اشتراک گذاری

باکتری ها و هارد دیسک زیستی

باکتری ها و هارد دیسک زیستی حتما عنوانی تعجب برانگیز و غیرقابل باور برای شما است. اما موضوعی است که بسیاری از دانشمندان در سراسر جهان درباره آن تحقیق می کنند و یافته هایی نیز به دست آورده اند. دانشمندان طی یک کار پژوهشی برای نخستین بار توانسته‌اند تا با استفاده از روند طبیعی، کدهایی را در باکتری‌ها ذخیره‌سازی کنند؛ این کدها و اطلاعات قابلیت انتقال به نسل بعدی را نیز دارند. 

در طولانی مدت ممکن است بتوان از این دستاورد برای ساخت هارد دیسک‌ها استفاده کرد. به همین دلیل است که عبارت باکتری ها و هارد دیسک زیستی در این دوره مفهومی گنگ و ناشناخته ندارد و موضوعی است که مدت هاست مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است.

“جانفرانکو روسولئو”، زیست شناس مولکولی دانشگاه ساپیئنتزا، درباره باکتری ها و هارد دیسک زیستی می گوید:

« باکتری ها اشیاء بیولوژیکی بسیار انعطاف پذیری هستند که با وجود سادگی از پتانسیل بزرگی برخوردارند. محققان آمریکایی هم اکنون موفق به ساخت هارددیسک های زنده شده اند؛ یعنی توانسته اند از طریق اصلاح ژنتیکی باکتری های “اشرشیا کلی” موفق به ضبط داده ها در “دی ان ای” شوند. 

این ارگان های میکروسکوپی طوری در آزمایشگاه اصلاح شده اند تا بتوانند پروتیینی را با توان نوشتن بر روی ‘دی ان ای’ در نقاط خاصی از زنجیره طولانی ژنتیکی، تولید کنند. این پروتئینِ نویسنده تنها زمانی فعال می شود که در برابر برخی مواد معین مانند برخی داروها یا پالس های خارجی مانند اشعه نور قرار بگیرد.»

بررسی بیشتر موضوع باکتری ها و هارد دیسک زیستی

اگر بخواهیم درباره باکتری ها و هارد دیسک زیستی بیشتر توضیح بدهیم باید بگوییم که هر زمانی که این سلول ها سیگنال های از پیش تعیین شده را شناسایی کنند، آن رویداد را در ‘دی ان ای’ ضبط و نگهداری (cut and paste) می کنند. در نتیجه یک نوار ضبط شده از رویدادها بدست می آید که می تواند توسط محققان خوانده شود. 

به علاوه باکتری های نام برده شده می توانند همچون سنسورهایی فعالیت کنند که اطلاعات را ضبط می کنند و برخلاف سنسورهای الکترونی نیاز به انرژی الکتریکی ندارند و بسیار کوچک هستند.

این باکتری ها می توانند در زمینه محیط زیست مورد استفاده قرار بگیرند. به همین دلیل است که موضوع باکتری ها و هارد دیسک زیستی بسیار موضوع مهمی است که توجه دانشمندان را نیز به خود جلب کرده است. فی المثل از این باکتری ها می توان برای اندازه گیری سطح انیدرید کربن در دریا یا میزان اسیدیته و آلودگی آن و یا برای زندگی در دستگاه گوارش انسان و ضبط کیفیت غذایی با اندازه گیری قند و چربی بدن مورد استفاده کرد.

آیا موضوع باکتری ها و هارد دیسک زیستی حقیقت دارد؟

بله، طبق یافته های دانشمندان موضوع باکتری ها و هارد دیسک زیستی موضوعی حقیقی و واقعی است. به طور کلی هنگامی که باکتری‌ها یک ویروس را شناسایی می‌کنند، در ادامه بخشی از DNA ویروس را به ژنوم خودشان کات و پیست می‌کنند. به این ترتیب در دفعات بعدی خواهند توانست تا این ویروس را در صورت مواجهه‌ مجدد تشخیص دهند. 

این چک‌ لیست امنیتی نسل به نسل منتقل می‌شود و در واقع همان شالوده‌ای است که موجودات زنده در طول گذر زمان می‌توانند سیستم‌ ایمنی مختص به خود را در مقابل انواع خاصی از ویروس‌ها بسازند. در حقیقت زمانی که یک ویروس به سیستم‌ ایمنی حمله می کند اطلاعات وراثتی ویروس در جایی روی DNA باکتری ذخیره می شود و این اطلاعات به نسل بعد باکتری ها منتقل می شود، بنابراین برای همیشه این باکتری ها و نوادگان آنها در چند نسل بعد این نوع ویروس را به عنوان مهاجم خواهند شناخت. 

با این حال نتایج یافته های محققان نشان داده است که اطلاعات به صورت کامل وارد ژنوم همه باکتری ها نمی شود، اما در هزاران بلکه میلیون ها عدد باکتری این اطلاعات وجود دارد. بر اساس این یافته ها می توان بیش از 100 بیت داده را وارد این باکتری ها کرد و در نهایت از آنها به عنوان هارد دیسک استفاده کرد.

نمایندگی تعمیرات هارد

نمایندگی تعمیرات هارد درگاهی امن و ایمن است که خدمات فوق تخصصی در حوزه انواع هارد دیسک های اکسترنال و اینترنال ارائه می دهد. این نمایندگی همه نکات امنیتی در ریکاوری و تعمیر هارد را رعایت می کند. در نمایندگی تعمیرات هارد تمام مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری انواع هاردهای اکسترنال و اینترنال بررسی و ارزیابی می شود. 

ابزار و تجهیزات و کلین روم های این نمایندگی معتبر بسیار حرفه ای و تخصصی است. در نمایندگی تعمیرات هارد که به کمک مرکز سخت افزار ایران راه اندازی شده است، تمام فضای تعمیراتی به دوربین های مدار بسته مجهز است تا هرگز سوء استفاده ای از اطلاعات هارد کاربر صورت نگیرد. تمامی خدمات تضمین شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

5/5 (1 امتیاز)