اشتراک گذاری

آموزش تست سرعت SSD

تست سرعت SSD اقدامی ساده و کاربردی است که با انجام دادن آن، عملکرد این قطعه سنجیده می شود. درواقع با این کار، متوجه می شوید که کند شدن سیستم شما مربوط به اس اس دی است یا یک مشکل نرم افزاری یا سخت افزاری در لپ تاپ یا کامپیوتر شما وجود دارد.

تست سرعت اس اس دی به روش های مختلفی انجام می شود که در ادامه آنها را معرفی می کنیم. همچنین می توانید برای تست سرعت SSD از نرم افزارهایی که معرفی می شوند، استفاده کنید. چنانچه در این زمینه با مشکل مواجه شدید، با مرکز بازیابی اطلاعات در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید تا کارشناسان مجرب تعمیر هارد شما را راهنمایی کنند.

آموزش تست سرعت SSD

تست سرعت SSD در ویندوز

کاربران ویندوز، یک روش بسیار ساده برای تست اس اس دی دارند که به راحتی می توانند مراحل آن را اجرا کنند. درواقع خود ویندوز چنین قابلیتی را برای کاربران فراهم کرده تا تست هارد و حافظه SSD را تست کنند. ابزار Command Prompt به شما کمک می کند که این کار را انجام دهید و برای تست سرعت SSD با این ابزار، کافی است به ترتیب زیر عمل کنید:

  • نوار جستجوی استارت ویندوز، عبارت CMD را وارد کنید.
  • روی برنامه Command Prompt کلیک راست کرده و گزینه Run as Administrator را انتخاب کنید.
  • در ادامه باید دستور ” winsat disk -ran -write -drive (name)” را وارد کنید (به جای کلمه name نام درایو خود را تایپ نمایید)
تست سرعت SSD در ویندوز

تست سرعت اس اس دی در لینوکس

اگر از سیستم عامل لینوکس استفاده می کنید، برای تست سرعت SSD باید ترمینال را باز کرد. سپس کد $ ” sync; dd if=/dev/zero of=tempfile bs=1M count=1024; sync “را به دقت بین نقل قول ها وارد نمایید. مقداری که در “write” نشان داده می شود، بیانگر سرعت است. در این روش، یک فایل موقت ساخته می شود و به همین دلیل، اطلاعات در حافظه کش قرار می گیرند. شما باید حافظه کش فایل موقت را از طریق دستور $ ” sudo  /sbin/sysctl -w vm.drop_caches=3 “ پاک کنید تا مشکلی در اجرای عملکردهای مختلف لینوکس ایجاد نشود.

برنامه Anvil’s Storage Utilities

چک کردن سرعت SSD با نرم افزارهای جانبی

روش دیگر برای تست سرعت SSD، استفاده از نرم افزارهایی است که برای این منظور طراحی و عرضه شده اند. CrystalDiskMark جزو بهترین برنامه های تست سرعت هارد در ویندوز است که امکانات فوق العاده ای را برای این کار ارائه می دهد. کاربران لینوکس امکان استفاده از این نرم افزارها را ندارند؛ اما بنا بر تجربه و نظر کاربران این سیستم عامل، Novabench  گزینه خوبی برای تست سرعت اس اس دی در لینوکس است. در ادامه بخشی از بهترین نرم افزارها برای چک کردن سرعت SSD را معرفی کرده و نحوه کار کردن با آنها را نیز به شما آموزش می دهیم.

چک کردن سرعت SSD با نرم افزارهای جانبی

برنامه ATTO Disk Benchmark

یکی از نرم افزارهای کاربردی که می توانید از آن برای تست سرعت SSD استفاده کنید، ATTO Disk Benchmark است. این برنامه رایگان است و برای دسترسی به قابلیت های بیشتر هم می توانید نسخه پولی آن را خریداری کنید. با استفاده از این برنامه علاوه بر چک کردن سرعت حافظه ذخیره سازی می توانید قطعات سخت افزاری کامپیوتر یا لپ تاپ خود را نیز بررسی کنید. گزینه Start در وسط نرم افزار را بزنید تا سرعت اس اس دی سیستم شما محک زده شود.

نرم‌ افزار HD Tach

HD Tach هم یکی از بهترین اپ ها برای تست سرعت SSD است که کاربران ویندوز می توانند از آن استفاده کنند. این برنامه، تمامی اطلاعات موجود در Hard Disk را می خواند و گزارش دقیقی از عملکرد آن را در اختیارتان می گذارد.

 

برنامه Anvil’s Storage Utilities

اگر دنبال یک نرم افزار قوی و منحصر بفرد برای تست سرعت SSD هستید، Anvil’s Storage Utilities را به شما پیشنهاد می دهیم. برای پی بردن به سرعت حافظه با استفاده از این برنامه، کافی است آن را اجرا کرده و روی گزینه Start کلیک کنید. صفحه ای باز می شود که نتایج کاملی در مورد Read و Write در آن نمایش داده می شود.

برنامه Anvil’s Storage Utilities

نرم‌ افزار Roadkill Skill Test

به کمک این برنامه قوی، سرعت انتقال اطلاعات اس اس دی رایانه خود را محک می زنید. Roadkill Skill Test را نصب و اجرا کرده و سپس روی دیسک دلخواه خود کلیک کنید. در مرحله بعدی برای تست سرعت SSD، گزینه Begin را انتخاب کنید تا اطلاعاتی جامع و کامل به شما ارائه شود.

Rate this post