اشتراک گذاری

آیا امکان بازیابی اطلاعات موبایل شکسته وجود دارد؟

زمین خوردن گوشی و شکستن صفحه نمایش آن بدترین اتفاقی است که کاربران گوشی با آن مواجه می شوند. اما شاید بدتر از این صفحه نمایش شکسته شده، استرس و نگرانی باشد که کاربران این دستگاه ها در خصوص دسترسی به داده ها و اطلاعات درون گوشی شان دارند. بازیابی اطلاعات موبایل شکسته اولین چیزی است که بعد از شکستن نمایشگر دستگاه، کاربران به آن نیاز دارند. 

در واقع بعد از شکستن نمایشگر گوشی، متناسب با میزان آسیب و شدت ضربه معمولا دیگر نمایشگر گوشی روشن نمی شود و کاربران نمی توانند به داده های درون گوشی خود دسترسی پیدا کنند. بنابراین اولین موضوعی که آن ها از تعمیرکار درخواست می کنند، بازیابی داده های گوشی شکسته شان است. 

خوشبختانه در صورت مهارت و تجربه تعمیرکار، می توان با روش هایی بازیابی اطلاعات موبایل شکسته را انجام داد. مرکز سخت افزار ایران می تواند بهترین خدمات را در زمینه بازیابی فایل های از دست رفته گوشی به کاربران گوشی های هوشمند ارائه دهد.

آیا امکان بازیابی اطلاعات موبایل شکسته وجود دارد؟

راه کار های بازیابی اطلاعات موبایل شکسته بر اساس میزان آسیب

برای بازیابی داده های گوشی شکسته، باید ابتدا میزان آسیب به نمایشگر گوشی در نظر گرفته شود تا بر این اساس روش مناسبی جهت بازیابی اطلاعات پیشنهاد گردد. از این رو دو حالت وجود دارد؛ اول این که نمایشگر آسیب دیده است و نمی توان تماسی را در آن پاسخ داد یا این که از قابلیت تاچ گوشی به درستی استفاده کرد، اما با این حال نمایشگر گوشی روشن می شود. در حالت دیگر هم شدت ضربه بسیار بالا بوده و نمایشگر اصلا روشن نمی شود.

به هر حال برای بازیابی اطلاعات موبایل شکسته با توجه به شرایط دستگاه، هم می توان از روش های فیزیکی ( بازیابی با استفاده از کابل ) استفاده کرد و هم با استفاده از نرم افزار های مختلف بازیابی اطلاعات موبایل کمک گرفت و اطلاعات مختلف گوشی را مانند بازیابی اطلاعات رم موبایل را با کمک این نرم افزار ها انجام داد.

بازیابی اطلاعات موبایل شکسته با استفاده از کابل OTG

این روش برای زمانی کاربرد دارد که نمایشگر روشن می شود و می توان آن را مشاهده کرد، اما به دلیل آسیبی که به آن وارد شده است امکان تاچ آن و انتقال داده ها وجود ندارد. در این حالت می توان از یک کابل OTG برای بازیابی داده های گوشی شکسته و انتقال این داده ها به یک مکان ذخیره سازی مانند فلش کمک گرفت. این آداپتور ها از یک سو به گوشی وصل می شوند و از سمت دیگر هم به یک فلش USB متصل می شوند.

البته اگر لمس گوشی کار نمی کند، سمت دیگر این کابل را باید به یک موس وصل کرده و به این ترتیب داده های گوشی را به یک فضا ذخیره سازی مانند فضای ابری یا ایمیل انتقال داد. نکته مهم در خصوص بازیابی اطلاعات گوشی شکسته با این روش این است که تمام گوشی ها از این قابلیت پشتیبانی نمی کنند و به همین دلیل نمی توان در همه موارد از این کابل استفاده کرد.

بازیابی داده ها از طریق گزینه USB debugging

این مورد گزینه دیگری است که می توان از آن برای بازیابی اطلاعات موبایل شکسته استفاده کرد. باز هم از طریق روش قبلی، با یک موس به نمایشگر گوشی دسترسی پیدا کنید و از منوی کشویی بالای گوشی وارد بخش تنظیمات دستگاه شوید. با ورود به منوی اطلاعات نرم افزار گوشی و دسترسی به گزینه USB debugging، این گزینه را فعال کنید. 

به این ترتیب با فعال شدن این گزینه در گوشی هوشمند مورد نظر، با اتصال دستگاه از طریق USB به لپ تاپ یا کامپیوتر، می توان به تمامی اطلاعات و فایل های درون گوشی دسترسی پیدا کرد و با کپی کردن آن ها روی نمایشگر سیستم، داده ها را از گوشی آسیب دیده به کامپیوتر یا لپ تاپ انتقال داد. 

بازیابی داده های گوشی شکسته در این شرایط هم منوط به این است که میزان آسیب در حدی باشد که امکان دیدن صفحه نمایش شکسته شده وجود داشته و نمایشگر روشن شود تا بتوان این ویژگی را در دستگاه فعال کرد.

بازیابی داده ها از طریق گزینه USB debugging

استفاده از ابزار ها و نرم افزار های شخص ثالث برای بازیابی داده ها

در روی دیگر داستان، زمانی که ضربه به گوشی وارد می شود میزان آسیب و شکستگی در حدی است که صفحه نمایش دستگاه خاموش است و اصلا نمی توان آن را روشن کرد و دید. در این شرایط باید برای بازیابی اطلاعات موبایل شکسته از یک سری ابزار ها و نرم افزار های شخص ثالث کمک گرفت. 

این نرم افزار ها هم به صورت رایگان در دسترس اند و هم برخی انواع پولی آن ها وجود دارد. از جمله نرم افزار های رایگانی که برای بازیابی داده های گوشی شکسته در دسترس اند می توان به نرم افزار های MiniTool Mobile Recovery، نرم افزار Disk Digger for Android، نرم افزار  Phone Rescue for Android و نرم افزار dr.fone – data recovery اشاره کرد. 

در این میان ابزار های پولی معمولا قابلیت های کارامد تری را ارائه می دهند و ممکن است کاربر مجبور به استفاده از آن ها شود. از جمله نرم افزار های پولی کارامد در این خصوص، نرم افزار MobiSaver for Android است.

استفاده از ابزار ها و نرم افزار های شخص ثالث برای بازیابی داده ها

بازیابی اطلاعات موبایل شکسته با نرم افزار dr.fone

یکی از بهترین و کارامد ترین نرم افزار هایی که برای بازیابی داده های گوشی شکسته می توان از آن استفاده کرد، نرم افزار dr.fone است. این نرم افزار جز اولین ابزار هایی است که برای بازیابی داده های گوشی های اندرویدی در دسترس کاربران قرار گرفته است. کار با این نرم افزار بسیار راحت و ساده است و با دانلود و نصب آن به راحتی می توان کار بازیابی اطلاعات موبایل شکسته با نمایشگری خاموش را انجام داد.

این برنامه را روی کامپیوتر خود نصب کرده و با ورود به گزینه Data Recovery، وارد بخش Recover Android data شوید. در ادامه بخشی به نام بازیابی داده ها از گوشی شکسته شده وجود دارد که با انتخاب آن، دو گزینه Black Screen یا Screen is Broken پیش روی شما قرار می گیرد. 

در نتیجه می توانید دقیقا مطابق شرایط نمایشگر گوشی، کار بازیابی اطلاعات را انجام دهید. به این ترتیب با اتصال گوشی به کامپیوتر و وارد کردن اطلاعات موبایل، با استفاده از حالت دانلود مود، برنامه تمام فایل ها و داده های گوشی را اسکن کرده و می توان آن ها را انتقال داد.

بازیابی اطلاعات موبایل شکسته با نرم افزار dr.fone

برنامه EaseUS MobiSaver

اگر به دنبال یک نرم‌افزار بازیابی اطلاعات حافظه داخلی گوشی، سامسونگ یا سایر برندها هستید، یکی از محبوب‌ترین برنامه‌ها برای بازیابی اطلاعات پاک‌شده از گوشی، EaseUS MobiSaver است. این برنامه قابلیت اسکن حافظه گوشی شما را دارد و نتایج پیداشده را به شما نمایش می‌دهد. 

شما می‌توانید این اطلاعات را براساس نام فایل، نوع فایل و تاریخ فایل‌ها مرتب کنید. همچنین، این برنامه به شما اجازه می‌دهد که قبل از بازگردانی اطلاعات، یک مرور کوتاه بر روی آن‌ها داشته باشید و اطلاعات مورد نیاز را بازیابی کنید (تا از بازیابی غیرقصدی اطلاعات جلوگیری شود). 

در هنگام پیدا کردن فایل دلخواه، می‌توانید گزینه Pause را انتخاب کنید تا فرایند بازیابی متوقف شود. اگر می‌خواهید برنامه بتواند حجم بیشتری از داده‌های از دست رفته را بازیابی کند، باید گوشی خود را روت کنید. این اپلیکیشن در فروشگاه گوگل پلی قابل دسترس است و می‌توانید آن را مستقیما از این [لینک](#) دانلود کنید.

بازیابی داده های گوشی با تعمیرات تخصصی

راه کار های بالا در شرایط مختلفی می توانند برای بازیابی اطلاعات موبایل شکسته شده کارایی داشته باشند. با این حال ممکن است به هر دلیلی کاربران نتوانند از طریق روش های توصیه شده در بالا کار بازیابی داده های گوشی شکسته خود را انجام دهند.

در این شرایط ممکن است نیاز به مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر باشد تا با انجام یک سری بررسی ها، عیب یابی های تخصصی و تعمیر و تعویض برخی قطعات مانند ال سی دی گوشی، مشکل ایجاد شده در دستگاه را برطرف کنند. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تخصصی در زمینه تعمیر و بازیابی اطلاعات از دست رفته موبایل، بازیابی اطلاعات کامپیوتر شکسته و بازیابی انواع هارد و فلش است.

Rate this post