اشتراک گذاری

باج افزار چیست؟

فرض کنید در حال گشت و گذار در یکی از شبکه‌های اجتماعی هستید که ناگهان یک پنجره پاپ آپ برای شما باز می‌شود و پیغام ” هارد شما رمزگذاری شده است” را نمایش می‌دهد، سپس تنها 48 ساعت به شما فرصت داده می‌شود تا مبلغی را به صورت بیت کوین پرداخت کنید و اگر این کار را انجام ندهید، اطلاعات شما از بین خواهند رفت.

 اگر واقعا چنین اتفاقی برای شما افتاده است، باید به شما بگوییم که به دنیای باج گیری خوش آمدید. درواقع باج افزار نوعی بدافزار است که هکرها از طریق آن از کاربران باج گیری می‌کنند. در ادامه با مرکز تعمیرات هارد باشید تا بیشتر با این بدافزار آشنا شوید.

باج افزار چیست

باج افزار چیست و چگونه به سیستم کاربر نفوذ می‌کند؟

می‌توان گفت که باج افزار نوعی اخاذی مدرن است که هکرها با استفاده از آن فایل‌های سیستم یک شخص یا یک سازمان را کدگذاری می‌کنند و از کاربران برای رمزگشایی آن اطلاعات پول اخاذی می‌کنند. به گونه‌ای که کاربران را تهدید می‌کنند که اگر مبلغی را برای آن‌ها واریز نکنند، اطلاعات آن‌ها را تخریب می‌کنند، اما باج افزارها چگونه به سیستم کاربر یا یک سازمان و شرکت نفوذ می‌کنند؟ در ادامه به برخی از رایج‌ترین راه‌های نفوذ باج افزارها اشاره کرده‌ایم:

 • باز کردن ایمیل‌های اسپم یا دانلود کردن فایل‌های پیوست آن‌ها
 • باز کردن لینک‌های مخرب که به ایمیل کاربر ارسال می‌شوند.
 • باز کردن لینک‌های مخرب در سایت‌های نامعتبر
 • دانلود فایل از سایت‌های نامعتبر و باز کردن آن‌ها
 • بازدید از سایت‌های مخرب

انواع باج افزار

Scareware

نام دیگر باج افزار Scareware، ترس افزار است. این باج افزار به گونه‌ای عمل می‌کند که کاربر به اشتباه بیافتد و با خود فکر کند که سیستم او ویروسی شده است و برای رفع مشکل ویروسی شدن آن باید این باج افزار را نصب کند. درصورتی که کاربر با نصب باج افزار Scareware موجب اجرا شدن آن بر روی سیستم خود می‌شود، سپس پنجره‌های پاپ آپ متعددی به کاربر نمایش داده می‌شود که از او می‌خواهد مبلغی را واریز کند تا اطلاعات هارد او که کدگذاری شده‌اند، رمزگشایی شوند و اجازه اجرای هیچ برنامه دیگری را به کاربر نمی‌دهد.

Lock screen viruses

این باج افزار سعی می‌کند از طریق پیغام‌هایی دروغین کاربر را فریب دهد به گونه‌ای که ابتدا صفحه نمایش سیستم کاربر به طور ناگهانی قفل می‎شود، سپس پیغامی از طرف وزارت دادگستری مبنی بر نقض قانون و پرداخت جریمه را به کاربر نمایش می‌دهد.

The really nasty stuff

می‌توان گفت که بدترین باج افزاری که احتمال دارد با آن روبه‌رو شوید، باج افزار The really nasty stuff است. این باج افزار تا زمانی که مبلغ را واریز نکنید، اطلاعات هارد شما را به صورت کدگذاری شده نگهداری می‌کند.

برای پاک سازی انواع ویروس و بد افزار از کامپیوتر این مطلب را بخوانید.

روش‌های مقابله با انواع باج افزار

 • از آنتی ویروس اورجینال استفاده کنید.
 • ایمیل‌های مشکوک و مخرب را به هیچ وجه باز نکنید.
 • فایل‌های پیوست ایمیل‌های اسپم شده را هرگز باز نکنید.
 • سعی کنید به سایت‌های امن و مورد اعتماد مراجعه کنید.
 • از برنامه‌های اورجینال ضد اسپم استفاده نمایید.
 • از سایت‌های نامعتبر هیچ فایلی را دانلود نکنید.
 • به طور مرتب آنتی ویروس و سیستم عامل خود را بروزرسانی سازید.
 • از اطلاعات خود یک نسخه بک آپ تهیه کنید و آن را در حافظه‌ ذخیره‌ساز امن نگه دارید.

بازیابی باج افزار و رمزگشایی

درصورتی که سیستم شما به باج افزار آلوده شده و اطلاعات هارد شما کدگذاری شده‌ است، اصلا نگران نباشید و هیچ‌گاه پولی پرداخت نکنید، چراکه یکی از خدمات ویژه مرکز بازیابی اطلاعات، بازیابی باج افزار و رمزگشایی هارد است، بنابراین درصورت بروز چنین مشکلی سریعا به مرکز بازیابی اطلاعات مراجعه کنید تا کارشناسان و متخصصین این مرکز با مهارت و دانش بالایی که در این زمینه دارند، به صورت حرفه‌ای هارد سیستم شما را رمزگشایی کنند.

تخصصی‌ترین مرکز بازیابی اطلاعات

بازیابی اطلاعات یکی از خدمات تخصصی، مرکز بازیابی اطلاعات است. این مرکز از نیروها و کارشناسان مجربی برخوردار است که با استفاده از تجهیزات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری فوق پیشرفته به بازیابی اطلاعات به صورت کاملا حرفه‌ای می‌پردازند، از این‌رو درصورت بروز هرگونه مشکلی برای هارد سیستم خود می‌توانید آن را با اطمینان خاطر به کارشناسان زبده مرکز بازیابی اطلاعات بسپارید.

5/5 (1 امتیاز)