اشتراک گذاری

چگونگی جلوگیری از بازیابی اطلاعات فایل های حذف شده

مطلبی که در دیتا ریکاوری سنتر امروز می خوانید، کمی با سایر مطالب موجود در حوزه بازیابی اطلاعات متفاوت است. تا به حال در خصوص روش ها و ترفندهایی صحبت کرده ایم که اطلاعات و فایل های حذف شده را بازگردانده و مجددا در اختیار کاربر قرار می دهند. اما امروز، در خصوص این که چگونه از بازیابی فایل های حذف شده جلوگیری کنیم صحبت خواهیم کرد. شاید برایتان جالب باشید بدانید فایلی که حذف می شود، چگونه مجددا قابل بازیابی است؟

از طرفی، گاهی شما نمی خواهید فایل هایی که حذف کرده اید بازیابی شده و قابل استفاده باشند؛ مثل وقتی که می خواهید هارد، لپ تاپ و یا گوشی خود را به شخص دیگری واگذار کنید. به تناسب روش هایی که برای ریکاوری اطلاعات وجود دارد، روش ها و ترفندهایی هم هستند که با استفاه از آنها می توانید مانع از بازیابی اطلاعات حذف شده خود در دیوایس های مختلف شوید. در ادامه، با کمک کارشناسان مرکز بازیابی اطلاعات در مرکز سخت افزار ایران، این ترفندها و روش ها را به شما همراهان عزیز آموزش خواهیم داد.

جلوگیری از بازیابی اطلاعات فایل های حذف شده

روش های جلوگیری از بازیابی اطلاعات

از نرم افزار خرد کردن فایل استفاده کنید

یکی از روش های خیلی خوب و کاربردی برای جلوگیری از بازیابی اطلاعات، استفاده از برنامه ها و نرم افزار های خرد کردن اطلاعات است. برای حصول اطمینان از این که هیچ یک از فایل هایی که حذف کرده اید قابل بازیابی نیستند، می توانید از برنامه هایی مثل Eraser استفاده کنید. خرد شدن یا اصطلاحا Erase شدن یک فایل، هم آن را پاک می کند و هم موجب عملیات بازنویسی را در فضای خالی حافظه مورد نظر انجام می دهد.

به این ترتیب، هیچ کس و با هیچ روشی قادر به بازیابی آن فایل نخواهد بود. البته چنین برنامه هایی همیشه هم کاربردی نیستند؛ مثلا وقتی شما از فایل به خصوصی کپی تهیه کرده و هر دو را پاک می کنید، این احتمال وجود دارد که یک کپی حذف شده در هارد شما سرگردان باشد. در چنین شرایطی، احتمال بازیابی آن فایل یا نسخه کپی شده وجود خواهد داشت. فراموش نکنید که خرد کردن فایل‌ها از پاک کردن آنها زمان بیشتری می برد؛ لذا تنها برای جلوگیری از بازیابی اطلاعات محرمانه از این روش استفاده کنید.

برنامه های پاک کردن دیسک را فراموش نکنید

یکی دیگر از روش های جلوگیری از بازیابی اطلاعات ، استفاده از برنامه های پاک کردن دیسک است. برنامه هایی مثل (DBAN (Darik’s Boot and Nuke خیال شما را از پاک شدن دائمی فایل های مورد نظرتان و عدم دسترسی دیگران به آنها راحت خواهند کرد. DBAN را در سی‌دی نصب کرده و سیستم لپ تاپ یا کامپیوترتان را با آن روت کنید. این برنامه، تمامی محتوای هارد درایو را پاک می کند و با اطلاعات بی اهمیت، فضای هارد را بازنویسی خواهد کرد.

حتی ویندوز هم توسط این برنامه پاک می شود؛ بنابراین، توصیه می کینم تنها زمانی از این برنامه ها استفاده کنید که قصد دارید سیستم تان را دور بیندازید یا آن را بفروشید. به این ترتیب اطمینان خواهید یافت که هیچ یک از فایل های شخصی و محرمانه شما قابل دسترسی نیستند.

اطلاعات چگونه از هارد پاک می شوند؟

تا به این جا با روش های جلوگیری از بازیابی اطلاعات آشنا شدید. اما آیا می دانید که اساسا اطلاعات چگونه از فضای حافظه ها پاک می شوند؟ وقتی یک عکس، موزیک، فیلم یا هر نوع فایل دیگری را از روی سیستم خود پاک می کنید، این فایل حتی بعد از خالی شدن Recycle Bin هم در هارد درایو وجود دارد. همین ویژگی هم این اجازه را به همه کاربران می دهد که فایل مورد نظر را بازیابی کنند. اگر مراقب این ویژگی نباشید، عملا به دیگران اجازه دسترسی به فایل های شخصی خود را داده اید.

ویندوز و همه سیستم عامل ها، از طریق اشاره‌ گرها، جایی که فایل‌های مختلف در هارد درایو قرار گرفته اند را مشخص کرده و به یاد می سپارند. هر فایل و فولدری در هارد، یک اشاره گر دارد که به ویندوز اطلاع می دهد اطلاعات مربوط به هر فایل، از کجا شروع شده و کجا به پایان می رسند. حالا وقتی شما اطلاعات خود را پاک می کنید، ویندوز اشاره ‌گرها را پاک کرده و سکتورهایی از هارد که اطلاعات در آن قرار داشتند را علامت‌ گذاری می کند. در واقع، اطلاعات قبلی تا زمانی که ویندوز، اطلاعات جدیدی را در سکتورهای قبلی بنویسد، قابل بازیابی هستند. بنابر توضیحات ارائه شده، لزوم آشنایی با اصول و ترفندهای جلوگیری از بازیابی اطلاعات کاملا مشخص خواهد شد.

مرکز بازیابی اطلاعات

مرکز بازیابی اطلاعات، تحت نظارت مرکز سخت افزار ایران فعالیت کرده و خدمات مرتبط حوزه ریکاوری و تعمیر انواع حافظه را به کاربران ارائه می دهد. این مرکز برای اینکه بتواند اطلاعات بیشتری را بازیابی کرده و به این ترتیب خدمات با کیفیت تری را به کاربران ارائه نماید، از دستگاه های بسیار پیشرفته ای در این حوزه استفاده می کند. به این ترتیب، کاربران می توانند اطمینان داشته باشند که بیشتر اطلاعاتشان در مرکز یازیابی اطلاعات ریکاوری شده و مجددا در اختیار آنها قرار خواهد گرفت. مرکز مورد بحث، ریکاوری و تعمیر انواع هاردهای هیتاچی، توشیبا، اچ پی، ایسوس، ای دیتا و … را در لیست فعالیت های خود قرار داده است. برای برخورداری از خدمات و سرویس های متنوع مرکز بازیابی اطلاعات، می توانید با این مرکز تماس برقرار نمایید.

Rate this post