اشتراک گذاری

تفاوت هارد hdd و ssd در چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به هنگام بهسازی و بازیابی لپ تاپ قدیمیتان تعمیرکار به شما پیشنهاد ارتقا هارد hdd به ssd را داده است. سوال اینجاست که این دو نوع هارد چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند که باعث پیشنهاد کارشناسان برای استفاده از ssd می گردد. با پیشرفت تکنولوژی هارد تک تک سیستم های دیجیتال نیز به روز رسانی شده اند. برای مثال در ابتدا گوشی های موبایل دارای یک رم اضافی بودند، اما پس از آن با افزایش چشم گیر میزان هارد اصلی گوشی دیگر نیازی به استفاده از مموری کارت های مختلف از بین رفت. Ssd هم هاردی می باشد که استفاده از hdd را از میان برده است. برای اینکه تفاوت هارد hdd و ssd را کامل درک کنید به مطالعه ی این مقاله بپردازید.

تفاوت هارد hdd و ssd

تفاوت هارد hdd و ssd در سیستم کاری آن ها

برای آشنایی با تفاوت هارد hdd و ssd ابتدا باید با نحوه ی کار هر یک از آن ها آشنا باشید. به طور کلی hdd  مخفف  کلمه ی hard disk drive است در حالی که ssd از عبارت Solid State Drive گرفته شده است. نحوه ی کار hdd در راستای استفاده از تکنولوژی خاصی است که اطلاعات ورودی را بر روی یک پلتر ذخیره کرده و توسط هد آن را می خواند. سرعت چرخش پلاتر در هاردهای امروزی چیزی در حدود 5400 دور در هر دقیقه می باشد.

یکی از مزایای این هارد دیسک آن است که می تواند حجم بالایی از اطلاعات را در خود نگهداری کند. اما ssd نسخه ی ارتقاء یافته و بزرگتری برای فلش مموری های پیشین موجود در بازار تلقی می شود که سرعت بالایی در ثبت و ضبط اطلاعات کاربر ارائه می دهد. هارد SSD دارای هیچ بخش متحرکی نیست و با استفاده از حافظه NAND سرعت بالاتری در انجام فعالیت های مختلف سیستم رایانه ای همچون فرآیند بوت شدن ارائه می دهد. ssd عملا کارایی بهتری در ذخیره و پردازش اطلاعات دارد.

مقایسه ی کلی هارد hdd و ssd

در قیاس هارد hdd و ssd فاکتورهایی وجود دارد که عبارتند از:

نرخ خواندن و نوشتن در هارد

نرخ خواندن و نوشتن هارد ssd بسیار بالاتر از hdd است. این هارد به طور معمول بالای 200 مگابایت در ثانیه و حداکثر تا 550 مگابایت در ثانیه به خواندن و نوشتن اطلاعات می پردازد. این میزان در hdd به طور میانگین مابین 50 تا 120 مگابایت در ثانیه قرار می گیرد.

امنیت اطلاعات ذخیره شده

امنیت فاکتور بسیار مهمی در هر هارد به شمار می رود. جالب است بدانید که امنیت فرآیند ذخیره سازی اطلاعات بر روی هاردهای ssd دو برابر  hdd می باشد.  این هاردهای امروزی نسبت به هاردهای  hdd دارای طول عمر بالاتری نیز می باشند. ssd در  حدود 1 میلیون و 200 هزار ساعت و  hdd 600 هزار ساعت عمر می کند.

میزان مقاومت هارد

دیتاها و اطلاعات مختلف در ssd بر روی یک آی سی قرار می گیرند. ذخیره ی اطلاعات بر روی آی سی، مقاومت هارد را در برابر از دست رفتن اطلاعات افزایش می دهد . در حدی که هارد با وجود اصابت ضربه نیز قدرت حفاظت از دیتاهای ذخیره شده را خواهد داشت. به جرات می توان گفت که علاوه بر سرعت بالای پردازش این مقاومت ساختار هارد ssd است که در حیطه ی تفاوت هارد hdd و ssd خوش می درخشد.

صدای هارد

هاردهای hdd سر و صدای بیشتری به هنگام فعالیت خود تولید می کنند. اما ssd همچون فلش بی صدایی به کار خود ادامه می دهد. این موضوع به خودی خود می تواند بارزترین امتیازاتی است که در عصر تکنولوژی موجب رونق ssd در مقابل هارد hdd  می گردد.

میزان مصرف انرژی

مصرف انرژی عامل حائز اهمیتی در راستای شناسایی تفاوت هارد hdd و ssd است. هر ssd چیزی در حدود 4 وات مصرف انرژی دارد، اما این میزان در هارد های hdd به 6 وات تغییر می کند که مقدار قابل توجهی است.

ارتقا سخت افزار لپ تاپ با استفاده از ssd

تفاوت هارد hdd و ssd در حدی می باشد که می توان  ssd را عاملی برای ارتقا سخت افزاری لپ تاپ های دارای hdd دانست. متاسفانه بسیاری از کاربران برای ارتقا لپ تاپ های قدیمی خود به دنبال تعویض CPU و کارت های گرافیک هستند و حضور پر رنگ هارد را بعضا فراموش می کنند. لازم است بدانید که تعویض CPU و کارت گرافیک کاملا نشدنی و شاید بی فایده برای ارتقا کیفیت لپ تاپ به شمار می رود. این دو بخش مهم و حیاطی لپ تاپ به صورت چیپست طراحی می شوند و در اغلب اوقات غیرقابل تعویض هستند.

اگر تعمیرکاری سعی در تعویض CPU و کارت گرافیک داشته باشد؛ در آخر آسیب های فراوان و جبران ناپذیری به لپ تاپ وارد می سازد. شما می توانید با تعویض هارد hdd به ssd بسیاری از فعالیت های لپ تاپ را سرعت بخشید و در عین حال قدرت بیشتری را از همان CPU و کارت گرافیک قدیمی خود دریافت کنید. لازم به ذکر است که کارشناسان مرکز بازیابی اطلاعات این تعویض را در مدت زمان بسیار کوتاهی برای شما انجام خواهند داد.

مرکز بازیابی اطلاعات

مرکز بازیابی اطلاعات مجموعه ای سیستماتیک و فوق حرفه ای است که در چارچوب قوانین استاندارد و امنیتی به بازیابی دیتاهای از دست رفته در هارد می پردازد. امکانات و تسهیلات این مرکز برای بازیابی، جراحی و احیای هر هارد دیسک کاربرد دارد. خاطرنشان می نماییم که سرویس ها و خدمات این مجموعه دارای هیچ گونه حد و مرزی نبوده و هارد انواع دستگاه های دیجیتال را در بر می گیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با واحد پشتیبانی شعب مختلف ما تماس حاصل فرمایید.

Rate this post