اشتراک گذاری

ترفندهایی برای افزایش حجم هارد دیسک در ویندوز

امروزه هارد دیسک های مختلف با ظرفیت های بسیار زیادی طراحی می شوند، اما پر شدن ناگهانی آن ها می تواند یک مشکل دردسرساز باشد. معمولا کاربر دقتی در ثبت و ضبط دیتاهای مورد نیاز خود ندارد و روی حجم بالای هارد دیسک حساب می کند. این روند ادامه پیدا می کند تا روزی که ناگهان برای استفاده از هارد، فضای چندانی در دسترس کاربر نیست. اگر هارد مورد استفاده هارد SSD باشد، این اتفاق با سرعت بیشتری رخ می دهد. در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم چگونه می توان مشکل کمبود حافظه ی هارد را حل کرد. هر آنچه که لازم است تا افزایش حجم هارد دیسک در ویندوز شکل گیرد را به طور کامل شرح خواهیم داد.

افزایش حجم هارد دیسک در ویندوز

راهکارهایی برای افزایش حجم هارد دیسک در ویندوز

استفاده از ابزار Disk Cleanup

اولین راهکاری که برای افزایش حجم هارد دیسک در ویندوز توصیه می شود، استفاده از Disk Cleanup است. Disk Cleanup یک ویژگی درون سیستمی از ویندوز است که به راحتی با حذف فایل های بی اهمیت، فرآیند خالی شدن هارد دیسک در ویندوز را به اتمام می رساند. برای دسترسی به این ابزار، روی یکی از هارد درایوهای موجود در My Computer راست‌ کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید. در بخش مشخصات دیسک، دکمه Disk Cleanup را بزنید. کافی است در این مرحله نوع فایل‌هایی که خواهان حذف آن ها هستید را انتخاب کنید و OK نمایید. این فایل ها می توانند شامل فایل‌های موقتی، فایل‌های Login  یا ورودی، دیتاهای سطل زباله سیستم و دیگر فایل‌های بی‌اهمیت رایانه باشند. البته امکان حذف  فایل‌های سیستمی نیز وجود دارد. برای این منظور باید بر روی دکمه Clean Up system files کلیک کنید.

کاهش نقاط بازیابی سیستم

System Restore (بازیابی سیستمی) مواقعی به کار می آید که شما قصد بازگشت به حالت ایمن و صحیح گذشته ی سیستم را داشته باشید. اما این بخش از ویندوز می تواند حجم بسیاری را در هارد به خود اختصاص دهد. با کاهش این مقدار به افزایش حجم هارد دیسک در ویندوز بپردازید. البته نباید فراموش کنید که بدین شکل نقاط بازیابی کمتری خواهید داشت. در هر حال همواره می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مسیر افزایش حجم هارد دیسک با کارشناسان ما در مرکز بازیابی اطلاعات تماس حاصل فرمایید.

حذف فایل های موقتی و کش

گاهی حافظه ها و کش های مرورگرهای مختلف می توانند بدون اطلاع شما قسمت زیادی از هارد را به خود اختصاص دهند. برای افزایش حجم هارد دیسک در ویندوز باید این کش ها را نابود سازید. کش مرورگرهای کروم یا فایرفاکس که ممکن است چندین گیگابایت از فضای هارد دیسک اشغال کرده باشند، برای بازیابی صفحاتی که قبلا باز شده بودند، کاربرد دارند. اما این مسئله زمانی که خالی کردن حجم هارد دیسک در ویندوز مهم می گردد، بی اهمیت است. جهت حذف کش های مختلف، نرم افزارهای بسیاری در اینترنت وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید و طی مدت زمان کوتاهی کش مرورگرها را حذف کنید.

یافتن فایل های تکراری

گاهی امکان دارد کاربر یک فایل را در چند بخش از هارد ذخیره کرده باشد. بنابراین بهتر است جهت افزایش حجم هارد دیسک در ویندوز یک برنامه ی تکراری یاب نصب کنید و فایل های تکراری را حذف کنید. نرم افزار Duplicate می تواند شما را برای اسکن فایل های تکراری یاری سازد.

آنالیز فضای هارد دیسک توسط نرم افزار

برای افزایش حجم هارد دیسک در ویندوز می توان از نرم افزارهای مخصوصی کمک گرفت که به اسکن هارد می پردازند. این برنامه های آنالیزگر با یک تجزیه و تحلیل کلی به شما می گویند که چه چیزی بیشترین حجم از هارد را به خود اختصاص داده است. یکی از معتبرترین نرم افزارهای آنالیزگر هارد WinDirStat است. این برنامه کاربری بسیار آسانی دارد و به راحتی اطلاعات مفیدی در دست شما قرار می دهد.

حذف برنامه های حجیم و جاگیر

حذف کردن برنامه‌های نصب شده می تواند یکی از ترفندهای کاربردی افزایش حجم هارد دیسک در ویندوز باشد. اما باید دقت کنید که پاک کردن کدام برنامه در آزادسازی مقدار قابل ملاحظه ای از حافظه دست دارد. در بخش Programs and Features کنترل پنل سیستم، می‌توانید با مشاهده ی قسمت سایز، نرم افزارهای حجیم را به راحتی بیابید و حذف کنید.

تعمیر انواع هارد دیسک

مرکز بازیابی اطلاعات مجموعه ای فوق تخصصی است که علاوه بر ریکاوری دیتاهای دستگاه های مختلف؛ در مسیر ترمیم و بازیابی انواع هارد دیسک نیز فعالیت حرفه ای دارد. با مراجعه به یکی از شعب این مجموعه می توانید از تک تک ایرادات و مشکلات احتمالی این تجهیزات رهایی بیابید. کلیه ی مراحل بازیابی، تعمیر، بهسازی و جراحی هارد دیسک در مرکز بازیابی اطلاعات به بهترین شیوه ی کاری ممکن انجام شده و همراه با ضمانت نامه های معتبر کتبی عرضه می گردند.

Rate this post