اشتراک گذاری

بدسکتور گیری

جهت آشنایی با فرآیند بدستکورگیری پیش از هر چیز می بایست با معنای بدسکتور و مصداق های آن آشنا شد.در یک تعریف «غیرتخصصی»، بدسکتور به بروز کندی و اختلال در عملکرد هارد اطلاق می شود که این تعریف اگر چه غلط نیست لیکن تخصصی و درست هم نیست؛ زیرا بروز گسست و اختلال در عملکرد هارد لزوماً بمعنای بدسکتور بودن هارد نیست و می توان علل دیگر بسیاری داشته باشد که هرکدام از آنها با توجه به شرایط، سطح و نوع خرابی می تواند قابل تعمیر یا غیر قابل تعمیر باشد.

بدسکتور گیری

بدسکتورگیری و بازیابی اطلاعات هارد

 پیش از ارائه معنای درست و صحیح بدسکتور گیری ذکر این نکته ضروری بنظر می رسد که در اقداماتی که جهت تعمیر و بازیابی هارد انجام می پذیرند امکان از دست رفتن اطلاعات هارد به صورت کامل وجود دارد پس بهتر است پیش از هر اقدامی از اطلاعات خود  نسخه پشتیبان تهیه کنید یا اگر بدسکتور به نوعی است که این امکان را به شما نمی دهد حتما قبل از اقدام به تعمیر هارد توسط کارشناس مربوطه، از وی درخواست نمایید تا یک نسخه پشتیبان از اطلاعات هارد شما تهیه نماید تا اطلاعات مهم احتمالی از روی هارد پاک نشود.

بدسکتور گیری چیست ؟

اگر بخواهیم به تعریفی درست و «تخصصی» از بدسکتور برسیم بهتر است پیش از هر چیز با ساختار یک هارد آشنا شویم. همانطور که می دانید هارد شامل قسمت مهمی به نام پلاتر است که سطح هر پلاتر به واحد کوچکتری به نام ترک (track) تقسییم می شود.  ترک ها به واحد های بسیار کوچکی به نام سکتور تقسیم می شوند.  

سکتورها کوچکترین واحد ذخیره اطلاعات روی هارد هستند که اطلاعات به صورت شار مغناطیسی بر روی آن ها ذخیره می شود. در شرایطی که هر یک از این سکتورها – به هر دلیلی- دچار اختلال گردند و زمان پاسخگویی آن ها کندتر از حد معمول شود می توان از اصطلاح  بدسکتور هارد استفاده کرد. این بدسکتور شامل دو حالت فیزیکی و حالت غیر فیزیکی است که در ادامه با ویژگی های هر یک از این حالات آشنا می شویم.

تماس با ما

پاسخگوی شما در مرکز بازیابی اطلاعات هستیم

آدرس : تهران ستارخان بین شادمهر و بهبودی کوچه نجاری پلاک ۱۸ طبقه همکف

شماره های تماس : ۶۶۵۱۰۵۱۰ (خط ویژه)

ساعات کاری : شنبه الی چهارشنبه ۱۸ – ۹ پنج شنبه ۱۵ – ۹

بازگرداندن فایل با پسوند PSD / بازگرداندن فایل با پسوند XLSX / تعمیر هارد / رفع بدسکتور هارد / بایوس هارد / بازیابی اطلاعات هارد اسکازی / بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال / بازیابی اطلاعات هارد IDE / بازیابی اطلاعات هارد Micro Sata / بازیابی اطلاعات هارد ساتا / بازیابی اطلاعات هارد Sata / بازیابی اطلاعات هارد SSD / ریکاوری اطلاعات هارد اسکازی / ریکاوری اطلاعات هارد اکسترنال / ریکاوری اطلاعات هارد IDE / ریکاوری اطلاعات هارد Micro Sata / ریکاوری اطلاعات هارد ساتا / ریکاوری اطلاعات هارد Sata / ریکاوری اطلاعات هارد SSD / بازیابی اطلاعات هارد اچ پی / ریکاوری اطلاعات هارد اچ پی/ تعمیر ماژول هارد اچ پی / تعمیر فریمور هارد اچ پی / جراحی هارد اچ پی / تعویض رام هارد اچ پی / تعویض ROM هارد اچ پی / تعمیر برد هارد اچ پی / تعمیرات برد هارد اچ پی / تعویض برد هارد اچ پی / تعمیر Framwer هارد اچ پی / بازیابی داده های هارد اچ پی / بازیابی اطلاعات از دست رفته / بازیابی اطلاعات فرمت شده / رفع باج افزار / بازگرداندن فرمت فایل / بازگرداندن فرمت اطلاعات / بازگرداندن فرمت PDF /بازگرداندن فرمت DOCX / بازگرداندن فرمت OXPS / بازگرداندن فرمت Gif / بازگرداندن فرمت JPG / بازگرداندن فرمت JPEG / بازگرداندن فرمت PSD / بازگرداندن فرمت XLSX / بازگرداندن فایل با پسوند PDF / بازگرداندن فایل با پسوند DOCX / بازگرداندن فایل با پسوند OXPS / بازگرداندن فایل با پسوند Gif / بازگرداندن فایل با پسوند JPG / بازگرداندن فایل با پسوند JPEG

خرابی سکتور در حالت فیزیکی و بدسکتور گیری

در این وضعیت یک ناحیه از سطح پلاتر، به هر دلیلی دچار خرابی فیزیکی گردد و تعدادی از سکتورها در این ناحیه آسیب فیزیکی می بینند؛ این خرابی می تواند به مرور زمان بیشتر شود و ناحیه های دیگری را هم از بین ببرد.

جهت پیشگیری از پیشرفت این آسیب و بدسکتور گیری چنین هاردی، یکی از پرکاربردترین اقدامات قرنطینه کردن ناحیه  خراب است. منظور از قرنطینه سازی هارد معیوب آن است که اقداماتی انجام شود که دیگر سکتورهای معیوب هارد قابل خواندن نباشند.

در غالب موارد، کارشناسان سکتورهایی را که دچار آسیب فیزیکی گشته اند تعمیر نمی کنند و قرنطینه می سازند.

خرابی سکتور در حالت غیرفیزیکی و بدسکتور گیری

 در این وضعیت ممکن است به هر دلیلی شار مغناطیسی روی سکتورها دچار آشفتگی و به هم ریختگی گردد که در چنین وضعیتی به شیوه های متعدد و با استفاده از دستگاههای مخصوص تعمیر و بازیابی اطلاعات می توان این سکتورها را اصلاح کرد و هارد را به حالت استاندارد رساند به صورتی که بازدهی هارد به صورت عادی برگردد و تمام اختلالات هارد از بین برود.

در صورتی که عملیات بدسکتورگیری درست و اصولی انجام پذیرد، مشکل هارد در غالب موارد رفع شده و سرویس دهی آن به حالت عادی باز می گردد.

Rate this post