اشتراک گذاری

دلایل خرابی مموری کارت‌ چیست؟

خرابی مموری کارت شاید یکی از بدترین شرایطی باشد که برای شما اتفاق افتاده است. مموری کارت یا کارت حافظه، یک دستگاه ذخیره‌سازی اطلاعات است و برای انبارکردن اطلاعات دیجیتالی به کار می رود. کارت حافظه یا اصطلاح رایج آن، کارت SD، در بسیاری از دستگاه‌های الکترونیکی از جمله دوربین‌های دیجیتالی، تلفن همراه، لپ‌تاپ‌ها، دستگاه پخش صوتی دیجیتال و کنسول بازی استفاده می‌شوند. کارت‌های حافظه معمولاً اندازه کوچکی داشته و با توجه به ظرفیت آنها توانایی نگه داشتن اطلاعات مختلفی را دارند.

این اطلاعات را می‌توان بارها پاک کرد و اطلاعات دیگری را جایگزین آن کرد. کارت‌های حافظه به چند دسته تقسیم می‌شوند: کارت حافظه‌ی SDHC/SDXC، Compact Flash، Micro SD، XD Picture، Memory Stick، کارت‌ حافظه‌ی مالتی مدیا MMC و کارت حافظه‌ی CFast 2.0. از نظر ظرفیت نیز، برخی از آنها از 128 مگابایت تا 2 ترابایت (مدل های جدید Micro SDXC) گنجایش ذخیره اطلاعات دارند.

خرابی مموری کارت‌

چه عواملی موجب خرابی مموری کارت می‌شوند؟

ممکن است شما اطلاعات مهمی در کارت حافظه داشته باشید و می‌خواهید برای اینکه آنها را از دست ندهید، عوامل مؤثر در خرابی آن را بدانید. شاید هم خدایی نکرده کارت SD شما خراب شده و به دنبال علت این ماجرا هستید. در هر صورت عوامل مختلفی ممکن است خرابی مموری کارت را به دنبال داشته باشند که در برخی مواقع ممکن است تعمیر مموری کارت میسر باشد و در مواقعی نیز فاتحه آن خوانده شده است. البته گاهی نیز می‌توان با ریکاوری مموری کارت معیوب، اطلاعات را بازیابی کرد. اما این بستگی به شدت آسیب به کارت حافظه دارد. در ادامه مهمترین دلایل از کار افتادن مموری کارت را بررسی می‌کنیم.

ضربه شدید و خرابی مموری کارت

گاهی اوقات ضربه شدید و یا حتی یک ضربه ضعیف می‌تواند به مموری کارت آسیب برساند. برخورد یک وسیله سنگین با مموری کارت، افتادن کارت از ارتفاع زیاد، فشار دادن بیش از حد کارت SD برای جا انداختن و کارهایی از این قبیل در خرابی مموری کارت مؤثر است. در این شرایط ممکن است مموری کارت سوخته و یا نیم سوز شود.

مشکلات نرم افزاری دستگاه

گاهی خراب شدن کارت حافظه به دلیل مشکلات نرم افزاری دستگاهی می‌باشد که رم SD بر روی آن نصب شده است. این موضوع سبب می‌شود دستگاه، کارت را شناسایی نکند و یا اینکه نتواند اطلاعات را از روی آن پاک و یا جایگزین کند. این مشکل نرم افزاری ممکن است در نهایت به کارت حافظه آسیب رسانده و مشکلاتی را برای آن به وجود بیاورد.

مشکلات نرم افزاری دستگاه

گاهی خراب شدن کارت حافظه به دلیل مشکلات نرم افزاری دستگاهی می‌باشد که رم SD بر روی آن نصب شده است. این موضوع سبب می‌شود دستگاه، کارت را شناسایی نکند و یا اینکه نتواند اطلاعات را از روی آن پاک و یا جایگزین کند. این مشکل نرم افزاری ممکن است در نهایت به کارت حافظه آسیب رسانده و مشکلاتی را برای آن به وجود بیاورد.

کثیف شدن مموری کارت

سطح کارت حافظه ممکن است با گرد و غبار یا چربی پوشیده شود. این امر عملکرد رم را با اختلال مواجه کرده و در برخی شرایط ممکن است دستگاه قادر به شناسایی کارت SD نباشد. برای این منظور کارت را از دستگاه بیرون کشیده و آن را با الکل پاک کنید. سپس صبر کنید تا کاملاً خشک شود. احتمالاً پس از آنکه کارت را روی دستگاه بگذارید، به خوبی عمل خواهد کرد. کثیف شدن مکرر کارت یکی از عوامل مؤثر برای خرابی مموری کارت است که با اقدامات پیشگیرانه می‌توان از آن جلوگیری کرد.

این مطلب مفید رو از دست نده : معرفی ابزار تست فلش مموری

عدم استفاده صحیح و خراب شدن کارت SD

گاهی استفاده نادرست و برخی از اشتباهات خود ما باعث خرابی رم می‌شوند. بیرون کشیدن کارت از دستگاه بدون خاموش کردن آن، از جمله این اقدامات است. بهتر است قبل از درآوردن رم، دستگاه مورد نظر را خاموش کنیم. همچنین زمانی که به کامپیوتر متصل است باید ابتدا آن را غیرفعال  کرد، (زدن گزینه Eject) سپس اقدام به خارج کردن کارت SD کرد. 

این دو مورد از جمله اقدامات مؤثر در جلوگیری از خرابی مموری کارت است. پر کردن کامل ظرفیت کارت حافظه از اطلاعات نیز در خراب شدن زودهنگام رم مؤثر است. سعی کنید همیشه یک فضای خالی از کارت حافظه باقی بگذارید.

مرکز بازیابی اطلاعات

مرکز بازیابی اطلاعات، پیشرو در زمینه ریکاوری و بازگردانی فایل‌ها و اطلاعات از دست رفته انواع هارد، کارت حافظه، حافظه گوشی، فلش مموری و سایر حافظه‌های جانبی می‌باشد. اگر اطلاعات شما در اثر خرابی مموری کارت از بین رفته است آن را به مرکز بازیابی اطلاعات بیاورید تا اگر آسیب وارده به آن جدی نباشد، اطلاعات آن را برای شما بازیابی کنیم. در این مرکز با استفاده از مدرن‌ترین ابزار و برنامه‌های بازیابی اطلاعات، تمامی اطلاعات از دست رفته همچون عکس، فیلم، اسناد چاپی، دفترچه تلفن، پیام و دیگر اطلاعات، ریکاوری می‌شود.

راه‌اندازی این مرکز سبب شده تا هموطنان عزیزمان دیگر دغدغه فایل‌های از دست رفته خود را نداشته و بتوانند آنها را به صورت کامل دوباره در اختیار داشته باشند. از ویژگی‌های مرکز بازیابی اطلاعات این است که همه فایل‌های حذف شده بر روی حافظه را بازیابی می‌کند. بنابراین اگر فایل‌های شما ناخواسته حذف شده‌اند و نیاز به ریکاوری آنها دارید، قطعاً مرکز بازیابی اطلاعات مطمئن‌ترین جا برای این کار است.

2.7/5 (3 امتیاز)