اشتراک گذاری

با 5 تا از مهم‌ترین علائم سوختن هارد لپ تاپ آشنا شوید

 

دلیل شنیده شدن صدای کلیک از لپ تاپ چیست؟

چرا فایل‌ها و پوشه‌های ذخیره شده بر روی لپ تاپ خود به خود ناپدید شده‌اند؟

چرا نام فایل‌ها و پوشه‌ها به اسامی ناخوانا و عجیبی تغییر کرده است؟

چرا هیچ یک از فایل‌های ذخیره شده بر روی لپ تاپ باز نمی‌شود یا هنگام باز کردن آن‌ها ارورهای متعددی نمایش داده می‌شود؟

چرا لپ تاپ بوت نمی‌شود؟

 

متاسفانه بروز هر یک از مشکلات در لپ تاپ، نشان‌دهنده وارد شدن آسیب جدی به هارد لپ تاپ و سوختن آن است؛ که به دلیل وارد شدن ضربه و فشار شدید به لپ تاپ، نفوذ رطوبت به هارد لپ تاپ و همچنین بروز نوسان برق در این دستگاه است. اگر شما هم با هر یک از این مشکلات در لپ تاپ خود مواجه شده‌اید و به بازیابی اطلاعات هارد لپ تاپ خود دل بسته‌اید بهتر است، سیستم خود را بدون کوچک‌ترین دستکاری به مرکز تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد بسپارید؛ چراکه هرگونه دستکاری هارد لپ تاپ پس از آسیب‌دیدگی آن، مانند ذخیره اطلاعات جدید یا جابجایی فایل‌ها و پوشه‌ها، امکان بازیابی اطلاعات آن را از بین می‌برد. ادامه این مطلب را دنبال کنید تا بیشتر با دلایل و علائم سوختن هارد لپ تاپ آشنا شوید.

 

دلایل سوختن هارد لپ تاپ چیست؟

قبل از اینکه به سراغ بررسی علائم سوختن هارد لپ تاپ برویم، لازم است شما را کمی با دلایل سوختن هارد لپ تاپ آشنا کنیم. همانطور که اشاره کردیم سه عامل بسیار مهم در سوختن هارد لپ تاپ دست دارند که شامل: وارد شدن ضربه و فشار شدید به لپ تاپ، نفوذ رطوبت به این دستگاه و همچنین بروز نوسان برق در آن می‌باشند؛ از آن‌جایی که هارد لپ تاپ از قطعات مکانیکی تشکیل شده است، نسبت به ضربه و فشار آسیب‌پذیر است؛ به همین دلیل بهتر است برای جلوگیری از خراب شدن هارد لپ تاپ و حتی سایر قطعات این دستگاه، از وارد شدن ضربه و فشار به این سیستم جلوگیری کنید. از طرفی از نفوذ رطوبت به لپ تاپ که اکثر اوقات با ریختن مایعات بر روی کیبورد سیستم به اجزا داخلی آن به ویژه هارد، نفوذ می‌کند و موجب آسیب‌دیدگی آن می‌شود نیز جلوگیری کنید.

 

علاوه‌بر این‌ها بهتر است هنگامی که لپ تاپ را شارژ می‌کنید آن را به محافظ برق متصل کنید؛ چراکه محافظ برق می‌تواند از بروز نوسان برق و آسیب‌دیدگی هارد لپ تاپ جلوگیری کند؛ البته درصورت بروز نوسان برق تنها هارد لپ تاپ نیست که دچار آسیب‌دیدگی می‌شود، چراکه سایر اجزا این سیستم به ویژه برد پاور و مین برد آن نیز دچار مشکل می‌شوند؛ به این دلیل که تامین‌کننده جریان برق لپ تاپ، برد پاور آن است، به گونه‌ای که جریان برق شهری را دریافت کرده و آن از به جریان برق مورد نیاز سیستم تبدیل می‌کند؛ یعنی جریان برق شهری که از نوع متناوب است را به جریان برقی از نوع مستقیم تبدیل می‌کند و درنهایت این جریان را از طریق مین برد به تمامی اجزا سیستم می‌رساند؛ به همین دلیل اگر جریان برق نوسان داشته باشد، ممکن است نه تنها هارد لپ تاپ بلکه سایر قطعات سیستم آسیب ببینند.

 

علائم سوختن هارد لپ تاپ

هارد سوخته داری علائمی است که با رویت این علائم میتوان تشخیص داد که هارد سوخته یا نه؛ در ادامه به بررسی 5 علامتی که نشان میدهد هارد سوخته است میپردازیم :

 

  • بوت نشدن لپ تاپ

با وجود اینکه بوت نشدن لپ تاپ گاهی‌اوقات به دلایل نرم‌افزاری مانند: ویروسی شدن لپ تاپ و نصب بدافزارها بر روی آن، بروز مشکل در بایوس سیستم و … می‌باشد؛ گاهی‌اوقات هم به دلیل بروز مشکل برای هارد لپ تاپ می‌باشد که اکثر اوقات پس از وارد شدن ضربه به لپ تاپ و آسیب‌دیدگی هارد آن چنین مشکلی رخ می‌دهد؛ با این وجود می‌توان گفت بوت نشدن هارد لپ تاپ یکی از مهم‌ترین علائم سوخته بودن هارد است.


  • تغییر نام فایل‌ها و پوشه‌ها به اسامی ناخوانا و عجیب

اگر پس از بوت شدن سیستم، به سراغ فایل‌ها و پوشه‌هایی که بر روی لپ تاپ خود ذخیره‌ کرده‌اید رفتید و دیدید که نام آن‌ها به اسامی ناخوانا و عجیب تغییر شکل پیدا کرده است، مطمئن باشید که هارد سیستم شما آسیب دیده است. این مشکل اکثر اوقات به دلیل بدسکتور شدن هارد رخ می‌دهد اما منظور از بدسکتور شدن هارد چیست؟ هارد از چندین و چند بخش تشکیل شده است که به هر یک از بخش‌های آن یک سکتور می‌گویند؛ درصورتی که هر یک از سکتورهای هارد آسیب ببیند، گفته می‌شود که هارد بدسکتور شده است؛ به همین دلیل یا پوشه‌ها و فایل‌های لپ تاپ خود به خود ناپدید می‌شوند یا اینکه باز نمی‌شوند و نام آن‌ها به اسامی عجیب و غریبی تغییر می‌کند.


  • باز نشدن هیچ یک از فولدرها

باز نشدن فولدرهای هارد یکی دیگر از علائم سوختن هارد لپ تاپ است؛ به گونه‎‌ای که وقتی سعی دارید، هر فایل و پوشه‌ای که بر روی سیستم خود ذخیره کرده‌اید را باز کنید، ارورهای متعددی نمایش داده می‌شود که نشان می‌دهد هارد لپ تاپ آسیب دیده است و نیاز به عیب‌یابی تخصصی دارد. در این حالت بهتر است لپ تاپ خود را به مرکز تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد بسپارید تا اگر هارد سیستم شما سوخته است، تکنسین‌های این مرکز درصورت امکان ابتدا اقدام به بازیابی اطلاعات آن بکنند و سپس آن را با یک هارد نو تعویض کنند.


  • ناپدید شدن خود به خود پوشه‌ها

امکان دارد زمانی که به دنبال فایلی در لپ تاپ خود هستید، ببینید که خیلی از فایل‌ها و فولدرهایی که قبلا بر روی سیستم خود ذخیره کرده بودید، ناپدید شده است. متاسفانه بروز این مشکل هم نشان می‌دهد که هارد سیستم شما سوخته است؛ که اکثر اوقات چنین مشکلی بعد از آسیب‌دیدگی هارد به دلیل نوسان برق رخ می‌دهد.


  • شنیده شدن صدای کلیک از لپ تاپ

و اما آخرین علائم سوختن هارد لپ تاپ، شنیده شدن مرتب صدای کلیک از لپ تاپ است؛ درواقع این صدا، صدای برخورد هد هارد با دیسک گردان یا پلتر هارد است که نشان می‌دهد هد هارد دائم سعی دارد پروسه نوشتن و خواندن اطلاعات بر روی پلتر را انجام دهد؛ اما از آن‌جایی که هارد دچار مشکل شده است، هد هارد هر بار در خواندن و نوشتن اطلاعات با مشکل مواجه می‌شود و درنتیجه با برخورد هد هارد با پلتر صدای کلیک تولید می‌شود.

 

می دونستی ؟! اینجا سرویس خدمات در محلش رایگانه 👈 نمایندگی تعمیر تلویزیون سونی 👉

5/5 (1 امتیاز)