اشتراک گذاری

تفاوت رم لپ تاپ با کامپیوتر چیست؟

تصور اشتباهی که برخی از کاربران لپ تاپ دارند، این است که رم لپ تاپ با رم کامپیوتر تفاوتی ندارد از این‌رو می‌توان از رم لپ تاپ بر روی کامپیوتر یا از رم کامپیوتر بر روی لپ تاپ استفاده کرد. درصورتی که چنین چیزی غیر ممکن است چراکه رم لپ تاپ با رم کامپیوتر فرق می‌کند اما از چه نظر؟

درواقع رم لپ تاپ مانند رم کامپیوتر کار می‌کند به گونه‌ای که جهت افزایش سرعت دسترسی به اطلاعات در لپ تاپ و کامپیوتر، اطلاعات از هارد به حافظه رم منتقل می‌شوند و سپس توسط پردازنده پردازش می‌شوند. علاوه‌بر این رم لپ تاپ هم مانند رم کامپیوتر داخل یک اسلات قرار می‌گیرد و در انواع DDR، DDR2 و DDR3 تولید می‌شود. پس فرق رم لپ تاپ با کامپیوتر چیست؟ ادامه این مطلب را دنبال کنید تا با بررسی تفاوت رم لپ تاپ با کامپیوتر پاسخ این سوال را بگیرید.

تفاوت رم لپ تاپ با کامپیوتر

تفاوت رم لپ تاپ با کامپیوتر در شکل ظاهری و توان مصرفی

همانطور که اشاره کردیم تکنولوژی ساخت رم لپ تاپ با رم کامپیوتر هیچ فرقی ندارد به گونه‌ای که هم رم لپ تاپ و هم رم کامپیوتر براساس تکنولوژی DRAM ساخته می‌شوند. البته از تکنولوژی جدیدی به نام SRAM که سرعت آن چندین برابر DRAM می‌باشد در ساخت برخی از رم‌های جدید استفاده شده است اما به دلیل گران قیمت بودن این تکنولوژی، خیلی زیاد از آن استفاده نمی‌شود؛ البته این احتمال وجود دارد که در آینده شاهد استفاده از تکنولوژی SRAM در تمامی رم‌های کامپیوتر و لپ تاپ باشیم. در کل تفاوت رم لپ تاپ با کامپیوتر در تکنولوژی ساخت آن‌ها نیست بلکه در یکسری موارد جزئی شامل: شکل ظاهری و توان مصرفی آن‌هاست.

DIMM در رم کامپیوتر ؛ SODIMM در رم لپ تاپ

در گذشته ماژول رم‌های کامپیوتر فقط در یک طرف خود پین داشتند به همین دلیل به آن‌ها SIMM یا Single In-Line Memory Module گفته می‌شد اما این مسئله باعث می‌شد رم‌ها باس 32 بیتی داشته باشند و کاربر مجبور شود برای افزایش پهنای باند سیستم خود از چندین رم استفاده کند. برای رفع این مشکل هر دو طرف ماژول رم‌های کامپیوتر پین‌دار شدند و نام DIMM یا Dual In-Line Memory Module را به خود اختصاص دادند.

اما به رم لپ تاپ SODIMM گفته می‌شود که درواقع همان DIMM با سایز کوچک‌تر است. البته بدیهی است که به دلیل داشتن محدودیت فضا در لپ تاپ تمامی قطعات را در سایز کوچک و به صورت فشرده شده در این دستگاه قرار دهند. بنابراین به دلیل کوچک‌تر بودن رم لپ تاپ نسبت به رم کامپیوتر نمی‌توان از آن در کامپیوتر استفاده کرد.

بازیابی اطلاعات انواع رم

مرکز بازیابی اطلاعات تخصصی‌ترین مرکز تعمیرات و بازیابی اطلاعات انواع هارد و رم می‌باشد که علاوه‌بر ارائه خدمات تعمیرات تخصصی و بازیابی اطلاعات، خدمات فروش انواع هارد و رم را به کاربران ارائه می‌دهد. جهت استفاده از خدمات فروش و تعمیرات هارد و رم می‌توانید به یکی از شعب مرکز بازیابی اطلاعات مراجعه کنید.

Rate this post