد به دلیل استفاده زیاد از آن است بهتر است کمی به آن استراحت دهید
 • از آنتی ویروس ها برای بررسی هارد اکسترنال و احتمال ویروسی شدن آن استفاده کنید
کندی هارد اکسترنال

رفع مشکل کندی هارد با روش Defragment در ویندوز های 7، 8 و 10

این روش را می توان در سیستم عامل های ویندوز 7، 8 و 10 برای رفع مشکل کند شدن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال استفاده کرد. در این روش شما فضای هارد را یکپارچه می کنید. در واقع با این کار شما داده های پراکنده ذخیره شده روی هارد را به صورت متوالی و پشت سر هم مرتب می کنید. چرا که همین بی نظمی در ذخیره سازی داده ها می تواند به مرور زمان باعث کندی هارد اکسترنال مورد نظر شود.

دلیل آن هم این است که هارد برای یافتن و اجرای این داده ها زمان بیشتری را صرف کرده و همین عملکرد هارد را کند می کند. کافی است روی فایل مورد نظر خود ابزار Defragment را اجرا کنید تا سیستم کار تجزیه و تحلیل و دسته بندی داده ها را انجام دهد. به این ترتیب اطلاعات به صورت منظم در آمده، گپ های موجود بین داده های ذخیره شده از بین می رود و در نهایت سرعت بالا آمدن و عملکرد هارد اکسترنال هم افزایش می یابد.

استفاده از ابزار Check Disk Scan برای رفع کندی هارد

در روش دیگر می توان از ابزار Check Disk Scan برای تشخیص مشکلات مختلف هارد و دلیل کند شدن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال مورد نظر استفاده کرد. برای استفاده از این ابزار کافی است روی هارد اکسترنال مورد نظر کلیک راست کرده و از بخش Properties مسیر زیر را دنبال کنید:

Tools> Error checking> check

در ادامه دستوراتی که درخواست می شود را دنبال کنید تا به این ترتیب سیستم مشکلات هارد را تشخیص و آن ها را برطرف کند. در این روش هم مشکلات مختلفی نظیر بد سکتوری هارد تشخیص و در صورت امکان برطرف می شود. بعد از اتمام کار ابزار Check Disk Scan برای رفع کندی هارد اکسترنال مورد نظر، سیستم ریست می شود.

تعمیرات تخصصی هارد اکسترنال وسترن دیجیتال

معمولا خرابی های سخت افزاری هارد می تواند موجب کند شدن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال مورد نظر شده و به همین دلیل برای رفع این مشکل به تعمیرات تخصصی تری نیاز است. اگر راه حل های بالا نتواند به رفع مشکل کندی هارد اکسترنال کمک کند، باید از سرویس های تعمیراتی زیر استفاده کرد:

 • تعمیر و رفع ایراد های ماژول های فریموری هارد
 • رفع مشکلات بدسکتوری هارد به صورت تخصصی جهت رفع کندی و دیتکت نشدن هارد
 • تعمیر هد های آسیب دیده در هارد در اثر ضربه و نوسانات برقی
 • کالیبره کردن هد های هارد
 • تعمیر برد آسیب دیده هارد اکسترنال وسترن دیجیتال
 • تعمیر و تعویض اسپیندل موتور گرداننده پلاتر در هارد اکسترنال وسترن دیجیتال
 • جراحی هارد

نکات مهم در رفع مشکل کندی هارد اکسترنال وسترن دیجیتال

برای این که بتوان مشکل کند شدن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال را برطرف کرد، توصیه می شود حتما از مراکز تعمیرات تخصصی کمک بگیرید. از طرفی هم اگر از خرید و استفاده از هارد مورد نظر مدت زمان زیادی می گذرد، بهتر است به فکر تهیه یک هارد جدید باشید و سریع تر داده های روی هارد فرسوده را به یک مکان ذخیره سازی جدید انتقال دهید. در صورت کند شدن هارد اکسترنال نباید دائما آن را با سیستم های مختلف چک کنید، چرا که ممکن است داده های روی آن از دست برود. در این صورت تنها اولویت تعمیر هارد و بازیابی اطلاعات روی آن است که این مهم تنها در یک مرکز تخصصی امکان پذیر است. در مرکز سخت افزار ایران از ابزار های تخصصی و نرم افزار های حرفه ای برای تعمیر هارد های اکسترنال وسترن دیجیتال و بازیابی اطلاعات هارد ضربه خورده استفاده می شود.

Rate this post