اشتراک گذاری

چرا هارد اکسترنال چشمک می زند؟

زمانی که هارد اکسترنال به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل است، چشمک زدن آن به معنی روشن بودن هارد و شناسایی شدن و خوانده شدن آن روی سیستم است. در نتیجه چشمک زدن هارد در این حالت طبیعی است. اما این چراغ که معمولا به رنگ قرمز است در حالتی که سیستم در حالت sleep است خاموش شده و دیگر چشمک نمی زند.

اما همیشه این طور نیست و در شرایطی ممکن است حتی در صورت عدم استفاده از کامپیوتر و به نوبه آن هارد اکسترنال باز هم این چراغ چشمک بزند. چشمک زدن هارد اکسترنال در این حالت می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با دلایل چشمک زدن هارد در زمانی که از کامپیوتر استفاده ای نمی شود، آشنا شویم.

چشمک زدن هارد اکسترنال

دلایل چشمک زدن هارد اکسترنال

معمولا زمانی که هارد شروع به چشمک زدن می کند اما کامپیوتر به ظاهر خاموش است و از آن استفاده ای نمی شود، یک سری برنامه ها در پس زمینه سیستم در حال اجرا و پردازش است. برای اینکه ببینیم کدام برنامه ها در حال اجرا شدن هستند که به دنبال آن هارد شروع به چشمک زدن می کند می توان از قسمت Task Manager یا بخش Resource Monitor استفاده کرد.

در این قسمت ها می توان تمامی فرایندهای در حال اجرا روی سیستم را مشاهده کرد و دید که علت چشمک زدن هارد اکسترنال چیست. در حال اجرا بودن یک سری برنامه ها یا انجام یک سری فعالیت ها در سیستم می تواند علت چشمک زدن هارد مورد نظر باشد. با ورود به بخش task manager می توانید ببینید که کدام برنامه ها در حال استفاده از هارد بوده و موجب چشمک زدن آن می شوند.

فهرست کردن فایل ها توسط سیستم

یکی از دلایل چشمک زدن هارد اکسترنال این است که سیستم همچنان در حال فهرست کردن یک سری از فایل هاست. به این مشخصه با عنوان File indexing که در تمامی سیستم عامل های جدید وجود دارد، سیستم عامل هارد متصل به کامپیوتر را بررسی کرده و تغییرات و دسته بندی فایل های آن را بررسی می کند. سیستم تک تک فایل های روی هارد را بررسی می کند.

Defrag کردن هارد دیسک توسط سیستم

از دیگر دلایل چشمک زدن هارد اکسترنال اجرای فرایند دیفراگ کردن هارد توسط سیستم است. برخلاف نسخه های قدیمی ویندوز در نسخه های جدیدتر دیگر نیازی نیست که برای دیفراگ کردن هارد ابتدا تمامی برنامه ها بسته شود و اینکار به صورت خودکار توسط ویندوز در حالی که برنامه ها هنوز بسته نشده اند انجام می شود. در واقع Defrag کردن هارد در نسخه های جدید سیستم عامل در زمانی که کاربران در حال استفاده از سیستم هستند به صورت خودکار انجام می شود.

اسکن برنامه ریزی شده آنتی ویروس های روی سیستم

عملکرد آنتی ویروس ها می تواند دلیل دیگر چشمک زدن هارد اکسترنال در زمان sleep بودن سیستم باشد. اگر برنامه آنتی ویروس روی سیستم را به نحوی برنامه ریزی کرده باشید که در این بازه زمانی شروع به اسکن کردن هارد کند، در نتیجه هارد متصل به سیستم شروع به چشمک زدن می کند. این یک سیستم محافظت کننده است که با اسکن فایل ها آنها را از حمله ویروس ها حفظ می کند.

بکاپ گیری سیستم از فایل ها

ممکن است شما قابلیت پشتیبان گیری خودکار را در سیستم فعال کرده باشید. یکی از این گزینه ها مربوط به زمانی است که از سیستم استفاده ای نمی کنید یا این که آن را روی حالت sleep قرار داده اید. در نتیجه اگر سیستم در حال پشتیبان گیری از اطلاعات باشد، چشمک زدن هارد اکسترنال امری طبیعی است.

برای بکاپ گرفتن از ویندوز 10 این مطلب را بخوانید.

به روز رسانی خودکار سیستم

از دیگر دلایل چشمک زدن هارد اکسترنال، به روز رسانی های خودکار سیستم است. هر یک از برنامه هایی که قابلیت به روز رسانی خودکار را داشته باشند در صورتی که در حال آپدیت شدن باشند به دنبال آن هارد اکسترنال متصل به سیستم نیز شروع به چشمک زدن می کند. برنامه هایی مانند فایرفاکس و کروم از جمله مواردی هستند که به صورت خودکار به روز رسانی می شوند.

5/5 (1 امتیاز)