اشتراک گذاری

روش های تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال

یکی از مسائل رایجی که در هنگام خرید هارد برای کامپیوتر وجود دارد انتخاب میان هارد اکسترنال و هارد اینترنال است. هر دو نوع هارد مزایا و معایب مختص خود را دارند مثلا هارد اینترنال چون به مادربرد و پردازنده نزدیک تر بوده دارای سرعت بیشتری هستند اما در مقابل هاردهای اکسترنال قابلیت جابه جایی دارند اما در برابر ضربه بسیار آسیب پذیر هستند.

هارد دیسک های کامپیوتر چه از نوع انترنا باشند و چه از نوع اکسترنال هر دو برای ذخیره سازی اطلاعات به کار می روند. زمانی که دستگاه ذخیره سازی داده مستقیما به مادربرد متصل شود ، به آن حافظه داخلی یا هارد اینترنال می گویند و هنگامی که دستگاه ذخیره سازی با کابل خارجی به مادربرد متصل شود ، به آن حافظه ی خارجی یا هارد اکسترنال می گویند.

از طرفی چون هزینه خریداری یک هارد اکسترنال بالا بوده در نتیجه اگر شما یک هارد اینترنال قدیمی داشته باشید می توانید آن را با استفاده از روش هایی که در این مقاله بیان می شوند به یک هارد اکسترنال تبدیل کنید.شما میتوانید برای بازیابی اطلاعات هارد خود با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

روش-های-تبدیل-هارد-اینترنال-به-اکسترنال

راه های تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال

استفاده از مبدل هارد 3.5 اینچی

اگر هارد اینترنالی که می خواهید آن را به هارد اکسترنال تبدیل کنید قبلا روی کامپیوتر یا دسکتاپ نصب بوده برای تبدیل آن باید از یک کابل 3.5 اینچی استفاده کنید . یک سر این کابل را به هارد اینترنال و طرف دیگر به دستگاه متصل کنید.

استفاده از مبدل هارد 2.5 اینچی

مورد بعدی که می توان در روش های تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال بیان کرد استفاده از کابل 2.5 اینچی است. برخی از این مبدل ها فقط یک رابط USB و برخی دیگر دو رابط USB دارند که از یکی برای انتقال داده و از دیگری برای تامین برق مورد نیاز هارد استفاده می شود.

راه های تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال

قاب مخصوص یا باکس هارد

روشی بعدی که برای راه های تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال وجود دارد استفاده از قاب های مخصوص هارد است. این باکس ها مانند یک محفظه مخصوص هستند که هارد اینترنال درون انها قرار می گیرد و به کمک رابط های اتصال متنوعی که این قالب ها دارند ، مانند: USB Type-C یا لایتینگ به سیستم وصل می شوند.

این قاب ها در طرح ها و جنس های متنوع پلاستیکی یا آلومینیومی و قابلیت های مختلفی در بازار عرضه می شوند. برای مثال برخی به ضربه گیر سیلیکونی مجهز هستند و برخی نیز واشرهای مخصوصی برای افزایش مقاومت در برابر نفوذ آب و رطوبت و گرد و غبار دارند.

با استفاده از باکس هارد کافیست تا هارد اینترنال را از کیس خارج کنید و بعد از بار کردن کاور روی قاب با توجه به محل قرار گرفتن رابط های اتصال ، هارد را درون باکس قرار دهید. سپس پیچ کاور قاب را ببندید. بسته به نوع قاب و 5/2 یا 5/3 اینچی بودن هارد اینترنال ممکن است سوکت برق نیز روی بدنه ی قاب وجود داشته باشد که در این صورت باید با استفاده از آداپتور برق مورد نیاز را برای این باکس تامین کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید : تفاوت هارد اکسترنال و اینترنال

داک تبدیل هارد

مورد بعدی که می توان در روش های تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال از آن نام برد استفاده از داک تبدیل هارد است. داک های هارد معمولا از هاردهای قدیمی با پورت IDE پشتیبانی نمی کنند و تنها با رابط اتصال SATA سازگار هستند ؛ اما در کنار این محدودیت ها امکان نصب دو یا چند هارد اینترنال را فراهم می کنند و هر دو نوع هارد اینترنال 5/2 و 5/3 اینچی را می توان در آنها قرار داد.

برای انجام این کار کافیست تا هارد را از کیس خارج کنید و آن را با توجه به قسمت و جهت رابط های اتصال ، درون داک قرار دهید. اکثر داک های تبدیل هارد به سوکت برق مجهز هستند و برای استفاده از آنها به پریز برق به یک پریز برق نیاز خواهید داشت.

برد تبدیل هارد

یکی دیگر از راه های تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال استفاده از بردهای آماده است. این بردها دارای رابط USB بوده و ابعاد آنها بسیار کوچک است ، تا جایی که شاید بتوان آنها را در جیب خود جا دهید. این بردها برای هاردهای NVME به کار برده می شوند و علاوه بر این اکثرچنین بردهایی ورودی برق ندارند در نتیجه نمی توان آنها را برای هاردهای اینترنال 5/3 اینچی استفاده کرد.

راهکارهای تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال
Rate this post