اشتراک گذاری

نحوه ریکاوری سرور HP

از دست رفتن اطلاعات و داده های ذخیره شده همیشه بدترین اتفاق ممکن است. اما در این میان بدتر از همه از دست رفتن داده ها و اطلاعات ذخیره شده در سرور است. بسیاری از کاربران در ناامیدانه ترین حالت ممکن با از دست رفتن داده های سرور اچ پی خود به مراکز تعمیرات تخصصی مراجعه می کنند. ریکاوری سرور HP یکی از تخصصی ترین خدماتی است که در مراکز بازیابی اطلاعات معتبر به کاربران ارائه می شود.

برای بازیابی اطلاعات سرور اچ پی به مهارت و تجربه بالایی نیاز است و متخصصان بازیابی اطلاعات باید از ابزار های تخصصی برای این منظور استفاده کنند. اما موضوع مهمی که در این میان مطرح می شود این است که این داده ها تا چه میزان قابل بازیابی هستند و اساسا چرا اطلاعات ذخیره شده روی هارد سرور از دست می رود؟ در ادامه با بررسی خطاها و دلایل از دست رفتن اطلاعات سرور اچ پی، نحوه ریکاوری سرور HP به بهترین روش ها را نیز بررسی می کنیم.

ریکاوری سرور HP

چرا ریکاوری سرور HP اهمیت زیادی دارد؟

سرور ها ساختاری پیچیده تر و کاربردی دارند که در کسب و کار های مختلف از آن ها استفاده می شود. به همین دلیل هم ریکاوری اطلاعات هارد رید RAID به مهارت بسیار زیادی نیاز دارد. شرکت ها و سازمان های بزرگ معمولا تمام داده های خود را در قالب سرور ها یکپارچه کرده و ذخیره سازی می کنند. ایمیل سرور ها، هاست سرور و سرور های حسابداری از مهم ترین قالب هایی هستند که در شرکت ها و سازمان های بزرگ استفاده می شوند.

آن ها مهم ترین داده ها را در خود ذخیره کرده اند و از دست رفتن اطلاعات آن ها می تواند آسیب و ضرر بزرگی را به کسب و کار مربوطه برساند. در نتیجه بدون شانس ریکاوری سرور مورد نظر، کسب و کار ها آسیب و ضرر بزرگی را متحمل می شوند. از طرفی از آن جایی که این سرور ها ساختار بسیار حساسی نیز دارند، ریکاوری داده های از دست رفته در آن ها حساس تر و پیچیده تر خواهد بود. تمام این موارد بر ضرورت و اهمیت ریکاوری سرور HP می افزاید.

دلایل خرابی و نیاز به ریکاوری سرور HP چیست؟

پیش از بررسی روش های بازیابی اطلاعات سرور اچ پی بهتر است ببینیم اساسا در چه حالت هایی ممکن است داده های ذخیره شده در این سرور از دست برود یا با خطر حذف مواجه شود؟ در بسیاری از مواقع مشکلات و آسیب های سخت افزاری موجب از دست رفتن اطلاعات روی سرور اچ پی می شود. آسیب و خرابی فیزیکی بخش های الکترونیکی هارد و قطعات سخت افزاری آن از اصلی ترین دلایل خرابی سرور اچ پی است. برای مثال می توان به خرابی موتور اسپیندل، شکستن برد PCB، گیر کردن هد یا شکستگی هد اشاره کرد.

مشکلات دیگری که در سرور دردسر ساز می شود، شامل خرابی فریموری، عدم نمایش ظرفیت کامل هارد، به ریختن پارتیشن بندی هارد، بدسکتوری هارد و … است. ویروسی شدن هارد یا فرمت اشتباه از مهم ترین عواملی است که موجب از دست رفتن داده ها می شود. معمولا شوک و نوسانات برقی، زمین خوردن، آب خوردگی و داغ شدن بیش از حد سرور، خرابی های  RAID Control  و ویروسی شدن می تواند این مشکلات را در سرور مورد نظر ایجاد کند. در هر یک از این موارد نحوه ریکاوری سرور HP و امکان یا عدم امکان بازیابی آن متفاوت است.

نحوه عیب یابی سرور اچ پی

در قدم اول برای تعمیر یا بازیابی اطلاعات سرور اچ پی باید این دستگاه ها به صورت دقیق بررسی و عیب یابی شوند. تمام موارد در این خصوص در نظر گرفته می شود. چک کردن دقیق تمامی خطا ها و ارور هایی که در سرور مشاهده می شود، می تواند به تعیین روند تعمیرات هارد کمک کند. گاهی اوقات ممکن است رفع مشکلات سرور به تعمیرات سخت افزاری یا تعویض برخی قطعات هارد نیاز داشته باشد. برای مثال می توان به تعمیر و تعویض موتور اسپیندل یا هد اشاره کرد.

رفع مشکلات ویروسی شدن سرور و رفع بد سکتوری هارد نیز یکی از رایج ترین موارد است. اغلب خطا هایی که در زمان راه اندازی سرور نمایش داده می شود، به متخصص ریکاوری سرور HP کمک می کند تا ریشه مشکل را تشخیص داده و بهترین راه کار را برای رفع خرابی در پیش بگیرد. قطعا آن ها از ابزار ها و برنامه های اختصاصی نیز برای بازیابی اطلاعات سرور HP استفاده می کنند.

تعمیر و بازیابی سرور اچ پی

بعد از عیب یابی و بررسی سرور و مشکلاتی که دارد، روند تعمیرات و بازیابی آن آغاز خواهد شد. اگر آسیب سخت افزاری باشد، با تعمیر و تعویض قطعات فیزیکی در مرحله اول مشکل برطرف می شود. در خصوص وجود مشکلات نرم افزاری نیز باید تعمیرات نرم افزاری هارد انجام شود. بعد از تعمیر و تعویض قطعات فیزیکی در کلین روم، یک Image از آن سرور تهیه شده و از آن برای ریکاوری سرور HD استفاده می شود.

این کار ریسک از دست رفتن داده ها و غیر قابل بازیابی شدن اطلاعات را کاهش می دهد. در مرحله بازیابی داده ها، بسته به دلیل از دست رفتن اطلاعات، کارشناسان بازیابی داده از یک سری نرم افزار و ابزار آنالیزی تخصصی استفاده می کنند تا بتوانند از این طریق داده های از دست رفته را ریکاوری کنند.

در چه مواردی امکان ریکاوری سرور HP وجود دارد؟

برای این که بازیابی سرور اچ پی ممکن باشد، باید یک سری شرایط را در نظر گرفت. البته میزان موفقیت آمیز بودن بازیابی اطلاعات سرور اچ پی تا حدود زیادی به مهارت و قابلیت های مرکز بازیابی داده ها بستگی دارد. مرکز سخت افزار ایران یکی از مراکز معتبر و بسیار با تجربه در زمینه بازیابی داده های از دست رفته از جمله بازیابی اطلاعات هارد ضربه خورده است که می تواند با بالاترین تضمین، داده های سرور اچ پی را بازیابی کند. برای بازیابی اطلاعات سرور نباید درایو ها در یک پیکر بندی نادرست بازسازی شده باشند.

از طرفی نیز خود هارد دیسک ها باید به صورت فیزیکی و منطقی سالم باشند و به هیچ عنوان دستکاری در آن ها صورت نگرفته باشد. عدم نوشته شدن داده های جدید روی داده های قبلی نیز روی میزان موفقیت آمیز بودن ریکاوری سرور HP موثر است. برخی از دستکاری ها و اقدامات کاربران می تواند شانس بازیابی را کاهش دهد. برای مثال فرمت پارتیشن ها یکی از این موارد است که اغلب بازیابی داده های سرور را با شکست مواجه می کند.

Rate this post