اشتراک گذاری

چطور فایل های پاک شده در کامپیوتر را غیر قابل بازیابی کنیم؟

بعد از این که فایل ها را از روی سیستم پاک می کنید، این فایل ها ابتدا وارد Recycle Bin می شوند و در ادامه برای حذف کامل آن ها از روی کامپیوتر باید Recycle Bin را هم خالی کنید. اما اگر تصویر می کنید با این کار هم فایل ها کاملا از کامپیوتر حذف شده اند، در اشتباهید. این فایل ها روی هارد درایو هنوز هم وجود دارند و امکان بازیابی فایل حذف شده هنوز هم وجود دارد. بسیاری از افراد نمی خواهند این فایل به هیچ عنوان مجددا بازیابی شود و به همین دلیل به دنبال روشی برای غیر قابل بازیابی کردن فایل های پاک شده از سیستم شان هستند.

این کار یعنی حذف دائمی فایل های کامپیوتر خصوصا زمانی که قصد فروش و واگذاری سیستم به فرد دیگری را داشته باشید یا برای شرکت ها و سازمان هایی که یک سری اسناد خصوصی و محرمانه روی سیستم دارند و باید حتما آن ها را کامل پاک کنند اهمیت زیادی دارد. به این ترتیب با ما همراه باشید تا ببینیم نحوه غیر قابل بازیابی کردن فایل های پاک شده از کامپیوتر به چه شکل است و آیا امکان پذیر است؟

غیر قابل بازیابی کردن فایل های پاک شده

بعد از پاک شدن فایل چه اتفاقی در سیستم رخ می دهد؟

برای این که ببینیم چطور می توان فایل ها را کامل پاک کرد و نحوه غیر قابل بازیابی کردن فایل های پاک شده به چه صورت است، باید ببینیم زمانی که فایل ها را از سیستم حذف می کنیم چه سلسله مراتبی اتفاق می افتد. بعد از حذف فایل به ظاهر دیگر روی سیستم وجود ندارد. اما سیستم عامل هایی نظیر ویندوز دارای یک سری نشانگر هایی است که دقیقا محل استقرار و ذخیره شدن این فایل ها روی هارد درایو را مشخص کرده و به حافظه می سپارد. بعد از حذف یک فایل، یک سری سکتور هایی که در هارد وجود دارد و حاوی اطلاعات این فایل های پاک شده هستند، نشانه گذاری می شوند. اما کاربران می توانند با استفاده از برنامه های به خصوصی که برای بازیابی فایل های از دست رفته وجود دارند، این اطلاعات را دوباره پیدا کرده و آن ها را ریکاوری کند.

آیا غیر قابل بازیابی کردن فایل های پاک شده امکان پذیر است؟

در پاسخ به این سوال اول بهتر است این نکته را در نظر بگیریم که در کل بازیابی فایل های از دست رفته هم همیشه و به همین راحتی ها امکان پذیر نیست. برای بازیابی فایل ها باید حتما سریع دست به کار شد. در صورتی که روی اطلاعات قبلی، اطلاعات جدیدی نوشته شود، امکان ریکاوری اطلاعات از دست رفته قبلی به خودی خود نزدیک به صفر می شود. مرکز سخت افزار ایران می تواند به عنوان یک مرکز تخصصی کار بازیابی اطلاعات را انجام دهد. با این حال اما روش هایی وجود دارد که می توان به کمک آن ها از غیر قابل بازیابی کردن فایل های پاک شده مطمئن شد.

بهترین روش برای حذف دائمی فایل های کامپیوتر استفاده از یک سری ابزار ها و نرم افزار های مخصوصی است که کاملا هارد را پاک سازی کرده و اطلاعات جدیدی را روی آن ذخیره می کنند. این روش بهترین و مطمئن ترین راه برای پاک کردن کامل و غیر قابل برگشت فایل ها است، چرا که علاوه بر پاک شدن شان، هارد بازنویسی نیز می شود و دیگر به هیچ عنوان فرد دیگری نمی تواند اطلاعات روی آن را بازیابی کند. برخی از بهترین ابزار ها را در ادامه معرفی می کنیم.

استفاده از نرم افزار Wipe File برای حذف دائمی فایل ها

یکی از ابزار های کاربردی و رایگان برای غیر قابل بازیابی کردن فایل های پاک شده، نرم افزار WipeFile است. این یک ابزار پرتابل است و می تواند به صورت غیر قابل برگشت داده های روی هارد را پاک سازی کند. این ابزار یک قابلیت مهم دارد، آن هم این است که با ماسک کردن یک سری از فایل ها در صورت نیاز از حذف دائمی آن ها جلوگیری می کند. به این ترتیب می توان حذف دائمی فایل های کامپیوتر را دسته بندی و فیلتر کرد و تنها آن داده هایی که می خواهید کاملا حذف شوند را پاک کنید. این نرم افزار کاربرد های زیادی دارد و رابط کاربری آن هم بسیار ساده و راحت است. نرم افزار رایگان است اما برخی مشخصه ها و آپشن های برنامه به صورت پولی در اختیار کاربران قرار می گیرد.

حذف دائمی فایل ها با نرم افزار Hard Wipe

ابزار کاربردی دیگری که می توان از آن برای غیر قابل بازیابی کردن فایل های پاک شده استفاده کرد، نرم افزار  Hard Wipe است. در این نرم افزار روش های مختلف و انتخابی متعددی برای پاک کردن فایل ها وجود دارد و می توان از آن برای حذف فایل ها در هر مرحله ای استفاده کرد. فرمت کامل و بدون بازگشت هارد یا فرمت بخشی از اطلاعات دسته بندی شده را هم می توان با کمک این برنامه انجام داد.

این نرم افزار از شش الگوریتم برای فرمت و حذف دائمی فایل های کامپیوتر کمک می گیرد. از طرفی هم می توان از گزینه تغییر نام فایل ها تا ده مرتبه استفاده کرد و به این ترتیب شانس بازیابی داده ها را به صفر رسانید. نسخه ساده نرم افزار که یک سری تبلیغات پاپ آپ هم دارد رایگان است، اما برای نسخه های پیشرفته تر باید هزینه پرداخت کرد.

غیر قابل بازیابی کردن فایل های پاک شده با نرم افزار  Cyber Shredder

اگر به دنبال یک ابزار بسیار کاربردی با نحوه استفاده راحت و بسیار آسان باشید، نرم افزار Cyber Shredder می تواند بهترین گزینه پیشنهادی باشد. خیلی راحت می توانید فایل هایی که تمایل به حذف دائمی آن ها دارید را به درون برنامه drag کرده و آن ها را کامل پاک کنید. علاوه بر این نرم افزار دارای متود های مختلفی برای پاک کردن فایل ها است و می توان در بخش تنظیمات نحوه پاک کردن فایل ها را انتخاب کرد. به این ترتیب گزینه ها بین سریع، خیلی سریع و معمولی قابل انتخاب است. با تغییر نام دائمی فایل ها در طول پروسه حذف شدن، میزان غیر قابل بازیابی کردن فایل های پاک شده بیشتر و بیشتر هم می شود. این ابزار کارایی بسیار بالایی برای حذف دائمی فایل های کامپیوتر دارد.

استفاده از نرم افزار  Eraser برای حذف فایل ها

این ابزار را می توان یکی از برنامه های سطح بالا و پیشرفته برای غیر قابل بازیابی کردن فایل های پاک شده در نظر گرفت. به کمک این نرم افزار می توانید فایل ها را در یک برنامه زمان بندی شده از قبل پاک کنید. علاوه بر این تنظیماتی در برنامه وجود دارد که می توان با استفاده از آن فایل ها و پوشه ها را تکه تکه کرد و علاوه بر این فضا های آزاد را در بازه های زمانی مشخصی ایجاد کرد. الگوریتم های مورد استفاده این برنامه برای حذف دائمی فایل های کامپیوتر، سیزده روش است. در کل تنظیمات بسیار پیشرفته ای در این نرم افزار در دسترس کاربران است که می توانند کار های مختلفی را در مدیریت درایو های شان انجام دهند.

حذف دائمی فایل ها با استفاده از نرم افزار File Shredder

نرم افزار دیگری که برای غیر قابل بازیابی کردن فایل های پاک شده می توان از آن کمک گرفت، نرم افزار File Shredder است. این نرم افزار چندین روش و راه حل را برای حذف دائمی فایل های کامپیوتر ارائه می دهد. اما یک نقطه ضعف دارد و آن هم این است که برخلاف ابزار های قبلی این برنامه نسخه پرتابل ندارد. با این حال روش های حذف فایل ها در این نرم افزار بسیار کاربردی است. می توان سریعا فایل ها را با یک راست کلیک کردن پاک کرد و همچنین آن ها را در لیست انتظار برای تکه تکه شدن توسط نرم افزار قرار داد. این نرم افزار همچنین قادر است فضا های غیر قابل استفاده در هر درایور را هم آزاد کند. کارایی بالای این برنامه در حذف بدون بازگشت فایل ها، آن را به یکی از گزینه های اصلی انتخابی کاربران تبدیل کرده است.

چطور فایل های پاک شده در کامپیوتر را غیر قابل بازیابی کنیم؟

استفاده از ابزار Zer0 برای حذف بدون بازگشت فایل ها

یکی از ابزار های بسیار ساده و در عین حال کاربردی دیگری که برای غیر قابل بازیابی کردن فایل های پاک شده می توان از آن استفاده کرد، نرم افزار Zer0 است. به راحتی می توان فایل ها را به درون برنامه کشید و آن ها را پاک کرد. با این حال مشکل این برنامه این است که نمی توان از آن برای حذف کامل یک پوشه استفاده کرد و تنها فایل ها را می توان در برنامه کامل حذف کرد. این برنامه دو نسخه پرتابل و قابل نصب دارد که بنا به نیاز می توان از هر کدام از آن ها استفاده کرد.

Rate this post