اشتراک گذاری

راهنمای خرید هارد دیسک ؛ اکسترنال یا اینترنال؟

اولین سوالی که ذهن هر کاربری را هنگام خرید هارد دیسک به خود مشغول می‌کند این است که هارد دیسک اینترنال بخرم یا هارد دیسک اکسترنال؟ برای آن دسته از دوستانی که با انواع هارد دیسک و فرق بین آن‌ها آشنایی ندارند باید بگوییم که هارد دیسک به عنوان یک حافظه ذخیره‌ساز شامل دو نوع می‌باشد: هارد دیسک اینترنال و هارد دیسک اکسترنال. همانطور که از نام این دو نوع هارد دیسک پیداست، منظور از هارد دیسک اینترنال، هارد دیسکی است که درون لپ تاپ قرار می‌گیرد که به آن هارد مکانیکی هم گفته می‌شود.

درصورتی که هارد اکسترنال خارج از لپ تاپ قرار دارد و با استفاده از یک کابل USB به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل می‌شود از این‌رو قابلیت جابجایی هم دارد. با وجود اینکه هاردهای اینترنال و اکسترنال تعاریف بیشتری دارند اما توضیحاتی که ارائه دادیم تا همین حد کافیست. در ادامه با ارائه راهنمای خرید هارد دیسک تمامی آنچه که باید هنگام خرید هارد دیسک اینترنال و اکسترنال به آن توجه کنید را به شما می‌گوییم. پس با ما باشید.

راهنمای خرید هارد دیسک

راهنمای خرید هارد دیسک اکسترنال

خیلی از کاربران فکر می‌کنند که هارد اکسترنال چیز عجیب و غریبی است اما اینطور نیست. هارد اکسترنال همان هارد اینترنال است! با این تفاوت که یک پوشش و یک پورت متفاوت دارد. درواقع پورت‌ هارد اینترنال به شکلی طراحی شده‌ است که به مادربرد لپ تاپ متصل می‌شود؛

درصورتی که پورت هارد اکسترنال به شکلی طراحی شده است که با استفاده از یک کابل USB به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل می‌شود از این‌رو خیلی راحت می‌توان آن را از خارج دستگاه به دستگاه متصل کرد. حتی می‌توان هارد اینترنال را با استفاده از یک مبدل به هارد اکسترنال تبدیل کرد. حالا که متوجه شدید هارد اکسترنال خیلی چیز عجیب و غریبی نیست، بهتر است در ادامه با ما باشید تا در راهنمای خرید هارد دیسک به شما بگوییم که باید هنگام خرید هارد اکسترنال به چه چیزهایی توجه کنید.

ظرفیت هارد دیسک چه قدر باشد بهتر است؟

چند سال پیش هر کسی که یک هارد اکسترنال یک ترابایتی داشت خیلی قیافه می‌گرفت اما الان هارد اکسترنال 2 ترابایتی، 4 ترابایتی و حتی هارد اکسترنال 6 ترابایتی هم روانه بازار شده است. یکسری نکات حائز اهمیت که باید در راهنمای خرید هارد اکسترنال به آن اشاره کنیم این است که هر چه قدر ظرفیت هارد اکسترنال بیشتر باشد، هارد سنگین‌تر و طبیعتاً گران‌تر است. دلیل سنگین‌تر شدن هارد با افزایش ظرفیت آن، این است که هر چه میزان ظرفیت هارد اکسترنال افزایش پیدا می‌کند به تعداد دیسک‌های گردان آن نیز افزوده می‌شود که طبیعتاً در وزن هارد دیسک تاثیرگذار است.

از طرفی هرچه ظرفیت هارد بالاتر باشد، سرعت کلی هارد کمتر است. برای مثال سرعت هارد اکسترنال با ظرفیت بالا 5400 دور در دقیقه است در حالی که سرعت هارد اکسترنال با ظرفیت کمتر 7200 دور در دقیقه است. خب حالا وقت پاسخ دادن به این سوال است که ظرفیت هارد دیسک چه قدر باشد بهتر است؟ پاسخ این سوال پیش شماست. به نیازتان نگاه کنید برای مثال اگر نیاز شما در حد نگهداری چند عکس، فیلم و موزیک است، هارد اکسترنال یک ترابایت برای شما کافیست. البته به هیچ وجه خرید هارد اکسترنال زیر یک ترابایت مانند 500 گیگابایت را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم چراکه فضای کمی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

سرعت هارد اکسترنال چه قدر باید باشد؟ ؛ 5400 یا 7200 دور در دقیقه؟

دومین نکته حائز اهمیت در راهنمای خرید هارد دیسک، سرعت آن است. زمانی که گفته می‌شود سرعت فلان هارد اکسترنال برابر با 5400 دور در دقیقه است یعنی اینکه سرعت چرخش دیسک گردان هارد برای خواندن و نوشتن اطلاعات برابر با 5400 بار در هر دقیقه است. با این وجود سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات در هارد اکسترنالی که سرعت آن برابر با 7200 دور در دقیقه می‌باشد، بیشتر است و البته گران‌تر هم است.

منتهی این مسئله که هارد اکسترنالی با سرعت 5400 دور در دقیقه مناسب شماست یا 7200 دور در دقیقه به نوع استفاده شما از هارد اکسترنال و نیاز شما بستگی دارد. برای مثال اگر قرار است برای آرشیو کردن از هارد اکسترنال استفاده کنید، هارد اکسترنالی با سرعت 5400 دور در دقیقه برای شما کافی است؛ ولی درصورتی که قرار است برای جابجایی دائم اطلاعات از هارد اکسترنال استفاده کنید، بهتر است به سراغ هارد اکسترنالی با سرعت 7200 دور در دقیقه بروید.

هارد اکسترنال SSD بخریم یا HDD؟

حافظه SSD برخلاف حافظه HDD که مکانیکی است، در مقابل ضربه خیلی سریع آسیب می‌بیند و دست شما را توی پوست گردو می‌گذارد، از هیچ قسمت مکانیکی برخوردار نیست. با این وجود نه تنها سرعت انتقال و لود شدن اطلاعات در هارد اکسترنال SSD بهتر است بلکه احتمال آسیب دیدن آن هنگام وارد شدن ضربه به آن خیلی خیلی کم است. بنابراین از هر جهت هارد اکسترنال SSD خیلی بهتر از هارد اکسترنال HDD است. البته اگر می‌خواهید یک هارد اکسترنال SSD بخرید باید گرانی آن هم به جان بخرید؛ بالاخره هر چی پول بدید آش می‌خورید!

ولی اگر بتوانید یک هارد اکسترنال HDD یک ترابایتی ضد ضربه پیدا کنید که درصورت وارد شدن ضربه به آن اطلاعات شما به خطر نیافتند، برد کرده‌اید چراکه با یک تیر دو نشان می‌زنید؛ هم می‌توانید با قیمت مناسبی هارد اکسترنال بخرید و هم اینکه اطلاعات شما با وارد شدن ضربه به هارد اکسترنال از بین نخواهند رفت.

برای آشنایی با بهترین هارد ssd این مطلب را بخوانید.

هارد اکسترنال SSD بخریم یا HDD

آیا پورت هارد اکسترنال در سرعت انتقال اطلاعات تاثیر دارد؟

حالا وقت آن رسیده است که به یکی دیگر از مهم‌ترین نکات در راهنمای خرید هارد دیسک اشاره کنیم که چیزی نیست جزء پورت هارد اکسترنال. تنها ظرفیت و نوع هارد اکسترنال نیست که در میزان سرعت انتقال اطلاعات آن نقش دارد بلکه نوع پورت هارد اکسترنال نیز در سرعت جابجایی اطلاعات در هارد اکسترنال نقش دارد. یکسری از هاردهای اکسترنال هستند که دارای پورتی از نوع USB 2.0 می‌باشند و یکسری دیگر هم دارای پورتی از نوع USB 3.0 هستند. بدیهی است که سرعت انتقال اطلاعات در هارد اکسترنالی با پورت USB 3.0 بیشتر از هارد اکسترنالی با پورت USB 2.0 است.

البته داستان پورت هارد اکسترنال به همین جا ختم نمی‌شود چراکه جدیدترین هارد اکسترنال‌ها دارای پورتی از نوع USB Type-C هستند که سرعت انتقال اطلاعات در آن‌ها برابر با 10 گیگابایت در ثانیه است که برابر با USB 3.1 می‌باشد. اگر از آن دسته از کاربران آینده‌نگری هستید که سرعت بالا در انتقال اطلاعات برایتان اهمیت دارد، می‌توانید به سراغ خرید هارد اکسترنالی با پورت USB Type-C بروید چراکه در آینده تمام دستگاه‌ها با این پورت تولید می‌شوند.

شاید با خودتان بگویید که “سیستم من پورت USB Type-C نداره پس بیخیالش! ” درصورتی که می‌توانید برای حل این مسئله از یک تبدیل استفاده کنید پس بیخیال خرید آن نشوید. یکسری دیگر از هارد اکسترنال‌های جدید بدون سیم یعنی به صورت وایرلس به سیستم متصل می‌شوند به گونه‌ای که باتری داخلی دارند. البته پیشنهاد ما به شما این است که این نوع هارد اکسترنال‌ها را نخرید چون نه تنها نمی‌توانند با هر گوشی موبایلی کار کنند بلکه خیلی شارژ باتری گوشی را مصرف می‌کنند.

هارد اکسترنال با آداپتور بخریم یا بدون آداپتور؟

در این قسمت از راهنمای خرید هارد دیسک به شما می‌گوییم که هارد اکسترنال را با آداپتور بخرید یا بدون آداپتور؟ هارد اکسترنال برای کار کردن به برق نیاز دارد اینجاست که هارد اکسترنال به دو نوع با آداپتور و بدون آداپتور تقسیم می‌شود. همانطور که مشخص است هارد اکسترنال‌هایی که دارای آداپتور هستند، برق مورد نیازشان را از طریق آداپتور تامین می‌کنند اما هارد اکسترنال‌های بدون آداپتور برق مورد نیازشان را از طریق همان کابل USB تامین می‌کنند. 

به هر حال همیشه اولویت خرید هارد اکسترنال با آداپتور می‌باشد چراکه برق جداگانه‌ای به هارد انتقال می‌دهد و از لپ تاپ کار نمی‌کشد. علاوه‌بر این احتمال قطع و وصل شدن هارد اکسترنال با آداپتور خیلی کم است.

راهنمای خرید هارد اینترنال

همانطور که اشاره کردیم هارد اینترنال برخلاف هارد اکسترنال درون لپ تاپ یا کامپیوتر قرار می‌گیرد از این‌رو امکان جابجایی آن وجود ندارد. علاوه‌بر این هارد اینترنال با استفاده از رابط SATA به مادربرد متصل می‌شود درصورتی که هارد اکسترنال تنها با استفاده از کابل USB به لپ تاپ یا کامپیوتر متصل می‌شود. در ادامه راهنمای خرید هارد اینترنال، هر آنچه که لازم است درمورد خرید هارد اینترنال بدانید را به شما می‌گوییم.

هارد اینترنال باید از نوع HDD باشد یا از نوع SSD؟

هارد HDD دارای اجزای مکانیکی است که درصورت وارد شدن کوچکترین ضربه‌ای به آن دچار مشکل می‌شود و جان اطلاعات شما را به خطر می‌اندازد؛ درصورتی که هارد SSD از هیچ اجزای مکانیکی برخوردار نیست؛ بنابراین نه تنها اطلاعات شما را در امان نگه می‌دارد بلکه از سرعت بالاتری هم برای انتقال، جابجایی و لود اطلاعات برخوردار است. با این وجود اگر سرعت بالای هارد اینترنال اهمیت ویژه‌ای برایتان دارد بهترین گزینه برای شما خرید هارد اینترنال از نوع SSD است.

بهترین ظرفیت هارد اینترنال چه قدر است؟

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات راهنمای خرید هارد دیسک، میزان ظرفیت هارد اینترنال است. درواقع برای تعیین میزان ظرفیت هارد اینترنال باید به نوع استفاده خود از سیستمی که دارید و همچنین نیازتان نگاهی بیاندازید. اگر قرار نیست کارهای سنگینی با لپ تاپ یا کامپیوتر خود انجام دهید، هارد اینترنال یک ترابایتی برای شما کافیست؛ ولی درصورتی که قرار است برنامه‌های سنگین و بازی‌های کامپیوتری بر روی سیستم خود نصب و اجرا کنید، بهترین گزینه خرید هارد اینترنال دو ترابایتی است.

سرعت هارد اینترنال چقدر باشد بهتر است؟

هارد اینترنال‌ها تا سرعت هزار دور در دقیقه در بازار موجود می‌باشند اما بهترین نوع هارد اینترنال برای لپ تاپ از نظر سرعت، 5400 دور در دقیقه است چراکه قرار است هارد اینترنال درون سیستم قرار بگیرد؛ بنابراین اگر سرعت آن بیشتر از این میزان باشد، خیلی سریع شارژ باتری لپ تاپ را خالی می‌کند. البته اگر به سرعت بیشتری برای جابجایی داده‌ها در سیستم خود نیاز دارید، می‌توانید هارد اینترنالی با سرعت بالاتر خریداری کنید اما پیشنهاد ما به شما جهت خرید هارد اینترنال برای لپ تاپ، هارد اینترنالی با سرعت 5400 دور در دقیقه است.

برای تست سرعت SSD این مطلب را بخوانید.

بالاخره هارد اینترنال بخریم یا هارد اکسترنال؟

از هر نظر که حساب کنید خرید هارد اکسترنال خیلی بهتر از خرید هارد اینترنال است. در ادامه راهنمای خرید هارد دیسک چند دلیل محکم برای خرید هارد اکسترنال رو می‌کنیم. پس حالا که تا اینجای این مقاله با ما همراه شدید، انتهای این مقاله را نیز دنبال کنید. A

  • هارد اینترنال به دلیل مکانیکی بودن هم به ضربه حساس است و هم اینکه عمر محدودی دارد. بنابراین هارد اینترنال به هیچ‌وجه به عنوان یک حافظه نگهدارنده اطلاعات، قابل اطمینان نیست. فراموش نکنید که بعضی از اطلاعات و خاطرات گنجانده شده شما در قالب فیلم و عکس با هیچ چیزی قابل تعویض نیستند.
  • هیچ تضمینی برای بازیابی اطلاعات از دست رفته هارد اینترنال وجود ندارد؛ بنابراین این تفکر غلط را دور بریزید که اگر اطلاعاتم پاک شد آن‌ها ریکاوری می‌کنم.
  • فراموش نکنید که هارد اینترنال قابل جابجا کردن نیست از این‌رو با خریدن هارد اینترنال مجبورید اطلاعاتی که قصد جابجایی آن‌ها را دارید درون چندین فلش بریزید؛ درصورتی که با خرید هارد اکسترنال به راحتی می‌توانید آن را جابجا کنید و با خود به این طرف و آن طرف ببرید.

این مقاله برای شما مفید است 👈 جامع ترین راهنمای خرید تلویزیون 👉

5/5 (1 امتیاز)