اشتراک گذاری

هارد اکسترنال شناسایی نمی شود

پرسش چرا هارد اکسترنال شناسایی نمی شود ؟ یک پرسش کاملا کلی است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. وقتی هارد اکسترنال توسط کامپیوتر شناسایی نمی شود، این مشکل را باید به صورت دقیق و ریشه ای بررسی کنیم. در این مقاله تلاش می کنیم درباره این دلایل و علت های رایجی که باعث عدم شناسایی هارد اکسترنال می شود، توضیح دهیم.

همانگونه که از نام هارد اکسترنال پیدا است، این دستگاه وسیله‌ای برای ذخیره سازی اطلاعات در خارج (External) از دستگاه است. تفاوت این نوع هارد با هاردهای اینترنال در این است که هارد اکسترنال قابل حمل بوده و پورت انتقال اطلاعات آن از پورت هارد اینترنال متفاوت است. هارد اکسترنال را می توان از طریق یو اس بی به کامپیوتر متصل کرد.

این دستگاه برای ذخیره سازی حجم زیادی از فایل ها کاربرد داشته و می توان از طریق آن یک بک آپ همیشگی از فایل ها را در اختیار داشت. مشکلی که گاه در این میان به وجود می‌آید شناسایی نشدن هارد اکسترنال توسط سیستم کامپیوتری است. این شناخته نشدن هارد دلایل متعددی دارد که پس از عیب‌یابی، عمدتاً قابل برطرف شدن هستند.

هارد اکسترنال شناسایی نمی شود

چرا هارد اکسترنال شناسایی نمی شود ؟

عوامل مختلفی در شناسایی نشدن هارد اکسترنال دخیل هستند. البته خوانده نشدن هارد یکی از ایرادات رایج در استفاده از آنها است و در برخی از مواقع جای هیچگونه نگرانی نیست. گاهی نیز هارد مشکل سخت افزاری داشته و در این صورت نگرانی شما بی مورد نبوده است. باید توجه داشته باشید که همیشه شناسایی نشدن هارد دال بر وجود مشکل در این دستگاه نیست بلکه ممکن است دستگاهی که هارد به آن متصل می شود مشکل داشته و نتواند هارد را شناسایی کند. اگر از سلامت دستگاه پذیرنده مطمئن هستید ممکن است دلایل زیر باعث شناسایی نشدن هارد شده باشد.

  • برد هارد
  • برد تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال
  • مشکلات اتصالات مانند کابل
  • ایرادات ماژولی
  • بدسکتور
  • هد هارد
  • موتور هارد
  • سطح دیسک

نقش اتصالات در خوانده نشدن هارد اکسترنال در رایانه

وقتی در رایانه شما هارد اکسترنال شناسایی نمی شود ، این مشکل می تواند ناشی از اتصالات معیوب باشد. قبل از هر چیزی کابل های اتصال به رایانه را بررسی و چک کنید؛ اگر در این اتصالات مشکلی وجود نداشت، دلایل دیگر را بررسی کنید.

مطمئن شوید هارد دیسک در قسمت setup سیستم on است

وقتی در رایانه شما هارد اکسترنال شناسایی نمی شود ، ممکن است در setup سیستم کامپیوتر یا بایوس یا CMOS، سوئیچ هارد دیسک on نشده باشد. غالبا با فشردن کلید F2 سیستم به قسمت Setup می‌رود. در قسمت بایوس تنظیمات on/off پایه وجود دارد. با on کردن سوئیچ مشکل شناسایی نشدن هارد دیسک اکسترنال رفع می‌شود. البته به یاد داشته باشید که بسته به نوع کامپیوتر، ممکن است روش‌های مختلفی برای ورود به setup وجود داشته باشد.

بررسی کابل دیتا

وقتی در رایانه شما هارد اکسترنال شناسایی نمی شود ، خرابی یا وصل نبودن کابل دیتا را بررسی کنید؛ این امکان وجود دارد که اتصال روی مادربرد یا هارد دیسک شما خراب یا ضعیف باشد. با آسیب دیدگی یا وصل نادرست کابل دیتا هارد دیسک توسط سیستم شناسایی نخواهد شد. برای تست اتصال می‌توانید کابل را با یک کابل دیگر جایگزین کنید. اگر با تعویض کابل مشکل شما رفع نشد، مشخص می شود که مشکل از کابل نیست.

تست حالت چرخش درایو

وقتی در رایانه شما هارد اکسترنال شناسایی نمی شود ، بد نیست پس از عبور از مراحل قبل، در این مرحله حالت چرخش درایو را تست کنید. یک هارد دیسک ممکن است به دلایل مختلفی نچرخد. یکی از رایج‌ترین این دلایل آسیب فیزیکی است. مشکلاتی مثل ضربه خوردن یا ریختن آب روی هارد دیسک یا نوسانات برق از موارد دیگر است.

برای این کار از روش های زیر استفاده کنید:

1. کامپیوتر را خاموش کنید و آن ‌را بررسی کنید، کیس کامپیوتر را باز کنید و کابل دیتا را از هارد دیسک جدا کنید و مجدد وصل کنید. سیستم را دوباره روشن کنید و منتظر بمانید تا هارد دیسک شروع به چرخش کند. صدا یا لرزش کمی باید در کامپیوتر وجود داشته باشد، این به معنی این ‌است که درایو می‌چرخد.

2. اگر درایو شما هنوز کار نمی‌کند، مطمئن شوید که منبع تغذیه (power) کافی برای کامپیوتر فراهم است ، زیرا این منبع تغذیه است که به هارد دیسک اجازه کار کردن می‌دهد.

هارد اکسترنال شناسایی نمی شود

کامپیوتر قادر به شناسایی اطلاعات نیست

وقتی در رایانه شما هارد اکسترنال شناسایی نمی شود ، ممکن است اطلاعات هارد خراب شده باشند. ممکن است هارد به تازگی ویروسی شده باشد، یا داده شما overwritte شده باشد؛ در چنین شرایطی تنها می توانید به اطلاعاتی که در هارد دیسک ذخیره شده است، دسترسی داشته باشید. راه حل ساده برای رفع این مشکل این است که تمام اطلاعات را روی هارد دیسک حذف کنید، نسخه‌های پشتیبان از داده‌های خود بگیرید و دوباره شروع کنید. اگر با این روش آشنایی لازم را ندارید یا اگر نسخه پشتیبان از اطلاعات خود ندارید، این کار را انجام ندهید. روش های دیگری وجود دارند که می توانید برای اجرای آنها به مرکز بازیابی اطلاعات مراجعه کنید.

مرکز بازیابی اطلاعات

مرکز بازیابی اطلاعات یک مرکز کاملا قانونی و معتبر است که به کمک مرکز سخت افزار ایران ، خدمات و سرویس های بسیار کاربردی و مفید در اختیار کاربران قرار می دهد. مرکز بازیابی اطلاعات، بازیابی اطلاعات انواع هارد، فلش، رم، کارت های حافظه و دیگر تجهیزات ارتباطی را با بالاترین کیفیت انجام می دهد. تمام مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری انواع و اقسام هارد ها به کمک تعمیرکاران و تکنسین های ماهر و زبده بررسی و رفع می شود. تمام فضای تعمیراتی این مرکز مجهز به دوربین های مدار بسته است. لذا امنیت اطلاعات موجود در هارد کاربران به صورت صد در صد تضمین می شود. تمام سرویس های این مرکز تضمین شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

4/5 (1 امتیاز)