اشتراک گذاری

چگونه فایل های از دست رفته اکسل را بازیابی کنیم؟

بازیابی فایل های از دست رفته اکسل، در بسیاری از موارد امکان پذیر است؛ با این شرط که با روش ها و نکات آن آشنایی کامل داشته باشید. برای همه پیش آمده که فایل اکسل را بدون ذخیره کردن، ببندند. در این صورت اطلاعات وارد شده در آن پاک می شوند و در برخی شرایط، دیگر امکان دسترسی به این اطلاعات وجود ندارد. همچنین ممکن است بر اثر کرش کردن رایانه خود مجبور به راه اندازی مجدد سیستم باشید و به همین دلیل نیز فایل های اکسل تان از بین بروند.

برای بازیابی فایل های از دست رفته اکسل در این شرایط در هر دو سیستم عامل ویندوز و مک، روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه آنها را معرفی می کنیم. اگر نیاز به راهنمایی یا اطلاعات تخصصی تر در این زمینه داشتید، می توانید به صورت 24 ساعته با کارشناسان بازیابی اطلاعات در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

بازیابی فایل های از دست رفته اکسل

روش های بازیابی فایل های از دست رفته اکسل  در ویندوز

به طور کلی 3 روش برای ریکاوری فایل های اکسل در ویندوز وجود دارد. معمولا وقتی فایل جدید اکسل را بدون این که ذخیره کنید می بندید، امکان بازگردانی آن وجود دارد. تابع Recover Unsaved Workbooks نرم افزار اکسل یکی از روش هایی است که به ریکاوری فایل کمک می کند.

وان درایو هم مسیر دیگری است که می توانید از آن برای بازیابی اطلاعات از درست رفته اکسل کمک بگیرید. همچنین می توانید از طریق File History اکسل پاک شده یا ذخیره نشده را ریکاوری کنید. در ادامه هریک از این روش ها را با جزئیات به شما آموزش می دهیم.

بازیابی فایل ذخیره نشده اکسل با Recover Unsaved Workbooks

تابع Recover Unsaved Workbooks به شما برای بازیابی فایل های از درست رفته اکسل کمک می کند. اول باید از این مسئله مطمئن شوید که کدام یک از فایل های ذخیره نشده در دسترس هستند. بدین منظور مسیر File > Open را دنبال کرده و سپس روی گزینه Recent ضربه بزنید. در پایین صفحه نمایش دکمه Recover Unsaved Workbooks را می بینید که با انتخاب آن، فهرست فایل های ذخیره نشده را می بینید. پس از آن می توانید مجدداً به این فایل دسترسی داشته باشید و آن را روی رایانه خود ذخیره نمایید.

بازیابی فایل ذخیره نشده اکسل با Recover Unsaved Wo

بازیابی فایل باز نویسی شده اکسل از طریق وان درایو

روش دیگر برای بازیابی فایل های از دست رفته اکسل، استفاده از وان درایو است. جالب است بدانید که وان درایو یک تاریخچه از نسخه های مختلف را در خود نگه می دارد. شما می توانید در مواقع لازم، این تاریخچه را مرور کرده و حتی نسخه های مورد نظرتان را بازیابی کنید. حتی قابلیت ذخیره محلی این فایل ها هم فراهم شده است؛ پس اگر تاکنون از این سرویس استفاده نمی کردید، همین حالا روی پوشه ای که فایل خود را در آن ذخیره کرده اید ضربه بزنید.

پس از پیدا کردن سند مورد نظر، روی آن راست کلیک کرده و گزینه Version history را انتخاب کنید. به این ترتیب فهرستی از نسخه های ذخیره شده آن فایل توسط وان درایو را مشاهده می کنید. نسخه مورد نظر خود را پیدا و سپس روی گزینه Restore کلیک کنید تا بتوانید آن نسخه را باز نویسی کرده و یا یک کپی از آن دانلود نمایید.

بازیابی فایل باز نویسی شده اکسل از طریق وان درایو

بازگردانی اکسل از طریق File History

اگر هنوز موفق به بازگردانی فایل های از دست رفته اکسل نشده اید، بد نیست از File History کمک بگیرید. چنانچه File History  را در ویندوز فعال کرده باشید، می توانید از آن برای پیدا کردن نسخه های قدیمی استفاده کنید. فایل خود را در اکسپلورر ویندوز پیدا کرده و روی آن راست کلیک کنید. 

سپس گزینه Restore previous versions  را انتخاب کنید تا در پنجره جدید، تمام نسخه هایی که قادر به بازیابی آنها هستید را ببینید. در صورت فعال نکردن File History و یا عدم ایجاد ریستور پوینت از سیستم، متأسفانه هیچ گزینه دیگری برای انجام این کار وجود ندارد.

Rate this post

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

  • عالی بود چقدر دعاتون کردم واقعا داشتم از استرس میمردم کل اطلاعاتم از دست رفته بود خدا عمرتون بده

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید