اشتراک گذاری

چطور شماره سریال هارد دیسک را در ویندوز پیدا کنیم؟

پیدا کردن شماره سریال هارد دیسک، روش ها و مراحل بسیار ساده ای دارد که در ادامه آنها را مفصلا بررسی می کنیم. تمامی قطعاتی که در لپ تاپ و کامپیوتر نصب شده اند، شماره سریال مخصوصی دارند که هویت و اصالت آنها را نشان می دهد. از طرفی اگر بخواهید گارانتی این قطعات را پیگیری کنید، نیاز به سریال نامبر آنها دارید.

در بسیاری از موارد، نمی توانید هارد دیسک یا SSD لپ تاپ یا حتی کامپیوتر خود را بیرون بیاورید و شماره سریال آن را ببینید. در این شرایط باید برای پیدا کردن شماره سریال هارد دیسک، از روش هایی در ادامه معرفی می کنیم، استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان در این زمینه هم کافی است با مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

چطور شماره سریال هارد دیسک را در ویندوز پیدا کنیم؟

پیدا کردن شماره سریال هارد دیسک با دستورات CMD

در برخی موارد لازم است که سریال نامبر هارد دیسک را پیدا کرده و برای تشخیص اصالت قطعه، پیگیری گارانتی و مواردی از این دست، از آن استفاده کنیم. در این شرایط می توان درایو را باز کرده و به سادگی شماره سریال را از پشت آن خواند. اما همیشه امکان انجام دادن این کار وجود ندارد و می توان با روش هایی دیگر همچون استفاده از CMD هم این شماره را پیدا کرد. بدین منظور کافی است وارد منوی استارت شده و عبارت Command Prompt را جستجو کنید.

پس از پیدا شدن این ابزار، روی آن کلیک کنید تا اجرا شود. در مرحله بعدی پیدا کردن شماره سریال هارد دیسک، دستور wmic diskdrive get model,name,serialnumber را کپی کرده و در محیط خط فرمان وارد نمایید. به این ترتیب، لیستی از درایوها نمایش داده می شوند و سریال هارد هم در ستون Serial Number قابل مشاهده است.

پیدا کردن شماره سریال هارد دیسک با دستورات CMD

پیدا کردن سریال نامبر هارد دیسک های خارجی

روشی که در بخش قبلی آموزش داده شد، برای پیدا کردن شماره سریال هارد دیسک کاربرد دارد. اگر از هارد اکسترنال استفاده کنید و به دنبال پیدا کردن سریال نامبر آن هستید، باید آن را به سیستم وصل کنید. سپس وارد Device Manager شده و در فهرستی که برای شما نمایش داده می شود، storage device را پیدا کنید. در مرحله بعدی، گزینه properties را انتخاب کنید تا فهرست دیگری نمایش داده شود. در این فهرست وارد properties  شده و شماره هارد را پیدا کنید.

پیدا کردن سریال نامبر هارد دیسک های خارجی
5/5 (1 امتیاز)