اشتراک گذاری

سوختن برد هارد دیسک (PCB) و تعمیر آن

برد هارد درایو نقش مهمی در کارکرد آن دارد. اگر آسیب ببیند، مسائل مختلفی به وجود می‌آید. سوختن برد هارد دیسک می‌تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد هارد شود و اجازه ندهد عملکرد عادی خودش را طی کند. اولین سوالی که در ذهن کاربر به وجود می‌آید، این است که آیا با سوختن بردهارد دیسک تمام اطلاعاتش هم پاک می‌شود یا خیر؟ ما پیش از آن که بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم، می‌خواهیم مروری به دلایل سوختن آن داشته باشیم.

نشانه‌های سوختن برد هارد دیسک

نشانه‌های سوختن برد هارد دیسک

اگر از سوی هارد کامپیوتر شما بوی سوختگی به مشام می‌رسد،‌ این می‌تواند مهم‌ترین نشانه‌ی سوختن برد هارد دیسک باشد. اما یک برد سوخته چه نشانه‌های دیگری می‌تواند داشته باشد؟ در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

قطعات داخلی هارد درایو معمولاً هنگام فعالیت صدایی هرچند ناچیز را از خود منتشر می‌کنند. اگر هیچ صدایی از سمت هارد شنیده نشود، تحرکی داخل آن صورت نگیرد یا بوی سوختگی به مشام شما برسد، همه‌ی این‌ها می‌توانند نشانه‌ی سوختن برد هارد دیسک باشند. اگر شما هارد را به سیستم وصل کردید اما سیستم در شناسایی آن ناموفق بود، مشکل می‌تواند از خرابی اساسی‌ترین قطعه‌ی هارد، یعنی رام هارد باشد. اگر هم سیستم هارد را شناسایی کرد، اما آن به درستی کار نمی‌کرد، بنابراین احتمال دارد خازن یا مقاومت برد آسیب دیده باشد.

دلایل سوختن بردهارد دیسک

دلایل سوختن برد هارد دیسک نیز می‌تواند متفاوت باشد. خیس شدن هارد می‌تواند یکی از این دلایل باشد. اگر هارد درایو شما خیس شود، نه تنها برد آن بلکه دیگر قطعات مانند رام آن نیز ممکن است بسوزند. توجه داشته باشید که فقط در برخی مدل‌های هارد است که با سوختن رام می‌توان نمونه‌ی مشابه آن را جایگزین کرد. در غیر این صورت به کل باید هارد تعویض شود.

دلیل دیگر سوختن برد هارد دیسک می‌تواند نوسان یا قطعی نا به هنگام برق باشد. در صورتی که از یک کابل رابط برای سیستم خود استفاده نکنید، نوسان یا قطع شدن برق می‌تواند باعث وارد کردن آسیب به هارد شود. در این مواقع نه تنها برد هارد شما می‌سوزد، بلکه ممکن است آی سی کنترل هد هارد نیز دچار سوختگی شود. و اما دلیل دیگری که منجر به سوختگی برد هارد شما می‌شود، می‌تواند بی‌توجی به تقدم اتصال کابل دیتا و پاور به هارد باشد. اگر سیستم روشن است،‌ شما باید ابتدا کابل دیتا را وصل کنید، سپس کابل پاور را متصل کنید. در پایان باید به افزایش بیش از حد دمای هارد اشاره کرد که می‌تواند قطعات مکانیکی داخل هارد را از بین ببرد.

با سوختن برد،‌ تمام اطلاعات ما از هارد پاک می‌شود؟

یکی از عمده‌ترین سوالاتی که پس از سوختن برد هارد برای کاربر به وجود می‌آید، این است که آیا تمام اطلاعاتش از روی هارد پاک خواهند شد؟ باید بگوییم که با وجود این مشکل، هیچگونه جای نگرانی نیست. خوشبختانه اطلاعات در HDD ذخیره می‌شوند که مکانی جدا از PCB (یا همان برد هارد) است. بنابراین اگر تعمیر برد سوخته هارد خود را به تعمیرگاه‌های مجاز و مهندسان حرفه‌ای تعمیرات هارد بسپارید، جای هیچگونه نگرانی برای اطلاعاتتان وجود نخواهد داشت.

5/5 (1 امتیاز)