اشتراک گذاری

راه کار های بازیابی اطلاعات هارد خراب شده

هارد یک قطعه سخت افزاری بسیار مهم در دستگاه های الکترونیکی محسوب می شود. انواع هارد مورد استفاده شامل هارد درایور هایی است که درون دستگاه قرار دارد و برخی از هارد ها نیز به صورت اکسترنال برای ذخیره سازی داده ها مورد استفاده قرار می گیرد. اما این هارد ها از هر نمونه ای که باشند، چه اینترنال و چه اکسترنال در معرض خراب شدن و از دست رفتن اطلاعات ذخیره شده درون شان هستند. زمانی که یک هارد خراب شده یا به هر دلیلی داده های درون آن از دست می رود، اولین و مهم ترین چیزی که کاربران می خواهند، امکان بازیابی اطلاعات هارد خراب شده است.

امکان بازیابی اطلاعات هارد خراب شده در یک مرکز معتبر

تعمیرکاران و متخصصان برای بازیابی داده های هارد راه کار هایی دارند که با دنبال کردن آن ها و تحت شرایطی به خصوص امکان ریکاوری داده های هارد خراب وجود دارد. آن ها از این روش ها استفاده می کنند تا جای ممکن بتوانند اطلاعات مهم و حیاتی مورد نیاز کاربران را مجددا بازیابی کرده و آن ها را برگردانند.

برخی مواقع خود هارد نیز تعمیر می شود، برای مثال تعمیر و بازیابی هارد ضربه خورده، اما گاهی تنها شانس کاربران بازیابی اطلاعات ذخیره شده در هارد است. در ادامه با ما همراه باشید تا در خصوص شرایطی که امکان بازیابی داده های یک هارد آسیب دیده وجود دارد، اطلاعاتی را مورد بررسی قرار دهیم. پیش از این در نظر داشته باشید که قطعا مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر می تواند شانس نجات اطلاعات مهم از دست رفته را دو برابر کند. برای مثال متخصصین حاضر در مرکز سخت افزار ایران می توانند با بهترین راه کار ها و ابزار ها، به بازیابی اطلاعات هارد خراب شده کمک کنند.

راه کار های بازیابی اطلاعات هارد خراب شده

موارد آسیب رسان به هارد دیسک

موارد متعددی می تواند موجب خرابی هارد شود و به همین نسبت نیز میزان و شدت خرابی هارد متغیر است. در مقابل نیز میزان خرابی و آسیب به یک هارد امکان بازیابی اطلاعات هارد خراب شده را تعیین می کند. آسیب های فیزیکی، ضربه و زمین خوردن بدترین نوع آسیبی است که می تواند به هارد وارد شود. علاوه بر این نوسانات برقی نیز می تواند به هارد و داده های آن آسیب برساند. رطوبت و آب خوردگی و گرمای شدید نیز از دیگر عوامل آسیب رسان به هارد محسوب می شوند.

انواع خرابی هارد دیسک ها

همان طور که گفته شد، آسیب های مختلف، خرابی های متفاوتی را در پی دارند و بر همین اساس نیز امکان بازیابی اطلاعات هارد خراب و راه کار های پیشنهادی برای آن تعیین می شود. در این خصوص ممکن است هد های هارد خراب شده باشد. همچنین خرابی می تواند مربوط به بلبرینگ های هارد یا برد کنترل هارد باشد.

آسیب دیدگی و خرابی صفحات دیسک و بد سکتوری یا خرابی کامل سکتور ها از دیگر حالت هایی است که یک هارد آسیب می بیند و داده های آن غیر قابل دسترس می شوند. با مشاهده نشانه هایی نظیر کند شدن سیستم و صدا دادن غیر نرمال آن یا مشاهده یک صفحه آبی رنگ، باید به فکر ریکاوری داده های هارد خراب افتاد. در این مواقع نیاز به بازیابی داده ها، از جمله نیاز به بازیابی اطلاعات هارد ضربه خورده از جمله مواردی است که برای کاربران اهمیت می یابد.

آیا امکان بازیابی اطلاعات هارد خراب وجود دارد؟

راه کار ها و فناوری های زیادی برای ریکاوری داده های هارد خراب شده یا بد سکتور وجود دارد. اما برای این که این راه حل ها قابل استفاده باشد و نتیجه بخش، باید شرایطی در هارد دیسک مورد نظر از هر نوعی که باشد رعایت شده باشد. مهم ترین نکته عدم ثبت و ذخیره سازی داده جدید روی داده های قبلی است.

زمانی که متوجه از دست رفتن برخی داده ها یا مشکلات اولیه در هارد دیسک شدید، به هیچ عنوان نباید روی آن اطلاعات جدیدی را ذخیره کرد. در این صورت ممکن است شانس بازیایی اطلاعات هارد خراب شده بسیار بسیار کاهش یافته یا کلا غیر ممکن شود. از طرفی نیز میزان آسیب و خرابی هارد است که تعیین می کند تا چه میزان و تحت چه شرایطی امکان بازیابی داده ها وجود دارد. قطعا این که تعمیرکاری که کار بازیابی اطلاعات هارد را انجام می دهد تا چه میزان مهارت و تجربه دارد و چقدر از دستگاه های اصلی و تخصصی استفاده می کند نیز در امکان پذیر بودن این امر بی تاثیر نخواهد بود.

نحوه ریکاوری داده های هارد خراب شده

تعمیرکاران باید ابتدا هارد را باز کرده و نوع خرابی و ایراد ایجاد شده در آن را تشخیص دهند. برای این منظور محفظه های درون هارد نظیر پلاتر ها، هد ها و … بررسی می شوند تا تعمیرات فیزیکی روی این بخش ها صورت بگیرد. نکته مهم در این خصوص این است که این کار باید حتما در کلین روم انجام شود. جایی که هیچ گونه گرد و خاک و آلودگی روی اجزای حساس هارد ننشیند. تعمیرکاران به ابزار ها و دستگاه های مخصوصی برای بازیابی اطلاعات هارد خراب شده نیاز دارند.

آن ها با اتصال هارد معیوب به دستگاه ریکاوری داده، می توانند داده های ذخیره شده روی هارد معیوب را بازیابی کرده و آن ها را مجددا به دست آورند. یک روش دیگر برای ریکاوری داده های هارد خراب شده، تعمیر و تعویض قطعات در PCB است. بعد از این کار که یک فرایند بسیار تخصصی است، تعمیرکاران از داده های روی هارد مورد نظر image می گیرند تا به این ترتیب بتوانند این اطلاعات را بازیابی نمایند. در نهایت راه کار دیگر برای زمانی است که هارد مورد نظر دچار یک خرابی مکانیکی شده است. در این صورت با تعویض برخی قطعات معیوب درون سیلندر و استفاده از تجهیزات و ابزار های مخصوص، کار بازیابی اطلاعات از هارد خراب شده انجام خواهد شد.

هزینه بازیابی داده ها از هارد خراب

در پایان باید به هزینه این فرایند اشاره کرد که سوال بسیاری از کاربران در این خصوص است. اول از همه این که هزینه تا میزان زیادی باز هم به میزان آسیب بستگی دارد. برای مثال زمانی که هارد مشکل مکانیکی دارد، بازیابی اطلاعات هارد خراب به نسبت هزینه بیشتری را به دنبال خواهد داشت. از طرفی مرکزی که این کار را انجام می دهد به نسبت مهارت و ابزار هایی که در اختیار دارد، هزینه های متفاوتی را درخواست می کنند.

برای مثال داشتن یک کلین روم استاندارد در فرایند ریکاوری داده های هارد خراب یک مولفه بسیار مهم است. اما در کنار این موارد، همه چیز به میزان اهمیت داده های ذخیره شده روی هارد بستگی دارد. اگر این اطلاعات برای شما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، هزینه بازیابی اطلاعات هارد خراب هر چقدر که باشد، ارزشش را دارد.

3/5 (1 امتیاز)